Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5565 miejsce

Saliny Trapani

Jedziemy autostradą z miejscowości Sciacca do Trapani. Z daleka widzimy geometryczne zbiorniki wody oddzielone groblami, białe kopczyki soli, a potem wiatraki. Czeka na nas przyrodnik, który opowie nam o tutejszych salinach.

Saliny Trapani / Fot. Krystyna NitaJuż Fenicjanie wydobywali sól w strefie przybrzeżnej między Trapani i Marsalą. Za panowanie Fryderyka II państwo miało monopol na wydobywanie soli. Podobnie było za Andegawenów. Dopiero władcy aragońscy „sprywatyzowali” saliny i wtedy produkcja soli osiągnęła apogeum, zmieniając port Trapani w wielkie europejskie centrum handlu „białym złotem”.

Od połowy XIX wieku zaczyna się kryzys w produkcji soli. Włochy zostają zjednoczone. Daje się we znaki konkurencja z salinami w Cagliari. Po II Wojnie Światowej dochodzi jeszcze konkurencja zagranicznej soli. Wiele salin zostaje tu zamkniętych lub opuszczonych.
Saliny - Wiosna / Fot. Krystyna NitaTrapani / Fot. Krystyna NitaTrapani / Fot. Krystyna Nita
Sytuacja zmienia się, gdy w 1995 roku zostaje założony Rezerwat Przyrody Saliny Trapani i Paceco. Obszar chroniony, należący do gmin Trapani i Paceco o powierzchni ok. 1000 hektarów jest podzielony na dwie części, z których 700 ha to zbiorniki wodne salin. W ramach programu Natura 2000, w 2006 roku, rezerwat został wpisany na listę specjalnych obszarów ochrony siedlisk. Przyrodnik, który nam towarzyszył, powiedział nam, że już widoczne są efekty działań na rzecz ochrony tutejszego środowiska.
Różowe flamingi / Fot. Estormiz
Dużą część rezerwatu stanowią saliny prywatne, w których do dziś wykorzystuje się tradycyjne techniki produkcji soli, używane od wieków. Krajobraz zdobią liczne wiatraki, używane do przepompowywania wody pomiędzy zbiornikami.

Silnie zasolone środowisko jest miejscem wegetacji licznych gatunków traw i krzewów, które przystosowały się do ekstremalnych warunków tego obszaru. Wzdłuż brzegów zbiorników rosną różne gatunki Salicornia i inne rośliny słonolubne. Słonaczek - Artemia salina Skorupiak, który jest pokarmem flamingów. / Fot. Hans Hillewaert
Obszar rezerwatu jest jednym z najważniejszych obszarów wodnych tej części Europy dla ptaków wędrownych, które zatrzymują się tu migrując do Afryki. Biorąc pod uwagę gatunki gniazdujące, jak też zimujące, naliczono tu 208 gatunków ptaków, wśród których znalazły się: szablodziób - symbol rezerwatu, flamingi, warzęchy zwyczajne, czaple białe oraz nadobne, bąki, mewy różowate, zimorodek zwyczajny, sokół błotny i wiele gatunków dzikich kaczek.

Żyją tu także liczne gatunki owadów, przystosowany do środowiska słonych brzegów morskich charakterystycznego dla salin.
Roślinność słonolubna - Chenopodiaceae / Fot. tato grassoFlamingi / Fot. Luis Nunes AlbertoSaliny Trapani / Fot. Taniafa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.