Facebook Google+ Twitter

Salon niezależnych: historia PRL-u oczami kabaretu

Historia Salonu Niezależnych potwierdza tezę jakoby Polska była najweselszym barakiem w całym obozie socjalistycznym. W tych szarych i groteskowych czasach, by nie popaść w obłęd, trzeba było oszaleć na własny rachunek. Niezależnie od władzy.

Salon Niezależnych - okładka / Fot. Wydawnictwo ZnakPróba przekazania historii najbardziej kultowego - obok "TEY" - kabaretu czasów PRL-u - Salonu Niezależnych - to dla Tadeusza Nyczka coś więcej niż pretekst do nakreślenie szarego i cudacznego zarazem obrazu PRL-u. W końcu sam doskonale zna to środowisko, gdyż przez lata był jego częścią. Z tej perspektywy - kronikarza i naocznego świadka - opisując powstawanie i działalność Salonu Niezależnych przedstawia obraz społeczno - kulturalny Polski lat 70. i 80. Zaczynając od procesu formowania się samego kabaretu, tego jak to trzech studentów wolnomyślicieli - Michał Tarkowski, Janusz Weiss i Jacek Kleyff zawiązało humorystyczny teatrzyk, poprzez analizę samych skeczy zainteresowanych i wydarzeń politycznych epoki demoludów, dochodzi o syntezy całego PRL-u.

O trzech takich, co założyli kabaret


Nyczek sięga zarówno do źródeł oficjalnych jak i tych mniej znanych, anegdot, wypowiedzi, fragmentów życiorysów artystów. Nie zatrzymuje się na przeszłości, opisuje również losy członków salonu w nowych warunkach społecznych i rynkowych. Bierze na warsztat program kabaretu, przytacza jego piosenki, skecze. Część z nich (choćby "Telewizja") wciąż cieszą swoją aktualnością i świeżością, niektóre jednak zaskakują wyjątkowo subtelnym dowcipem, momentami polegającym jedynie na dyskretnej grze słownej, dzisiaj przez masowego odbiorcę bez wątpienie niedocenionej. Czasem żal do autora pozostaje, że ten wytłumaczył puentę, zanim czytelnik sam do niej nie zdążył dojść. Dla przerażonych taką perspektywą dobra rada - zacznijcie od dołączonej do książki płyty z nagranymi występami Salonu, choć fotografie jakimi gęsto zdobiona jest książka, wydają się być równie kuszące.

Najważniejsze jednak jest tło dla rozgrywającej się historii. Dzieje Salonu Niezależnych wydają się być dla autora wymówką do przedstawienia obrazu PRL-u lat 70. i 80. Okresu w którym do głosu dochodzili przedstawiciel dawnej kultury studenckiej. Poruszonych tematów i wątków jest bez liku, przez co czytelnik momentami się gubi, bo Nyczek za jednym zamachem mógł napisać dwie książki, w treści mniej skumulowane, ale wygodniejsze dla popularnego słuchacza.

Wiele miejsca poświęca się Festiwalowi Artystycznemu Młodzieży Akademickiej (FAMA), który pomógł wypłynąć wielu gwiazdom do których pewnie wszyscy czujemy sentyment, bo choć na pudelku o nich nie przeczytamy, to w świadomości społeczeństwa wciąż zajmują silną pozycję. Mowa m.in. o Magdzie Umer, Janu Sawce czy Marku Grechucie. I potwierdza się, to że czasy dla społeczeństwa i sztuki najcięższe, paradoksalnie okazują się być okresem artystycznego prosperity. Bo trudno znaleźć pośród młodego pokolenia twórców, ba, osobowości, silne tak jak te co ukształtował je PRL. I nic w tym dziwnego, w trudnych warunkach narzuconych przez "socjalistyczny instruktaż", by nie zwariować, należało popaść w twórczą paranoję. Tyle, że na własnych warunkach.


Książka z płytą CD
Ilość stron: 252
Wydawnictwo Znak
Cena detaliczna: 49,00 zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.