Facebook Google+ Twitter

Samochód używany - jak kupować?

Wielu ludzi, szuka idealnego samochodu dla siebie. Samochodu, który spełni ich oczekiwania, ułatwi dotarcie na uczelnie, do pracy, a przede wszystkim nie zrujnuje budżetu.

Giełda samochodowa. / Fot. APPSamochód, to nic innego jak sterta żelastwa zatruwająca powietrze. Mimo to, niełatwo jest się bez niego obyć. Coraz więcej młodych ludzi, w wieku od 18 lat, decyduje się na zrobienie prawa jazdy. A gdy już takowe posiadają, marzą o jakimś niedrogim autku. Wówczas może pojawić się problem. Samochód należy wybrać rozważnie, ostrożnie i najlepiej aby pochodził z wiadomego źródła - to zasady znana wszystkim od zawsze i oby, na zawsze, gdyż choć banalne, są ważne przy wyborze samochodu.

Oto kilka rad dla początkujących kupujących:

Warto, ażeby miejscem dokonania transakcji był pobliski, cieszący się dobrą opinią komis, z doświadczonym personelem, który będzie w stanie profesjonalnie doradzić, czy też sprawdzić pojazd.
Jeśli usłyszysz, że znajomy, bądź znajomy znajomego planuje sprzedać samochód, skontaktuj się z nim, to również korzystny i bezpieczny rodzaj kupna.

1. Przed dokonaniem zakupu, dowiedz się możliwie jak najwięcej o pojeździe(dokładny przebieg, rok produkcji, wcześniejsi właściciele, ewentualne wypadki, obicia, stłuczki), bo przecież kto pyta - nie błądzi.

2. Poproś o jazdę próbną! To konieczność! Dobrze wiedzieć, czy odpowiada nam komfort jazdy lub miękkość/ twardość zawieszenia w przyszłym samochodzie.

3. Przy testowaniu samochodu poproś, by towarzyszył ci znajomy mechanik. Z nim na pewno będzie ci łatwiej podjąć właściwą decyzję. Jeśli nie masz takiej możliwości, podczas jazdy próbnej zajrzyj do punktu kontroli pojazdów, a przekonasz się czy wszystko jest w porządku.

4. Targuj się. Podążaj zasadą tureckich kupców: - Nie targowanie się, oznacza brak szacunku dla sprzedawcy. Jeśli masz możliwość zbicia ceny, dlaczego z niej nie skorzystać? Przecież niska cena to kolejny atut i aspekt selekcji.

5. Jeśli upatrzone auto posiada wady, zastanów się, czy koszt zniwelowania ich nie przyniesie zbyt dużych strat finansowych. Sprawdź po prostu, czy będzie to opłacalne. Wtedy korzystniej dołożyć parę złotych i wybrać samochód bezawaryjny.

6. Pamiętaj o formalnościach! Masz prawo zażądać od sprzedającego dowodu osobistego, prawa jazdy i sprawdzenia ubezpieczenia OC. Jeżeli samochód kupowany był w polskim salonie, zapoznaj się z kartą wozu, dowodem rejestracyjnym, jak również poproś o wgląd do faktury zakupu i książki serwisowej. Jeśli natomiast auto sprowadzane było z zagranicy, posiadać powinno zagraniczny dokument identyfikacyjny, w zależności od tego z jakiego państwa było sprowadzone, oraz dowód odprawy celnej, przy uwzględnieniu wszystkich opłat towarzyszących odprawom. Przy sprawdzeniu wiarygodności dokumentów, skonsultuj się ze specjalistą, ponieważ samodzielne sprawdzanie nie jest efektowne.

7. Upewnij się, czy dane z dowodu rejestracyjnego są zgodne z numerami silnika i nadwozia. Dopilnuj by właściciel przekazał ci komplet kluczyków, skrupulatnie przejrzyj umowę o sprzedaży.

8. Potraktuj zakup auta jako coś naprawdę istotnego. Licz się z tym, że stanie się on twoim przyjacielem i kompanem. I będzie ci (miejmy nadzieję) służył przez wiele lat.

Osobiście polecam www.otomoto.pl - sprawdzona strona, z możliwością zakupu używanego samochodu w rozsądnych cenach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Fakt, oczywistości, ale mimo to nie każdy wie jak postępować przy zakupie samochodu. Dlatego myślę, że komuś mogą się te rady przydać :). Co do przyjaciela, to metafora taka była :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

no to są takie jakby oczywistości, natomiast zgłaszam protest przeciwko tezie, jakby samochód był kupa żelastwa zatruwająca powietrze:>

moje auto to mój przyjaciel:>

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jeśli nie masz takiej możliwości, podczas jazdy próbnej zajrzyj do punktu kontroli pojazdów, a przekonasz się czy wszystko jest w porządku."
Odradzam. W moim przypadku pan diagnosta nie zauważył, że cały lewy tylny róg był porządnie obity...
Osoba towarzysząca znająca się na rzeczy - to podstawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.