Facebook Google+ Twitter

Salmonella lekiem na raka?

Jak wynika z badań naukowców z Glasgow, salmonella, czyli bakteria będąca przyczyną zatruć pokarmowych, może znaleźć zastosowanie jako lek na raka.

 / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b4/SalmonellaNIAID.jpgWedług "Scotland on Sunday" białko bakteryjne ma wpływ na procesy, które zachodzą w komórkach naszego ciała i powoduje też obumarcie niektórych z nich. To właśnie ta właściwość ma odegrać kluczową rolę w zabijaniu komórek rakotwórczych.

Specjalnie wyhodowane szczepy bakterii będą mogły być aplikowane choremu w celu zniszczenia komórek rakowych. Kolejny punkt leczenia polegałby na podaniu pacjentowi antybiotyków, których zadaniem byłaby eliminacja wciąż aktywnych bakterii salmonelli czytamy w onet.pl.

Badania pokazały, że salmonella wywołuje stan zapalny dzięki obecności w komórkach gospodarza enzymu, jakim jest kaspaza 3. Enzym ten będzie się namnażał dzięki bakteryjnemu białku SipA, co w konsekwencji doprowadza do obumarcia komórki. Wg naukowców ten proces może znaleźć szersze zastosowanie, a jeśli zostanie on naprowadzony na komórki rakotwórcze, to będzie skutecznie niszczył guzy.

"Po to, by zainfekować organizm, bakteria posługuje się wieloma różnymi białkami, które wnikają do komórek, na których się żywią. Wykryliśmy, że bakterie mają zdolność wykorzystania jednego z enzymów komórki gospodarza, dopomagających im w rozmnażaniu się. Enzym absorbuje białka bakteryjne i rozkłada je powodując, że w trakcie infekcji są one o wiele skuteczniejsze" - informuje prowadzący badania dr Donal Wall.

Poza tym uważa on także, że jest to proces ciekawy dla badań nad szerzeniem się chorób. Jednak ciekawe jest w nim też to, że wykorzystywany przez bakterię enzym komórki gospodarza pełni ważną rolę w jej obumieraniu.

Naukowcy mają nadzieję, że dezaktywowany szczep bakterii będzie wykorzystywany w pracy nad terapią antyrakową, a to dlatego aby nie wywołać u pacjenta innych infekcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.