Facebook Google+ Twitter

Samochód kierowany siłą myśli staje się faktem

Pojazd kierowany jedynie siłą myśli mogło kiedyś wydawać się fantazją science-fiction. W tej chwili jest to już rzeczywistością, którą udowodnili naukowcy Wolnego Uniwersytetu Berlina.

Naukowcy Wolnego Uniwersytetu Berlina opracowali system, dzięki któremu nasze myśli pokierują pojazdem. Należy połączyć czujniki mierzące fale mózgowe ze sterowanym komputerowo samochodem - możemy przeczytać w serwisie Yahoo.

Próbna jazda samochodem sterowanym myślą miała miejsce na terenie byłego lotniska Tempelhof w Berlinie.

"Podczas jazdy kontrolnej kierowca wyposażony w czujniki elektroencefalografu może pojazd swobodnie kontrolować. Jedynym mankamentem jest mała zwłoka pomiędzy pomyślanym nakazem a reakcją samochodu", wyjaśnił kierownik projektu Raùl Rojas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.02.2011 20:11

Miałem okazję oglądać w TV relację z konferencji na której prezentowano właśnie protezę ręki. Powracając do techniki kierowania pojazdem, naprawdę mam mieszane uczucia. Może wynikają one z braku wiedzy naukowej w tej dziedzinie, ale temat jest naprawdę absorbujący.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To z pewnością jest ciekawe. Pożyteczne przy dobrych myślach. A jak może być przy myślach zmąconych np. przypominającym się koszmarnym snem? Myśl Antoniego, to jest myśl!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni, może nie jest tak źle. Właśnie odbył a się konferencja naukowa (American Association for the Advancement of Science die High-Tech-Prothese), gdzie przedstawiono najnowszą wersję protezy ramienia kierowanego myślą. W te prace najbardziej zaangażowany jest dr Todd Kuiken.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wielebor
  • Wielebor
  • 18.02.2011 10:00

a może to po prostu inne myśli, nie znam się na tym za bardzo ale według mnie człowiek potrafi myśleć o kilku rzeczach naraz, może są myśli o których "nie myślimy" takie jak podnieść rękę i się podrapać myśląc jednocześnie o tym co leci w radiu? kierowanie autem może się odbywa w inny sposób niż rozmowa przez telefon? często rozmawiamy przez telefon i robimy herbatę na przykład, udaje nam się z powodzeniem wykonać i jedną czynność i drugą. Myślę że to polega właśnie na tym :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krystianie, też o tym pomyślałam. Przecież często w zwykłym samochodzie kierowca rozmawia lub słucha muzyki. Tutaj jeśli myśli są konrolowane i prowadzą pojazd jest to raczej niemożliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.02.2011 09:11

Wszystko pięknie, ładnie, ale czy nie lepiej przyśpieszyć i udoskonalić badania nad protezami kończyn które są sterowanymi za pomocą myśli? Już coś drgnęło w tej sprawie, ale w żółwim tempie to się wlecze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe co się stanie gdy kierowca się zamyśli? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądałam film w telewizji niemieckiej na ten temat...aż wierzyć się nie chce, to wszystko realne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.