Facebook Google+ Twitter

Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie

To tytuł książki Ryszarda Sławczyńskiego, historyka z nie tylko z wykształcenia ale i z zamiłowania. Książka jest świadectwem naszej historii i zarazem pięknym albumem, stanowiącym dokument podróży po Kresach w latach 2008-2013.

Okładka albumu. / Fot. Isabella DegenTematem albumu jest przedstawienie spuścizny, tego co pozostało na tych ziemiach, po naszych przodkach. Kresy Wschodnie, to dawne rozległe ziemie Rzeczypospolitej Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Obecnie Kresy znajdują się na dzisiejszym terytorium Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Rosji. Tereny te, to nie tylko terytorium, lecz bogata historia polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Ziemie Kresów zamieszkiwało ponad 20 narodowości i grup etnicznych, które żyły obok siebie w duchu tolerancji wyznań i tradycji narodowościowych. Wszystko to zostało udokumentowane na 205 stronach książki, 280 zdjęciami: kościołów, zniszczonych pałaców, cmentarzy i mogił poległych Polaków. Zdjęcia zawierają szczegółowe opisy, które nie tylko dotyczą miejsca ale także przekazują dokładne informacje historyczne.
Książka pięknie wydana w postaci albumu, zachowuje skrupulatną chronologię wydarzeń historycznych, od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 do czasów zakończenia II wojny światowej 1945 roku.
Album składa się z dwóch części, pierwsza część obejmuje Mereczowszczyznę, ślady życia naszego sławnego wodza, generała Tadeusza Kościuszki. W tej części także, autor przedstawia ojczyste strony ( Zułowa i Powiewiórki) Józefa Piłsudskiego, późniejszego Marszałka Polski.
Druga część to zdjęcia pomników historii, mogił polskich żołnierzy walczących o niepodległość Ojczyzny w latach 1794-1944. Znajdują się tu zdjęcia grobów uczestników Insurekcji Kościuszkowskiej, groby z czasów Napoleona, powstańców listopadowych i styczniowych, legionistów Piłsudskiego z czasów I wojny światowej, żołnierzy poległych w wojnie ukraińskiej 1918-1919 roku, polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku, oraz groby żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.
Książka jest ciekawym dokumentem historycznym na niepodważalność naszego dziedzictwa kulturowego Kresów.

O autorze:
Ryszard Sławczyński. / Fot. Isabella DegenRyszard Mirosław Sławczyński (ur.1962), jest animatorem kultury, publicystą, poetą, podróżnikiem i popularyzatorem kultury Kresów Wschodnich. Prowadzi oficynę wydawniczą Akwedukt, działającą przy Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Interesuje się Kresami, które od lat co roku odwiedza. Autor licznych wystaw fotograficznych i prelekcji o tematyce kresowej. Uhonorowany wieloma tytułami i odznaczeniami, między innymi: „Życzliwy Wrocławianin 2007“, Honorowy Członek Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Odznaczony w 2012 złotą odznaką Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, w 2013 odznaczony medalem Dziedzictwa Kresów Wschodnich. Od 2010 roku jest dyrektorem Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu.

Ryszard Sławczyński, "Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie", Wrocław 2014, Wydawca ROBB, strony 205, ISBN 978-83-64630-00-2Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziękuję za informację o wydaniu takiej książki. To cenny dokument historyczny. Dziękuję Pani za świetną relację oraz informacje o autorze. Bardzo mnie to zainteresowało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.