Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5327 miejsce

Samochód do kasacji sprzedam

- Czy są w ogóle chętni na to auto? - pytamy człowieka, który chce się pozbyć rozbitego, 20-letniego volkswagena. - Oczywiście, że tak - odpowiada. Okazuje się, że wcale nie tak trudno sprzedać wrak samochodu, i to za przyzwoitą cenę.

Rozbity volkswagen na ul. Matejki wzbudza zainteresowanie przechodniów. / Fot. Seweryn LipońskiMateusz z Poznania, właściciel samochodu na zdjęciu obok, miał pecha. - Kobieta stała na pasach i rozmawiała przez telefon. Myśleliśmy, że nie będzie przechodzić, a ona nagle weszła na jezdnię - opowiada. - Musieliśmy zjechać na drugi pas, no i czołówka z innym autem.

Jego 20-letni volkswagen golf ze zmasakrowaną maską stoi teraz na ul. Matejki i wzbudza zainteresowanie przechodniów, ponieważ ma za szybą kartkę z napisem „sprzedam” i numerem telefonu. Nie wygląda zachęcająco. Wydawałoby się, że trudno będzie znaleźć nabywcę. A jednak okazuje się, że wręcz przeciwnie. - Jest tylu chętnych, że sam się zdziwiłem. Już pierwszego dnia miałem osiem czy dziewięć telefonów - opowiada Mateusz, ciesząc się, że dzięki temu będzie mógł wynegocjować korzystną cenę.

Uszkodzone, rozbite, spalone...


Jak się okazuje, rynek aut powypadkowych nie jest wcale taki mały. - To w pewnym sensie pochodna rynku samochodów używanych. Jeśli założyć, że kilka procent to właśnie powypadkowe, to w skali rocznej może być ich nawet kilkadziesiąt tysięcy - szacuje Henryk Jezierski, ekspert w dziedzinie motoryzacji i wydawca „Magazynu Zmotoryzowanych”. Dokładne liczby nie są znane, bo nikt takich statystyk nie prowadzi. - Nasze badanie nie obejmują samochodów powypadkowych - usłyszeliśmy w Instytucie Badań Rynku Samochodowego „Samar”.

Handlem samochodami powypadkowymi zajmują się zwykle specjalne firmy. Arkadiusz Zyburtowicz, właściciel firmy Skup Aut, w ciągu roku kupuje i sprzedaje 140-150 takich pojazdów. - Trafiają do nas w bardzo różnym stanie. Nieraz nawet doszczętnie rozbite lub spalone - opowiada. Cena takiego auta zależy od uszkodzeń, zwykle ustala ją rzeczoznawca.

Zamiast naprawiać można sprzedać


Co skłania kierowców, by nie naprawiać samochodu, tylko sprzedać go w stanie powypadkowym? - Zwykle się na tym nie znają, a warsztaty przerażają ich kosztami. Czasem przyczyną jest też kredyt zaciągnięty w banku, który zmusza do szybkiej sprzedaży - tłumaczy Zyburtowicz. Mateusz, właściciel rozbitego volkswagena, potwierdza, że czynnik finansowy jest decydujący: Nie mam środków ani chęci, by go naprawiać.

Do tego dochodzi brak ubezpieczenia AC. Większość Polaków nie wykupuje go. - Takich starych samochodów po prostu nie opłaca się ubezpieczać - mówi Mateusz. Kłopoty zaczynają się, gdy dojdzie do wypadku lub innego uszkodzenia. - Wtedy właściciel nie dostanie pieniędzy na naprawę - mówi Beata Dudek z agencji ubezpieczeniowej Twój Ekspert. Brak AC wiąże się z jeszcze jednym problemem. - Jeśli ktoś ukradnie nieubezpieczony samochód, to pozostaje pustka na parkingu i pustka w kieszeni - podkreśla Beata Dudek.

Gdy zatem nie ma AC i pieniędzy na naprawdę, pozostaje tylko jedno rozwiązanie - sprzedać wrak. Handel powypadkowymi samochodami to dobry biznes nie tylko dla sprzedających, ale też dla nabywców. Właściciele firm skupujących takie auta często naprawiają je, by potem drożej sprzedać. - Zwykle o 10-20 proc., więc jeśli uda mi się zyskać na jednym samochodzie w taki sposób 1 czy 2 tys. zł, to już się z tego cieszę - mówi nam jeden z ludzi handlujących powypadkowymi autami.

Zdarza się też, że auto nie nadaje się już do naprawy. Co wtedy? - Sprzedajemy na części, a to, co zostanie idzie na złom - mówi Arkadiusz Zyburtowicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

excelservices.managementonl
  • excelservices.managementonl
  • 24.11.2010 16:40

Inwestycje pożyczki JMC, oferujemy prywatny
pożyczki, kredyty komercyjne i bardzo osobiste
Minimalne roczne oprocentowanie zaledwie 3%
w ciągu 1 roku do 50 lat okresu spłaty
okres do każdej części świata.
Dajemy pożyczki w zakresie
10.000 dolarów USD do 50.000.000,00 USD. Nasze kredyty
są dobrze ubezpieczone maksymalne bezpieczeństwo jest naszym
priorytet. Zainteresowani kandydaci powinni
Skontaktuj się z nami poniższe informacje:

Nazwa Sekretarz:
e-mail:excelservices.managementonline@gmail.com
INFORMACJE kredytobiorców:
Imię i nazwisko
Adres
Wiek
Zawód
Sex
Telefon / Mobile
Fax
Kwota potrzebna w dolarach
Kwota potrzebna na świecie
Kredyt Czas
Discription Brief poszczególnych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystarczy wejść na otomoto, wyszukać jakąkolwiek interesującą nas markę i och! Co nam wyskakuje ? Masa aut, gdzie 1/3 to pojazdy rozbite, skasowane, tylko na części. Tak więc nie jest to nic nowego, w każdym razie materiał ciekawy.

pozdrawiam
zapraszam do siebie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam że za dobrą cenę można wszystko sprzedać ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.