Facebook Google+ Twitter

Samorząd kupił WKD i obiecuje cuda

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-10-03 13:39

Warszawska Kolej Dojazdowa sprzedana. Po dwóch latach starań za trzy mln zł Samorząd Województwa Mazowieckiego kupił od PKP S.A. 73 proc. udziałów w spółce. Pozostałe nadal są własnością sześciu gmin i miast położonych wzdłuż linii jaką jeździ WKD: Pruszkowa, Podkowy Leśnej, Milanówka, Grodziska Mazowieckiego, Brwinowa i Michałowic. Wspólnie tworzą konsorcjum, które deklaruje, że jeszcze w tym roku zainwestuje w WKD 166,5 mln zł. Lista obietnic dotyczących nowej samorządowej kolei jest długa i zapiera dech w piersiach.

Warszawska Kolej Dojazdowa. / Fot. www.wkd.com.plNajpierw zakupionych zostanie 13 nowych pociągów za 142,5 mln zł. Do tej pory na linii WKD, która ma 36 km długości i 28 stacji, jeździ 33 wiekowych pociągów z lat 1970 - 72 a od czerwca 2004 jeden nowoczesny z serii EN - 95. Ten nowoczesny, niskopodłogowy pociąg z klimatyzacją i kamerami video w wagonach już wtedy został kupiony przez samorząd województwa mazowieckiego. Nowymi pociągami pasażerowie najwcześniej pojadą jednak dopiero za dwa lata. Do końca października tego roku ma być ogłoszony przetarg na przygotowanie studium wykonalności czyli planu inwestycji w nowy tabor. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w pierwszym kwartale 2008 roku rozpisany będzie przetarg na kupno nowego taboru.

Kolejnych 20 mln zł wydanych zostanie na poprawę stanu torów i remont wyeksploatowanych pociągów. W dalszych, bliżej nie określonych planach jest też budowa nowej linii do Janek. Rozważane są dwie alternatywne trasy WKD z Michałowic do Janek i z Komorowa do Janek oraz uruchomienie połączenia Pruszków – Komorów.
Jak będą wyglądać nowe składy pociągów? - Będą bardzo nowoczesne i komfortowe –
zapowiada wicemarszałek województwa Piotr Szprendałowicz. Obietnica stanowcza, ale mało konkretna. – Nie chcemy podejmować pochopnych decyzji i rzucać słów na wiatr. Wiem, że teraz pasażerowie narzekają na warunki, w jakich podróżują WKD. Obiecuję, że to zmieni się już za dwa lata - dodaje. Szprendałowicz ujawnia, że samorząd już wkrótce przejmie również Koleje Mazowieckie.
- Nigdy nie byliśmy tak blisko od podpisania umowy w tej sprawie.
Czy samorząd województwa stać jednak na takie wyzwanie inwestycyjne i przejęcie zadłużonych KM?
- Gdyby nie było nas stać, to byśmy nie podejmowalibyśmy się takiego zadania - po raz kolejny zapewnia Szprendałowicz.

Z przejęcia WKD przez samorząd cieszą się członkowie zarządu PKP S.A. i oraz spółki WKD.

- To sukces cierpliwości i pracy. Mam nadzieje, że to pierwsze z małżeństw zawartych pomiędzy PKP a samorządem - mówi Maria Wasiak, członek zarządu PKP S.A. Pełen euforii i nadziei jest też Grzegorz Dymecki, prezes zarządu spółki WKD. - Jesteśmy pierwszą spółką PKP, która została sprzedana jako własność i będziemy pierwszą wyposażoną w nowy tabor. Stary pójdzie w końcu do lamusa i to najpóźniej za dwa lata - z optymizmem mówi Dymecki.

Pasażerowie, którzy do pracy albo szkoły jeżdżą pękającym w szwach wagonem WKD, jak na razie mogą sobie tylko zanucić piosenkę Tomasza Lipińskiego, wokalisty zespołu Tilt, "...jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie...".

Kamilla Gębska, reporterka dziennika „Polska”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.