Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19178 miejsce

Sala Pamięci Armii Krajowej w Piotrkowie Trybunalskim (zdjęcia)

W 74 rocznicę powstania Armii Krajowej, warto zwrócić uwagę na miasto Piotrków Trybunalski, w którym znajduje się godna uwagi Sala Pamięci. Jej bogata historia i eksponaty wzbudzają podziw dla tych, którzy przelewali krew za Ojczyznę.

 / Fot. Czesław Postawa Piotrków Trybunalski jest starym miastem. Jubileusz 800-lecia pierwszej wzmianki o Piotrkowie Trybunalskim przypadnie na rok 2017. Miasto z bogatą historią, zabytkami i tradycją, uznawane jest m. in. za kolebkę polskiego parlamentaryzmu. Fakt odbytego w nim Trybunału Koronnego znacząco wpłynął na tenże tytuł. Miasto położone jest w centralnej Polsce. W czasie II wojny światowej mieściła się w nim komenda Obwodu, Inspektoratu i Podokręgu Armii Krajowej.

 / Fot. Czesław Postawa Dzisiaj przypada 74 rocznica powstania Armii Krajowej. Nie dziwi zatem fakt, że wspomina się tak zacnych bohaterów dla naszej Ojczyzny. Otóż, w Piotrkowie Trybunalskim znajduje się Sala Pamięci Armii Krajowej im. mjra "Gaja". Sala ma swoje miejsce przy klasztorze OO. Bernardynów, który historycznie rzecz biorąc, zasłynął na polu podtrzymywania ducha patriotycznego w Narodzie.

 / Fot. Czesław Postawa Wejście znajduje się od strony północnej klasztoru, od dość ruchliwej i głównej ulicy w mieście. Niemniej jednak przed wejściem jest niewielki i ogrodzony dziedziniec, ubogacony zielonymi krzewami. Już coraz mniej żyje osób, które tworzyły ową salę i były z nią bezpośrednio związane poprzez swoją działalność w Armii Krajowej. Nieliczni żyjący dbają o jej wewnętrzny wygląd i otoczenie. Udostępniają dostępne tam zbiory wszystkim tym, którzy wyrażają chęć odwiedzenia miejsca w określonym czasie i godzinach.

 / Fot. Czesław Postawa / Fot. Czesław Postawa / Fot. Czesław Postawa
 / Fot. Czesław Postawa Pomieszczenie wprawdzie małe, ale bogate wnętrze. Zebrane eksponaty są umieszczone w specjalnych gablotach. Niektóre pamiątki są uznawane za unikatowe. Czasami wypożyczane są na specjalne wystawy. Dla osób, które sercem są związane z tym miejscem, wspomnienia są nie tylko piękne i pełne sentymentu, ale nadto odciskają łzę w oku. Przeżycia i doświadczenia tamtego czasu są jedną wielką lekcją historii w dziejach Polski. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To znaczy, iż była to bardzo piękna akcja, godna pochwały. Szerzenie ducha patriotyzmu w społeczeństwie, przypominanie historii, jest zwłaszcza dla młodego pokolenia Polaków budowaniem tożsamości i jednoczenia się z Narodem. To z pewnością napawa optymizmem na przyszłość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po wrocławskim Rynku chodzili dzisiaj młodzi ludzie ubrani w stroje kojarzące się z Armią Krajową. Rozdawali ulotki a w nich: 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Armii Krajowej…
Bardzo się cieszę, ze swoim tekstem nawiązał Pan do tego wydarzenia…

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.