Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24192 miejsce

Samoloty NATO będą monitorować ruch wojsk przy polskiej granicy

Samoloty bezzałogowe będą obserwowały ruchy wojsk przy naszej granicy. Związane jest to z przyjęciem Polski do natowskiego programu Alliance Ground Surveillance. Obserwacja granicy z powietrza miałaby się rozpocząć w styczniu 2014.

Statek powietrzny RQ-4 Global Hawk / Fot. Bobbi Zapka Domena PublicznaRada Dyrektorów NAGSMA (NATO AGS Management Agency) przyjęła wniosek polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej o udział w programie Alliance Ground Surveillance. Agencja prześle do Polski stosowne dokumenty akcesyjne, które podlegać będą negocjacjom i uzgodnieniom międzyresortowym przez minimum sześć miesięcy. W ten sposób Polska mogłaby zostać przyjęta do programu na początku przyszłego roku.

Czym jest AGS? Jest to system radarów umieszczonych na pokładzie bezzałogowych statków powietrznych RQ-4 Global Hawk. Radary zdolne są do prowadzenia obserwacji obiektów naziemnych. Bezzałogowce wykonują loty na wysokości około 20 km i transmitują obrazy w niemal rzeczywistym czasie. Informacje poprzez satelitę trafiają do bazy operacyjnej AGS na Sycylii, a stamtąd do komórek wywiadowczych i rozpoznawczych wojsk biorących udział w projekcie.

RQ-4 Global Hawk mogą przekazywać dane w każdych warunkach atmosferycznych przez całą dobę. System umożliwia przechowywanie w bazie danych informacji m.in. zgrupowaniach wojsk czy okrętów. Deklarację o przystąpieniu Polski do AGS w październiku ubiegłego roku złożył w Brukseli szef MON Tomasz Siemoniak. Aktualnie w programie udział bierze 13 krajów: Bułgaria, Czechy, Estonia, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Słowenia oraz Stany Zjednoczone.

Zarejestruj się i napisz artykuł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.