Facebook Google+ Twitter

Samorządność = wolność i niezależność

Wolność i niezależność to minimum potrzebne człowiekowi do szczęścia w życiu osobistym oraz publicznym. Niestety, obecnie obowiązujący w naszym kraju system polityczny nie zapewnia nam tego minimum.

Zamieniając w 1989 r. system „dyktatury proletariatu” na system „demokracji pluralistycznej” zrobiliśmy krok w kierunku osiągnięcia tego minimum. Niestety, jesteśmy w połowie drogi. W dalszym ciągu rządzą nami tzw. „elity polityczne” a te - zgodnie z zasadą „bliższa koszula ciału” - kierują się swoim interesem a nie naszym. Ludzie, którzy decydują o naszych wspólnych sprawach zaspokajają przede wszystkim osobiste ambicje. By minimalne warunki szczęścia miało zagwarantowane całe społeczeństwo musi mieć ono suwerenne prawo ustalania kompetencji, przywilejów, sposobów wyłaniania osób na stanowiska publiczne oraz prawo do zakwestionowania (weta) każdej ich decyzji. System polityczny który spełnia te wymagania to demokracja bezpośrednia.

Kto jest przeciw?

Podstawowym przeciwnikiem DB są elity polityczne. System ten degraduje ich z roli „panów i władców” oraz „gwiazd medialnych” do roli najemnych usługodawców pełniących służebną rolę w zarządzaniu sprawami publicznymi. Poważnym przeciwnikiem są elity intelektualne. Ludzie ponadprzeciętni oraz ci, którzy się za takich uważają, sądzą, że do rozwiązywania skomplikowanych spraw publicznych „prosty, chłopski (damski także)” rozum to za mało. Boją się także, że „ciemny lud” jest mało odporny na demagogię.

Czy demokracja bezpośrednia to tylko utopijna, nierealna mrzonka? Czy „prosty lud” to niedojrzała „ciemna masa”, która nie potrafi rozstrzygać skomplikowanych problemów społecznych? Czy nie jesteśmy przygotowani do samodzielności, nie odporni na manipulacje demagogów? Czy zapis Art. 4 naszej Konstytucji gwarantujący nam prawo do decydowania o naszych sprawach bezpośrednio musi pozostać na zawsze martwym prawem?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dzięki za zaproszenie :) ale ja to na co dzień mówię to co myślę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Krysiu za Twoje TAK. Szerdecznie zapraszam do nas. Zgłoś swoje poparcie dla idei DB na adres PelnaDemokracja@onet.eu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zacytuję sobie:
(...)Przekonać się na własnej skórze, że trzeba interesować się sprawami publicznymi, że od jego TAK bądź NIE rzeczywiście zależy jak będzie w naszej „rodzinie”. że nie można ulegać demagogom, że nie można podejmować decyzji dobrych wyłącznie na „dziś” lecz także dobrych na „jutro” i „pojutrze”.

To ja podpisuje się, choćby tylko pod tym jednym zdaniem i na TAK jestem za demokracją bezpośrednią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.