Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sam decyduj na co idą Twoje podatki – Caritas Polska

Anna Zagalska
Anna Zagalska
1% podatku na Caritas
1% podatku na Caritas Anna Zagalska
Wiele jest sposobów pomocy drugiemu człowiekowi. Jednym z nich jest możliwość przekazania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Caritas Polska już od 2004 roku ma status takiej organizacji.

Od 1 stycznia 2008 roku nie tylko podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ale również podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej 19 proc. stawki podatku oraz podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą wskazać na zeznaniu podatkowym organizację pożytku publicznego, na rzecz której zostanie przekazany 1 proc. ich należnego podatku.

Szczegółowe informacje, w jaki sposób tego dokonać, a także program ułatwiający przygotowanie rocznego zeznania podatkowego można znaleźć między innymi na stronie internetowej Caritas Polska , która zorganizowała ogólnopolską kampanię Sam decyduj na co idą Twoje Podatki , mającą na celu poinformowanie polskiego społeczeństwa o możliwości przeznaczenia 1 proc. swojego podatku na rzecz Caritas w Polsce.

Caritas Polska (KRS 0000198645) koordynuje prace 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych, z którymi kontakt, informacje o założonych przez nie fundacjach, na które również można przeznaczyć 1 proc. podatku
oraz formy wsparcia odbywającego się w pobliżu każdego z nas można znaleźć w odpowiednim linku na stronie Caritas Polska.

W ostatnich czasach niektórzy ludzie w podstępny sposób starają się wyłudzić od innych pieniądze na życie. Często trudno nam stwierdzić, kto z nich naprawdę tych pieniędzy potrzebuje, a kto jest tzw. „naciągaczem”. Warto więc znaleźć organizację pożytku publicznego, która pomaga jak największej liczbie ludzi, której działanie najbardziej nas przekonuje i do której będziemy mieli pełne zaufanie.

Jedną z takich organizacji jest z całą pewnością Caritas Polska - instytucja charytatywna Konferencji Episkopatu Polski, która została reaktywowana w 1989 roku (na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego (Dz. U z 1989, nr 29, poz. 154 z późn. zmianami). Działa w oparciu o przepisy prawa kościelnego i państwowego. Udziela pomocy materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich a także migrantom i uchodźcom.

Współpracując z Caritas Internationalis i Caritas Europa, troszczy się również o ofiary wojen, kataklizmów i nieszczęść poza granicami Polski, udzielając im pomocy humanitarnej. Można więc powiedzieć, że jest firmą ogólnoświatową, udzielającą pomocy na naprawdę szeroką skalę. Utworzyła wiele profesjonalnych placówek opiekuńczo-wychowawczych: Stacje Opieki Caritas, ośrodki rehabilitacyjne, Zakłady Pielęgnacyjno-Opiekuńcze, Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Samotnej Matki, kuchnie dla ubogich, świetlice dziennego pobytu dla dzieci i osób w podeszłym wieku oraz wiele innych, których nie sposób tu wszystkich wymienić. Caritas otwarty jest na każdą ludzką tragedię, prowadzi nieustannie wiele akcji związanych z udzielaniem pomocy.

Pomoc krajowa i zagraniczna Caritas prowadzona jest poprzez ciekawe i pomysłowe programy, takie jak: organizacja zimowego i letniego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Kromka Chleba, Program Skrzydła,
Adopcja na odległość.

Szczegółowy opis tych i innych kampanii oraz działań prowadzonych przez Caritas Polska zawiera Raport roczny z działalności Caritas. Można w nim znaleźć również Strategię rozwoju Caritas w Polsce na lata 2007-2012 oraz sprawozdanie finansowe za rok 2007.

Umowa zawarta z eCard S.A. pozwala na pozyskiwanie środków pieniężnych przy wykorzystaniu internetu. Dzięki temu w każdej chwili można dofinansować on-line wybraną z form pomocy.

Wsparcie działań tej organizacji może być jeszcze prostsze, gdyż możemy pomagać razem poprzez zwykły sms. Dzięki życzliwości wszystkich operatorów telefonów komórkowych została stworzona na stałe możliwość przesyłania sms o treści „Pomagam” na nr 72 902. Koszt 1 sms wynosi 2,44 zł (z VAT). Rynek komórkowy jest bardzo rozwinięty, więc jest to doskonała forma wsparcia dostępna dla każdego. Wystarczy jeden sms, by zrobić coś dobrego i dołączyć do grona osób wspierających akcje charytatywne oraz programy wsparcia ubogich i potrzebujących.
Dzięki ludziom dobrej woli i instytucjom oraz środkom pozyskanym z 1 proc. Caritas może organizować wypoczynek kolonijny i dożywianie dzieci z ubogich rodzin, funkcjonowanie ośrodków dla bezdomnych, działalność hospicjów, działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych, zakup aparatury specjalistycznej, obozy socjo–terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych, funkcjonowanie Centrum Interwencji Kryzysowej dla Ofiar Przemocy, a także leczenie dzieci oraz pomoc migrantom i uchodźcom.
Jak czytamy na stronie internetowej Caritas Polska:

„1 % podatku dochodowego dla Caritas
To wakacje dla ponad 100 000 dzieci,
To codzienna żywność dla 850 000 najuboższych Polaków
To 100 000 ciepłych posiłków dla dzieci w szkołach i świetlicach
To nowe hospicja, warsztaty dla osób niepełnosprawnych, placówki dla samotnych matek i osób bezdomnych.

Sam decyduj na co idą Twoje podatki
Ks. Marian Subocz
Dyrektor Caritas Polska
Jednym małym gestem dobroci możemy dać nadzieję tym, którym bieda ją zabiera.”

Powyższe argumenty nie pozostawiają chyba żadnych wątpliwości, że warto przekazać 1 proc. podatku dochodowego na Caritas Polska (KRS 0000198645) lub którąkolwiek Fundację Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych. Skoro istnieje prawo i możliwość, by każdy podatnik przekazał 1 proc. swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, warto z tego skorzystać! W ubiegłym roku skorzystało z tej możliwości 30 proc. uprawnionych. Dzięki ich trosce wiele organizacji może prowadzić swą działalność. Przekazanie 1 proc. nie obciąża podatnika, ale stanowi możliwość decydowania o tym, na co zostanie przeznaczony 1 proc. jego podatku. Nie pozwólmy, by inni decydowali za nas!

Źródło:
http://www.caritas.pl/
http://www.jedenprocent.caritas.pl/

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto