Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27609 miejsce

Salam Azerbejdżan. Relacja z podróży do Baku - cz. 1

Jakie tajemnice skrywa Dziewicza Baszta? Czym był Szyrwan? Jakie ziółko Szamil dodał do fajki?

Baku - Stare Miasto / Fot. Izabela Sielecka-WytulaniPewnej listopadowej nocy, po trzech godzinach lotu z Moskwy wylądowałam na lotnisku w Baku. Do tego momentu, stolica Azerbejdżanu kojarzyła mi się głównie z "Przedwiośniem" S. Żeromskiego, ropą i czarnym kawiorem. Nie podejrzewałam, jak wiele pięknych miejsc i ciekawych historii odkryje przede mną to miasto.

Późną nocą dotarłam do małego, urokliwego hotelu na bakijskiej Starówce. Noc była ciepła, jak na tę porę roku. Rozgwieżdżone niebo zapowiadało piękną pogodę nazajutrz. Nad ranem, wyruszyłam na spotkanie z Baku. W powietrzu unosił się zapach morza i świeżo parzonej, wschodniej kawy. Znajomość ze stolicą postanowiłam rozpocząć od zwiedzenia Starego Miasta. Wąskimi brukowanymi uliczkami zmierzałam do głównego placu Starówki. Mimo wczesnej godziny, sprzedawcy pamiątek już wyczekiwali na turystów. Wśród sztampowych suwenirów w rodzaju «made in China», można było wypatrzeć prawdziwe rarytasy: piękne dywany, stare samowary, bogato zdobione cukiernice, filiżanki, talerze. Kupiłam malutką filiżankę i udałam się w kierunku Starego Rynku.

Baku - Stare Miasto / Fot. Izabela Sielecka-WytulaniPo kilkuminutowym spacerze znalazłam się na niewielkim placu, obok którego znajduje się stary targ. W 1960 roku, został on przypadkowo odkryty przez pracowników budowniczych. Odrestaturowany plac targowy pobudził moją wyobraźnię, tak że niemal słyszałam głosy przekrzykujących się handlarzy, poczułam zapach korzennych przypraw, zobaczyłam kolorowe stroje podróżnych...

Baszta w Baku


Opuściłam tę wizję i udałam się do pobliskiej Dziewiczej Baszty, symbolu Baku. Baszta jest budowlą niezwykle wyjątkową i zagadkową. Do dzisiaj historycy sprzeczają się na temat czasu jej powstania. Trzeba przyznać, że ramy czasowe hipotez naukowych bywają bardzo rozległe. Bowiem, niektóre źródła szacują czas powstania baszty pomiędzy IV w p.n.e. a VII w n.e., natomiast inne podają, że wzniesiono ją w XI w.

Baszta została zbudowana na skalnym wstępie, ma kształt cylindra o wysokości 28 m i średnicę 16,5 m. Do dzisiaj nie wytłumaczono w jakim celu, została postawiona. Pewne jest, że pierwotnie nie służyła do obrony. Hipotez jest kilka: wieża mogła być świątynią ognia lub pełniła funkcję obserwatorium, albo była to dachma – czyli miejsce, w którym wystawiano ludzkie trupy na pożarcie ptakom. Taki obrządek był właściwy Persom, którzy składali ciała zmarłych w cylindrycznych budowlach (dachmach), by ptaki oczyściły kości, które następnie umieszczano w urnach. Wiadomo, że baszta w XII w. wchodziła już w system fortyfikacji obronnych miasta i stała się główną cytadelą. Natomiast, w XVIII i XIX w. była wykorzystywana jako latarnia morska. W 2000 r. ta zagadkowa budowla trafiła na listę UNESCO, a w 2003 r. model baszty znalazł się w ekspozycji muzeum «Minimundus» w Klagenfurcie (Austria), gdzie znajdują się kopie najbardziej unikatowych budowli architektonicznych świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Wspaniała opowieść o współczesnym mieście i ludziach z historią w tle. ;-)
Kuchnia azerska i mnie przypadła do gustu. Dolma polana sosem wyśmienita!
********

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)
Ta nie-Bajka z 1001 nocy stanowi bardzo ciekawą relację.
Andrzej ma jednak rację, że czyta się tak właśnie, jak skomentował.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyta się jak bajkę z 1001 nocy;)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekam na kolejny..5 dla Ciebie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W następnym odcinku o Polonii w Baku, Alfredzie Noblu i o tym kim naprawdę są szahidzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* uwielbiam takie relacje z podróży :) Pani Izabelo proszę o obiecany na końcu ciąg dalszy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.