Facebook Google+ Twitter

Samochody będą jeździć na biopaliwo z celulozy?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-25 20:22

Amerykańscy naukowcy opracowali nową metodę produkcji biopaliw z rolniczych odpadów. Technologia może okazać się tania i przyjazna dla środowiska, dowodzą eksperci na łamach najnowszego numeru tygodnika Science.

Wytwarzane dzięki nowej metodzie tak zwane biopaliwa celulozowe nadawałyby się do samochodów, a nawet samolotów odrzutowych. Co więcej można je produkować z drewna, traw czy niejadalnych części roślin uprawnych, piszą naukowcy. Kluczowy w tym procesie jest związek o nazwie gamma-waleroakton, w skrócie GVL, który na razie jest dosyć drogi. Współautor publikacji, James Dumesic z Uniwersytetu Wisconsin powiedział jednak tygodnikowi Science, że problem ten niedługo będzie można rozwiązać.

- Pracujemy już nad tanią metodą wytwarzania GVL, mamy na to fundusze Departamentu Energii - zapewnił. Naukowcy podkreślają, że ich biopaliwa celulozowe powstają z odpadów i nie trzeba przeznaczać na cen cel roślin, z których da się wyprodukować żywność. Ponadto powstający przy okazji dwutlenek węgla jest czysty i stężony, co ułatwia jego wyłapywanie i przechowywanie na przykład pod ziemią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.