Facebook Google+ Twitter

"Samochód myję sam". Wrocław walczy z szybomyjkami

Nie tylko korki dają się we znaki wrocławskim kierowcom. Ich kolejną zmorą są szybomyjki - dzieci, czające się na co ruchliwszych skrzyżowaniach, gotowe umyć szyby aut, choćby wbrew woli ich właścicieli.

Myjka, czasem gąbka, do tego pierwszy lepszy płyn do mycia naczyń - oto standardowy zestaw wrocławskich szybomyjek / Fot. http://www.sxc.hu/photo/1193877Zwykła myjka, plastikowa butelka z wodą i rozcieńczonym płynem do mycia naczyń - oto standardowy zestaw wrocławskich szybomyjek. Większość z nich ma po kilkanaście lat, choć zdarzają się starsi. Ruszają do ataku, gdy tylko zapali się czerwone światło. Nie pytają o zgodę, nie akceptują odmowy - wylewają płyn na szybę, rozcierają go kilkoma ruchami i czekają na reakcję kierowców. Jeśli ci są zbyt agresywni, zostawiają zamazaną szybę i podchodzą do kolejnych aut. Jeśli kierowca machnie ręką i zgodzi się na tej wątpliwej jakości usługę, mogą liczyć na całkiem spory zarobek.

Szybomyjki nie są zjawiskiem nowym. Już od ładnych paru lat pojawiają się w dużych miastach, nie tylko polskich. W ciągu ostatnich miesięcy problem ten rozwinął się jednak we Wrocławiu na niespotykaną tu dotąd skalę. Grup nastolatków jest coraz więcej, coraz ciężej też im odmówić. Atakują zwykle na ruchliwych skrzyżowaniach - koło Korony, Magnolii, Pasażu Grunwaldzkiego, na placu Jana Pawła II, na skrzyżowaniu alei Hallera z Powstańców Śląskich - wszędzie tam, gdzie dużo aut i potencjalnie duży zysk. Policja pozostaje bezradna - dzieci, gdy tylko widzą radiowóz, chwytają myjki pod pachy i uciekają, by wrócić za dziesięć, piętnaście minut.

- To wam się tak wydaje, że to lipny interes. A my wyciągamy po stówę dziennie, czasem nawet więcej. Frajerów nie brakuje. Tylko trzeba być miłym. I nie pytać o zgodę, bo mycia żaden nie chce - mówi jeden z chłopaków, może czternastoletni. - Ja się nie wstydzę. Co z tego, że mnie kumple zobaczą? Braknie im kasy, to sami przyjdą. A inaczej zarobić się nie da. Kraść nie będę, do pracy też nie chcę. Tu nam dobrze.

Zazwyczaj mycie auta sprowadza się do rozprowadzenia na nim piany / Fot. http://www.sxc.hu/photo/756293Dobrze nie jest jednak wrocławskim kierowcom, wobec których dzieci potrafią być naprawdę nieprzyjemne. Celowe zamazywanie szyb, krzyki, wyzwiska, a nawet rysowanie aut - to najczęstsze kary za nieopłaconą usługę. Ale płaci wielu, choćby dla świętego spokoju. Wyprowadzeni z równowagi kierowcy dają jednak upust swoim emocjom na stronach internetowych, gdzie aż roi się od poświęconych szybomyjkom forów i wątków. Większość internautów nie pozostawia na nieletnich "usługodawcach" suchej nitki.

"Czasem to dzieciaki dorabiające w wakacje ale coraz częściej wyrostki zapitymi "mordami", którzy bezpardonowo ładują się na maskę i "myją"... żeby faktycznie jeszcze myli, ale najczęściej rozmarzą to co jest na szybie. Szlag mnie wtedy trafia i po prostu ich gonię" - złości się anonimowy internauta.

Na innym forum wypowiada się Jędrzej. Gdy podeszła do niego dziewczyna z myjką, grzecznie podziękował. Próbował też kręcenia głową, machania rękami, w końcu krzyku - nic nie poskutkowało, szyba została "umyta". "Po wykonaniu usługi tłumaczyłem, że przecież cały czas dawałem jej do zrozumienia, że nie zgadzam się na nią dostałem jakże prostą i oczywistą odpowiedź: "NO TO SIĘ K**WA TRĄBI DEBILU". Olśniło mnie. Przestałem zachowywać się jak debil. Od tamtej pory trąbię i wszystko jest jasne".

Najskuteczniejszym sposobem na odstraszenie szybomyjek okazuje się uruchomienie wycieraczek / Fot. http://www.sxc.hu/photo/776057Trąbienie na środku skrzyżowania nie jest jednak najszczęśliwszym pomysłem. O wiele lepsze wydaje się uruchomienie wycieraczek, które skutecznie uniemożliwi nastolatkom dostęp do szyb. Niestety, rozwiązania te nie zawsze uchronią nas przed pomazaniem auta czy wysłuchaniem wyzwisk. Dlatego też ważne jest, aby kierowcy zaprzestali dawania szybomyjkom pieniędzy. To jedyny sposób, aby ich zniechęcić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 12.08.2010 18:31

Zamiast ścigać wygłodzone dzieci poszukujące środków do życia ;lepiej zająć się politykami by budżet państwa był dodatni a dzieci otrzymywały z niego dywidendę i to co autor tego tekstu proponuje w Konstytucji Mieszkańców Planety Ziemia dla wszystkich; http://syneloi.wordpressy.pl/.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sumie masz rację. Tylko wiesz, żal mi tych biednych policjantów, którym się wiecznie za wszystko obrywa. Skoro samo prawo związuje im ręce, to co mają robić? Ale fakt - to(jakkolwiek by na to nie patrzeć) ich obowiązek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem Joanno,jaka jest Twoja intencja w tej dyskusji teraz.Piszesz tekst o szkodliwości tego procederu (tak zrozumiałem) i proponujesz jakąś okrężną drogę rozwiązywania problemu.Przecież w tym artykule,sama zawarłaś myśl,że powinno się uczulać kierowców, żeby powiadamiali straż miejską i policję o niebezpieczeństwach wynikających przy okazji tego zjawiska.To po co kierowcy maja zawiadamiać te służby?Jeszcze raz powtarzam.Są służby odpowiedzialne za zapewnienie i przestrzeganie bezpieczeństwa na drogach,mają za to płacone i obywatele mogą (ale nie muszą) te służby wspierać (informując je właśnie).
Niech w tym kraju wreszcie, każdy robi to co do niego należy.Mnie i Tobie Joanno nikt nie płaci za pomysły w tym temacie.Służbom
płacą.A co do ubioru tych dzieciaków,to nie zauważyłem nic szczególnego,wielu z nich to bystrzaki z osiedla.Jest takie skrzyżowanie w Bydgoszczy.Grupa chłopców czeka w krzakach przed skrzyżowaniem ,czasem są z nimi nawet dziewczyny.Nie wyglądają na dzieciaki z marginesu społecznego.Samochody stają,chłopaki wyskakują,ich kobiety zostają za krzewami,czekają.
To jest jak powiedziałaś po prostu biznes.Nielegalny proceder wyłudzania pieniędzy pod presją.Opracowany ,obliczony na zaskoczenie,zastraszenie klienta.To jest małe (w swoim ciężarze gatunkowym) przestępstwo,od którego droga może prowadzić dalej.... Pobłażliwość nie jest dobrym pomysłem na łamanie prawa,choćby nawet przez dzieciaki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze mówiąc nie widziałam jeszcze, żeby za mycie szyb brało się dobrze ubrane, zadbane dziecko. Stąd wniosek o patologii. Wiek nie ma tu nic do rzeczy. Jeśli to będzie nawet szesnastoletni cwaniak, to co? Przez kolano go? Widzi pan, panie Andrzeju, policjanci to tacy ludzie, jak my. Ich też obowiązuje prawo. Dostępne środki walki z szybomyjkami są niewystarczające, ale cóż z tego? Co innego mogą zrobić? Proszę się uważnie zastanowić, może znajdzie pan skuteczny sposób. Im więcej ludzi, tym więcej pomysłów. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Policja i straż miejska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te dzieciaki,to niekoniecznie tylko patologia.Jest tam wielu (powiedziałbym większość) nastoletnich cwaniaków,którzy wykorzystują
tok rozumowania ,taki jaki przed chwilą zaprezentowałaś.Policja-czyli organ odpowiedzialny za ukrócenie tego procederu ma znaleźć
sposób skuteczny-to wszystko.Niech robią to udolnie po prostu.Tam gdzie jest kasa-czyli mandaty-potrafią się zaangażować?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ się zajmuje, panie Andrzeju. Tylko że dość nieudolnie. Na widok radiowozu dzieciaki uciekają, a nawet, jak uda się je dorwać, to co? Mandat, którego nie zapłacą? Odprowadzenie do domów, gdzie czekają patologiczni rodzice, którzy w poważaniu mają to, co robią ich dzieci? To za niska szkodliwość społeczna, aby można wyciągać od tych dzieci większe konsekwencje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Patrząc w ten sposób, nie załatwi się tego.Jeden przestanie płacić-drugi będzie płacił.To nie jest biznes Joanno-to jest wyłudzanie pieniędzy,nielegalny proceder.Tym powinna zająć się policja.Ze względów na bezpieczeństwo na skrzyżowaniu i ze względu na łamanie prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niektórzy mają jeszcze lepsze sposoby. Na poprawę humoru - film: http://www.youtube.com/watch?v=yBl-lPk8EFo&feature=related ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystarczyłoby, gdyby ludzie przestali im płacić. Ostatnio, gdy staliśmy na skrzyżowaniu, jeden mały (na oko z 10 lat) dostał papierową dychę od kierowcy samochodu przed nami. Pracował na nią 20 sekund. Nie dziwię się więc, że im się interes opłaci...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.