Facebook Google+ Twitter

Samoobrona bez Leppera?

Po wyroku sądowym w sprawie seks afery potwierdzają się zarzuty stawiane Andrzejowi Lepperowi. Samoobrona buntuje się przeciw swojemu wodzowi, który zostaje wyrzucony z partii i staje się politycznym outsiderem. Czy to science-fiction?

Andrzej Lepper. Fot. Adam Warżawa/Dziennik Bałtycki Zamknij oczy. Skoncentruj się. Twoje zadanie wymaga niezwykłego wręcz skupienia. Wyobraź sobie sytuację - po wyroku sądowym w sprawie seks afery potwierdzają się zarzuty stawiane Andrzejowi Lepperowi, Samoobrona buntuje się przeciw swojemu wodzowi, który zostaje wyrzucony z partii i staje się politycznym outsiderem. Teraz możesz otworzyć oczy i rozluźnić się. Najlepiej wypij szklankę wody. Jeśli jesteś osobą o słabych nerwach, polecam środki uspokajające i nasenne. Dziękuję za udział w eksperymencie.

Taka wizja przyszłości jest może mało prawdopodobna, ale jakże intrygująca. Pomyślmy - Platforma bez Tuska - trudne, ale wykonalne, PSL bez Pawlaka - możliwe, LPR bez Giertycha - oczywiście, przecież on wręcz psuje im wizerunek, SLD bez Olejniczaka - czemu nie?, PiS bez Kaczyńskich - trochę za bardzo szalony, ale również wykonalny pomysł. I nagle pojawia się to samo pytanie dotyczące Samoobrony. Jak? Bez Leppera? Co za kretyn to wymyślił?

Trafiła więc przysłowiowa kosa na przysłowiowy kamień. I złamała się wpół. Bo Lepper to polityk wyjątkowy. Jest fenomenem kreacji wizerunku i przejścia na "jasną stronę" politycznej "mocy". Jest fenomenem elastyczności politycznej, dostosowania się do panujących warunków. Jeszcze nikt przed nim nie dokonał wręcz z dnia na dzień tak ogromnych zmian we własnym usposobieniu.

Nawet Wałęsa awansujący z elektryka na prezydenta do końca swojej kariery politycznej sprawiał wrażenie "starego kumpla ze stoczni", sympatycznego reliktu swojskości w wielkiej polityce. A Lepper jest przykładem politycznego profesjonalisty. Jeszcze niedawno blokujący mównicę i wrzeszczący z niej, że w sali sejmowej "Wersalu nie będzie", dziś zadomowiony na politycznych salonach, zawsze w nienagannym stroju, gładko przyczesanych włosach i o śródziemnomorskiej opaleniźnie. Potrafi do swoich celów wykorzystać każdą sytuację łowiąc z niej najkorzystniejsze dla siebie elementy, a inne odrzucając. Dzięki charakterystycznej dla niego polityce szantażu doszedł wysoko i mierzy jeszcze wyżej. Każda krytyka jego działań spotyka się z szybką reakcją i zjadliwym komentarzem.

Cóż więc miałaby począć Samoobrona bez polityka idealnego, który właściwie zawsze dochodzi do obranego przez siebie celu? Odpowiedź nasuwa się od razu - nic. Bo kto mógłby zastąpić wodza? Jedyną poważną kandydaturą na to miejsce mógłby być Czarnecki, który jednak nijak kojarzy się z wsią, rolnictwem i tradycją.

Łyżwiński już odpadł. Gburowaty Filipek niezbyt się nadaje. Polskę przecież "trzeba zlepperować". To jedyne słuszne wyjście. Nie zsamoobronizować (jak to brzmi). Lepper jest w centrum, Lepper zawsze dominuje nad innymi. Wniosek? Samoobrona = Andrzej Lepper. Lepper jest najlepszym znakiem rozpoznawczym Samoobrony. Bez swojego założyciela Samoobrona zginie.

Co jednak, jeśli jeżeli okaże się, że Lepper rzeczywiście tarzał się w błocie opisanym przez Anetę Krawczyk? Tym razem bez zamykania oczu i skoncentrowania wyobraźmy sobie dwie sytuacje. Pierwsza z nich - skompromitowany Lepper odchodzi z rządu, jego partia staje się zmarginalizowanym skansenem polskiego populizmu. Druga z nich to rozłam w Samoobronie i powstanie dwóch partii - wiernych wodzowi i na niego obrażonych. Ci pierwsi klecą większość sejmową z PiS, LPR i PSL, ci drudzy odchodzą w mroki opozycji. Zabawa w Samoobronę Rzeczypospolitej Polskiej się kończy. Chyba że w Lepperze obudzi się duch politycznego McGyvera i znowu dopnie swego.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe podejście do tematu ;) Nikt nie jest niezastąpiony..tak jak prezydenta zawsze można zastąpić premierem…tak i dla Leppera znalazł by się odpowiedni kandydat…

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.