Facebook Google+ Twitter

Samorządowcy o zatrudnianiu niepełnosprawnych w swoich urzędach

Dzisiaj w Zabrzu odbyło się IV Śląskie Forum Pełnomocników ds. Osób Niepełnosprawnych. Urzędnicy reprezentujący władze samorządowe dyskutowali o tym, jak zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych w urzędach i instytucjach miejskich.

IV Śląskie Forum Pełnomocników ds. Osób Niepełnosprawnych / Fot. Grzegorz FrankiW Urzędzie Miejskim w Zabrzu odbyło się dziś IV Śląskie Forum Pełnomocników ds. Osób Niepełnosprawnych. Tym razem urzędnicy reprezentujący prezydentów i burmistrzów miast województwa śląskiego dyskutowali o możliwościach zatrudnienia większej ilości osób niepełnosprawnych w urzędach i instytucjach samorządowych.

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy pracodawca zatrudniający powyżej 25 pracowników zobowiązany jest, aby 6 proc. ogółu personelu stanowiły osoby niepełnosprawne. W przeciwnym wypadku firma lub instytucja musi wpłacać wysokie składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przepis ten dotyczy również samorządów, które w większości jednak cały czas wolą płacić karę niż zatrudniać. Niektóre samorządy, jak na przykład katowicki urząd miejski, wpłacają rocznie nawet kilkaset tysięcy złotych pochodzących z budżetu własnych gmin. - Sytuacja jest więc taka, że poziom bezrobocia niepełnosprawnych na Górnym Śląsku jest wciąż na niskim poziomie, bo pracuje zaledwie co piąta osoba niepełnosprawnych, a jednocześnie prezydenci wydają spore sumy miejskich, czyli wspólnych, pieniędzy na płacenie kar za niezatrudnianie niepełnosprawnych - mówił obecny na spotkaniu przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, poseł Marek Plura.

Pojawiają się jednak w tej dziedzinie także pozytywne wyjątki. Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich już kilka lat temu przestał płacić kary, a dzięki dobrej polityce kadrowej zatrudnia u siebie niepełnosprawnych na różnych stanowiskach od członka zarządu po sprzątaczkę. W podległym siemianowickiemu magistratowi ośrodku pomocy społecznej poziom zatrudnienia niepełnosprawnych przekroczył już 12 proc. - Miasto ma same korzyści - mówi pełnomocnik prezydenta, Edyta Świątczak - Gurzęda. - Nie dość, że w miejskiej kasie zostaje dużo środków, to urząd jest jeszcze dobrym przykładem dla innych instytucji i firm.

Gościem forum był przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprwanych, Krzysztof Kosiński. Uczestnicy podzielili się z nim swoimi obawami i pomysłami na politykę państwa wobec środowiska osób niepełnosprawnych. Kosiński zapewnił o poprawieniu komunikacji między rządem a jednostkami samorządowymi i zapowiedział, że w najbliższym czasie otrzymają list dotyczący formy tej współpracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.