Facebook Google+ Twitter

Samodzielne jest życie staruszka!

Ze styczniowych badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że aż dwie trzecie z nas na starość chce mieszkać we własnym domu, a z pomocy swoich najbliższych korzystać tylko doraźnie.

Niezależność i możliwość decydowania o sobie zdają się być jednymi z najważniejszych wartości dla seniora.


Zmienia się mentalność społeczeństwa. Starość jest coraz częściej kojarzona z okresem życia, kiedy człowiek ma nareszcie czas dla siebie i najbliższych oraz na rozwijanie swojego hobby. Co prawda emerytury polskich seniorów nadal odbiegają od zachodnioeuropejskich, jednak można zauważyć, że pesymistyczna wizja starości powoli zostaje wyparta przez tę bardziej optymistyczną. Z badań CBOS-u wynika, że prawie co druga starsza osoba określiła, że jest bardzo lub raczej zadowolona ze swojego życia, a 30 proc. poziom swojej satysfakcji określiło jako średni.

Społeczeństwo sukcesywnie się starzeje. Jest to niemały problem. Ze statystyk wynika, że w 2020 roku co piąty Polak będzie w wieku poprodukcyjnym. Można zauważyć, że administracja publiczna już teraz stara się podejmować działania, aby przygotować się do tych zmian demograficznych. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe placówki opiekuńcze, Uniwersytety Trzeciego Wieku czy kluby seniora.

Także przedsiębiorcy prywatni zdają się dostrzegać rosnący rynek. Powstają prywatne agencje zrzeszające wykwalifikowanych opiekunów dla seniorów, zakładane są sklepy, również internetowe, z coraz szerszą ofertą artykułów dla osób starszych a designerzy mając na uwadze osoby o obniżonej sprawności fizycznej projektują przyrządy, które ułatwiają im wykonywanie codziennych czynności - wstawanie z łóżka czy ubieranie się.

Prężnie rozwija się także branża technologiczna oferująca seniorom coraz więcej produktów i usług. Technologia coraz częściej wykorzystywana jest, aby ułatwić opiekę nad seniorami, a także zapewnić im bezpieczeństwo. Przykładem może być Dom Seniora „Pod Jaworzynką” który jako pierwszy dwa lata temu wprowadził do swojej placówki kamery, czujniki rejestrujące zmianę temperatury w pokojach czy ekrany dotykowe ułatwiające kontakt z personelem. Coraz częściej wprowadzenie tego typu usługi proponowane jest w mieszkaniach seniorów.

Obecnie na rynku polskim rozwija się usługa teleopieki. System monitoringu personalnego pozwala na całodobową dyskretną opiekę nad osobami starszymi lub z ograniczoną samodzielnością życiową. Na pierwszy rzut oka urządzenie przypomina zegarek lub wisiorek. Aby połączyć się z centrum wystarczy nacisnąć przycisk na urządzeniu. Sygnał przesyłany jest do modemu centralnego zainstalowanego w domu podopiecznego, który automatycznie łączy się z Centrum Alarmowym TeleOpieki. Takie rozwiązanie sprawia, że posiadacz urządzenia może skontaktować się z Centrum praktycznie w dowolnej chwili.

Urządzenie posiada też funkcję automatycznych powiadomień. Jest to istotne w nagłych sytuacjach, np. gwałtownego spadku tętna, ciśnienia krwi, zaniku funkcji oddechowych czy choćby niepokojącego stężenia CO2 w otoczeniu. Opcja GPS pozwala na ustalenie gdzie znajduje się użytkownik w danej chwili. Jest to szczególnie istotne dla osób, które pod swoją opieką mają osobę dotkniętą chorobą Alzheimera bądź demencją.

Mobilny monitoring jest co prawda nowością na polskim rynku, jednak z powodzeniem wykorzystywany jest w USA, Niemczech i krajach skandynawskich. Proces starzenia się społeczeństwa w tych krajach jest już mocno zaawansowany. Może więc warto przyjrzeć się naszym sąsiadom zza granicy, jak radzą sobie z tą kwestią?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Oj ja tam chyba jednak wole moje wnuki bardziej niż system monitoringu:)http://bycseniorem.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

witam wszystkich!
faktycznie, brakuje zakończenia. Nie wiem dlaczego uciekło, ale zaraz postaram się edytowac tekt i końcówkę dokleic. Mam nadzieję, że mogę to jeszcze teraz zrobic.
Ja się Henryku jak najbardziej z Tobą zgadza. Technologia najbliższych nie zastąpi. Z pewnością nie można traktowac tego typu systemów jako lekarstwa na samotnośc. Mimo wszytsko może byc on ciekawym uzupełnieniem i wyrazem troski o rodzine.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie brakuje podsumowania, ale tekst dobry i konkretny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze żeś to p. Henryku ujął. Nawet najznakomitsze cuda elektroniki nie zastąpią zwykłych kontaktów międzyludzkich.
Człowiek to zwierze stadne i pozostawiony sam ze sobą dziwaczeje, choruje i w końcu umiera, a gadżety elektroniczne jedynie zasygnalizują ten smutny fakt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ukrywam, że opisane w artykule nowości techniczne w niedalekiej przyszłości staną się nieodłącznym atrybutem seniorów, cóż z tego, kiedy najbardziej doskwiera samotność. Nic nie jest w stanie zastąpić kontaktu, poczucia akceptacji, czy choćby rozmowy z bliskimi. Kłania się Orwellowski 1984 i wszystko pod kontrolą...
Przejrzyście napisane, ale brakuje końcowych wniosków, no i mało pocieszające.
Sam jestem emerytem, choć daleko mi do wieku poprodukcyjnego i póki starczy sił nie pozwolę prowadzić się na sznurku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.