Facebook Google+ Twitter

Samobójstwa księży w najbardziej religijnej diecezji

Samobójstwo jest formą "ucieczki". Człowiek czuje się osaczony, zdany wyłącznie na siebie. Jedynym wyjściem staje się śmierć. Wydawałoby się, że w środowisku duchowieństwa kapłan czuje się potrzebny i odporny na tę grzeszną pokusę.

 / Fot. Kolanin/ Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0Wyczytałem w "Rzeczpospolitej", że w najbardziej religijnej w kraju diecezji tarnowskiej, która szczyci się rekordową liczbą powołań kapłańskich, najwięcej księży popełnia samobójstwo.

Cóż z tego, że w tej diecezji aż 70 proc. wiernych uczestniczy w niedzielnej mszy, a 24 proc. przyjmuje komunię? Od 2006 roku odebrało sobie życie 8 księży. Ostatnim był 31-letni wikary, który w kwietniu w Starym Sączu powiesił się w / Fot. W24kościele. Kapłani wieszają się na plebaniach i w kościołach, trują się lekami, wyskakują z okien. A wydawałoby się, że żyją i pracują w najbardziej przyjaznym i bezpiecznym środowisku, z dala od codziennych kłopotów i tragedii swoich wiernych. Ks. Prusak, jezuita i psychoterapeuta, przyznaje, że księża narzekają na utrudniony dostęp do biskupa, że nie mają do niego zaufania, jak do ojca. Czują się osamotnieni w swoim posłannictwie, zdani na pokusy, a jednocześnie piętnowani za swoje słabości i żyjący pod presją duchowej doskonałości. Dlaczego, jak wielu przed nimi, nie porzucają kapłaństwa, tylko wybierają śmierć?

Wiadomo nie od dziś, że Kościół katolicki był i jest najbardziej zhierarchizowaną
i zamkniętą w sobie instytucją religijno-społeczną. Coś jak wojsko, gdzie wykonuje się rozkazy, przełożony ma zawsze rację, a taki "szeregowiec" nie ma nic do gadania. Gdy kostnieją ludzkie relacje, dogmat bierze górę nad racją, żadna duchowość nie będzie autentyczna i spolegliwa. A może, gdy się człowiek
za bardzo wpatruje w Boga, przestaje widzieć człowieka?


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

regi
 • regi
 • 18.05.2012 23:37

@Wiesław Tuszyński
Gdzie ty rozum dostałeś .Głupiec jest odważny i nie chroni swej rodziny przed opętanymi .Zwyrodnialcy potrafią atakować dziennikarz ,a to jest sfilmowane .Kto chce aby go zza winkla atakowano i robiono krzywdę?
Tylko głupiec nie boi się dziczy spod znaku Solidarni albo tacy z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie.
Odwaga jest potrzebna aby piętnować oszołomów !Przecież nasz IP jest ogólnie dostępny, ale trochę nas chroni przed prymitywami..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ksiądz też człowiek i swoje słabości ma a wieszanie na nim wszystkiego co najgorsze to niezbyt uczciwe postępowanie. ludzie którzy tak postępują i wypowiadają się tutaj anonimowo nie maja ani odwagi ani odpowiedzialności za swoje wypowiedzi schowani za szklanym ekranem ciekawe czy sami są tak krystalicznie czyści

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jadwiga
 • Jadwiga
 • 17.05.2012 13:14

To pani Ewa Stankiewicz ma temat na film .Ciekawa jestem czy zrobi fol dokumentalny o księżach samobójcach i tych co są pedofilami , cudzołożnikami .Zabraknie jej odwagi by z tym problemem się zmierzyć .Jest za cienka i za bardzo jednostronnie nastawiona do życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bolek
 • Bolek
 • 17.05.2012 13:10

Każdy młody zdrowy człowiek, gdy decyduje się na życie w celibacie robi to wbrew naturze , chyba że jest homoseksualista .
Zastanówcie się nad pierwszą decyzją. Przecież wejście do seminarium to koniec życia prywatnego.A tak nawiasem mówiąc to pójście do seminarium to ucieczka przed prawdziwym życiem i istniejącymi codziennymi problemami rodzinnymi, życie na "kawalera" tak jest dla nierobów, brak odpowiedzialności za rodzinę i nic nie robienie dla społeczeństwa i dobra narodu. Żadnej produkcji, myśli twórczej, budowie dobra narodowego dla potomnych. A także niepłodzenia dzieci które stanowi dobro świata. Co by było,jak by wszyscy byli duchownymi ,przestało by istnieć państwo, wtedy gdzie by byli księża.
według katolików Pan Ba stworzył Dla Adama Ewę aby zasiedlali ta Ziemię .Duchowni w Kościele rzymskokatolickim sprzeniewierzają się prawom boskim i ludzkim .

Komentarz został ukrytyrozwiń
juliusz
 • juliusz
 • 17.05.2012 12:56

bo tam znajduja sie lenie smierdzacy i osoby o nie zdecydowanej orientacji SEKSUALNEJ ! by swoje ciagoty ukryc pod SUTANNA i za murami twierd i palacow KOSCIELNYCH a kiedy wpadaja brakuje im odwagi i ida do ojca swego od PEDERASTOW i PEDOFILOW J.P.II i wieszaja sie w domach BOZYCH ktore je do tego doprowadzily.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdopodobnie przyczynami samobójstw księży są wymagania kobiet z którymi mają dzieci. I związany z tym szantarz. I żeby prawda nie była oficjalna. A z kapłaństwa nie odejdą bo społeczeństwo polskie woli jak ksiądz ma nieoficjalnie kochanki i dzieci i zaprzecza temu ,niż jak zostanie świeckim i do tego się przyzna. I koniec wygodnego życia. Ambicja i wygoda nie pozwala takim księżom żyć z oficjalnym grzechem z nieoficjalnym i po cichu sumienie pozwala. A czy nie lepiej traktuje się w Kościele i społeczeństwie kobiety które po cichu dokonały aborcji niż panny z dzieckiem. Obłuda. Ale Pan Bóg wszystko widzi. Jest ta obłuda tolerowana w społeczeństwie dlatego , że w małżeństwach też są nieoficjalne grzechy, kochanki, dzieci z poza małżeństwa . Przyznanie się do tego zmienia całe życie i brak szacunku i koszty finansowe. Nieoficjalność jest usprawiedliwiona i nazywana upadkiem . Prawda na świecie nie jest poważana. I kto nie może zmierzyć się z prawdą popełnia samobójstwo. Nie jest sztuką ukryć prawdę i mówić , że się powstało. Sztuką jest mówić prawdę i żyć dalej . I żyć z świadomością, że społeczeństwo wydało na Ciebie wyrok śmierci. Ale można sobie spojrzeć w lustro.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
 • Gerard Stenc^
 • 16.05.2012 21:35

Dzisiaj samobójcą jest człowiek chory albo słaby.Kiedyś przyczyną samobójstwa był też honor.

Komentarz został ukrytyrozwiń
W podróży
 • W podróży
 • 16.05.2012 21:28

Boże, błagam Was kochani, trwajcie z nami a nawet "pomimo nas" , sami, jesteśmy jak owce w ciemności nad przepaścią. Dziękuję, dziękuję, dziękuję, że jesteście, że trwacie nawet jeśli upadacie jesteście tylko ludźmi. Pamiętajcie o tym zawsze kiedy jest wam źle, że nasze życie zależy od Was , taki dar macie od samego Boga, myślę o Was i modlę się za Was każdego dnia kochani. Potrzebujemy Was jak powietrza aby żyć teraz i potem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Fufi
 • Fufi
 • 16.05.2012 21:27

I taka organizacja mieni się przewodnikiem do Boga ! Trzeba być leniem intelektualnym by do niej należeć !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.