Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25240 miejsce

Salam Azerbejdżan. Relacja z podróży do Baku - cz. 2

Kto otworzył drzwi do "naftowego Eldorado"? Co Nobel robił w Baku? Kim naprawdę są szahidzi?

Baku / Fot. Izabela Sielecka-WytulaniBaku przywitało mnie kolejnym słonecznym dniem. W oczekiwaniu na Szamila, przeglądałam materiały przygotowane przed podróżą, których do tej pory jeszcze nie zdążyłam przeczytać.
W Baku jest wiele polskich akcentów. Po powstaniach listopadowym i styczniowym trafiali tu zesłańcy, ale też nie brakowało ludzi, którzy przybywali do Baku ze względu na szybki rozwój miasta, spowodowany "boomem naftowym", który miał miejsce na przełomie XIX i XX w.

W dziejach historii Azerbejdżanu, szczególnie zapisał się nasz rodak Witold Zglenicki, uczeń samego D. Mendelejewa. W. Zglenicki opracował metodę wydobycia ropy naftowej z dna morskiego, która po dzień dzisiejszy wykorzystywana jest w eksploatacji bogatych kaspijskich złóż. Mówi się, że W. Zglenicki to "człowiek, który uczynił z Baku naftowe Eldorado", gdyż większość azerbejdżańskich złóż usytuowana jest właśnie pod dnem Morza Kaspijskiego.

Baku / Fot. Izabela Sielecka-WytulaniSłynni Polacy w Baku, to głównie architekci - Józef Gosławski, Józef Płoszko, Kazimierz Skórewicz, Eugeniusz Skibiński, Konstanty Borisoglebski. Józef Gosławski (1865-1904) określany był mianem "kaukaskiego Rastrelli", co biorąc pod uwagę osiągnięcia włoskiego architekta, na pewno jest określeniem pełnym uznania. Gosławski był autorem m.in. projektu rezydencji G.Z. Tagijewa, w której obecnie znajduje się Muzeum Historii Azerbejdżanu oraz budynku obecnej siedziby mera Baku. 11 czerwca 2009 r. Maria Kaczyńska odsłoniła w Baku tablicę pamiątkową poświęconą Józfowi Gosławskiemu. Mówiąc o Polakach w Baku, trudno nie wspomnieć o wkładzie, jaki wnieśli nasi rodacy w rozwój azerbejdżańskiej nauki. Wielu wykładowców założonego w 1919 r. Uniwersytetu Bakijskiego było Polakami lub mieli polskie korzenie.

Baku - Morze Kaspijskie nadbrzeżny deptak / Fot. Izabela Sielecka-WytulaniPo rewolucji 1917 r. wielu Polaków wyjechało z Baku, jednak spora grupa pozostała w Azerbejdżanie. Obecnie działa tu organizacja "Polonia Baku".

Od lektury losów Polonii oderwał mnie Szamil:
- Salam alejkum
- Wa alejkum salam – odpowiedziałam
- Mam dla ciebie niespodziankę – oznajmił mój znajomy
- I co to za niespodzianka?
- Zabieram cię do rezydencji Noblów. Przyjaciel mojego przyjaciela ma znajomego, który postarał się, żebyśmy mogli ją zwiedzić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Czekam na kolejny:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Steniu, "poszperałam" trochę, aby Czytelników przypadkiem w błąd nie wprowadzić :-) dowiedziałam się, że Paweł Potocki przyjechał do Baku w 1910 r. , by kontynuować prace Witolda Zglenickiego (który zmarł w 1904 r.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna relacja z podróży do odległego, znaczonego śladami Polaków Baku.
Nie wiem tylko... czy to W.Zglenicki "uczynił z Baku naftowe El;dorado".
Inne źródła podają, że to inżynier Paweł Potocki, jako pierwszy na świecie stworzył
podstawy eksploatacji złóż położonych na dnie morza.
Tak, czy siak, był to nasz rodak :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak więc czekamy na ciąg dalszy, pozdrawiam i gwiazdki zostawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy reportaż z podróży, wzbogacony ciekawostkami nie wszystkim znanymi, co czyni reportaż bardzo interesującym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.