Facebook Google+ Twitter

Samorządowcy z Łodzi: U nas zagrajcie na Euro 2012

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-09-06 11:39

Wyścig o to, kto uszczknie choćby kawałeczek tortu pod nazwą Euro 2012, w miastach regionu łódzkiego nabiera tempa. W Łodzi, Uniejowie i Bełchatowie planuje się wydać setki milionów złotych na infrastrukturę sportową. W tym miesiącu z wizytą do woj. łódzkiego ma przyjechać komisja techniczna UEFA.

Celem samorządowców i przedsiębiorców jest dostanie się na listę 16 ośrodków, które polski komitet organizacyjny Euro 2012 przedstawi Europejskiej Federacji Piłki Nożnej. Ośrodki te UEFA w 2011 r. zaproponuje reprezentacjom, które zakwalifikowały się do mistrzostw, a te wybiorą, gdzie chcą mieszkać, trenować, odpoczywać pomiędzy meczami.

Najpierw jednak wszystkie pomysły zbierze Urząd Marszałkowski w jeden projekt woj. łódzkiego. Wpłynęło już dwanaście projektów z: Łodzi, Bełchatowa, Uniejowa, Kutna, Zgierza, Łowicza, Łęczycy, Spały, Wielunia, Poddębic, Zadzimia i Piotrkowa.

- Bełchatów i Uniejów to największe projekty sportowe - mówi Przemysław Andrzejak, pełnomocnik zarządu województwa łódzkiego ds. Euro 2012. - Priorytetowymi są właśnie propozycje z tych miast oraz stadion miejski w Łodzi.

Bełchatowska oferta, stworzona przez władze samorządowe miasta i powiatu, kopalnię, elektrownię, GKS Bełchatów oraz gminę Kleszczów, zawiera inwestycje wartości ponad 400 mln zł. Udoskonalony ma zostać istniejący już kopalniany Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wawrzkowiźnie. Tam kopalnia chce zainwestować ponad 100 mln zł w budowę czterogwiazdkowego hotelu, trzech boisk i rozbudowę istniejącego zaplecza.

Z kolei miasto wspólnie z powiatem planują zbudować centrum sportu za ok. 120 mln zł. Znaleźć się tam ma stadion piłkarsko-lekkoatletyczny na 15 tys. widzów, treningowy stadion, boisko ze sztuczną trawą, a nawet sztuczne lodowisko. W ofercie jest też kompleks dydaktyczno-sportowy w gm. Kleszczów za ok. 180 mln zł, którego budowa ma zakończyć się przed wrześniem 2009 r.

Samorządowcy z Bełchatowa czekają na ocenę ich pomysłów przez Urząd Marszałkowski. - Bo tylko przez województwo można pozyskać unijne pieniądze - mówi Edward Olszewski, wicestarosta bełchatowski.

Równie imponujące plany ma Uniejów, który chce wydać 200 mln zł. Celem numer jeden jest centrum piłkarskie "Maxi Futbol" za 50 mln zł. Hotel i lokale gastronomiczne mają powstać w porozumieniu samorządu z prywatnymi inwestorami. Znaczną część kosztów pokryją pieniądze z Unii Europejskiej, z której Uniejów dostał 100 mln zł.

A co z centrum po mistrzostwach? Burmistrz Józef Kaczmarek zapewnia, że nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. We wrześniu podpisane zostanie porozumienie z klubami woj. łódzkiego, w ramach którego będą korzystały z obiektów. Już 20 klubów zgłosiło chęć przystąpienia do porozumienia, w tym ŁKS i Widzew.

Siłą napędową oferty województwa ma być jednak Łódź, która proponuje budowę stadionu na ok. 30 - 40 tys. widzów, co może kosztować od 500 mln zł do nawet miliarda zł, a także organizację targów międzynarodowych o tematyce piłkarskiej.

- W październiku odbędzie się też turniej dla dziennikarzy "Media Cup" - mówi Przemysław Andrzejak. - Impreza ma się odbywać cyklicznie aż do 2012 r., podobnie jak "Małe Euro", w którym wystąpi 600 zespołów z całego województwa.

Nie próżnują także samorządowcy w innych powiatach. W Poddębicach i Zadzimiu chcą zorganizować wspólnie w 2011 r. festiwal piłki nożnej dla niepełnosprawnych. Wzięłyby w nim udział reprezentacje wszystkich europejskich krajów. Kutno z kolei przedstawiło projekt Minimistrzostw Europy.

Pod wrażeniem przygotowań w regionie łódzkim są działacze PZPN.

- Plany są imponujące - mówi sekretarz generalny PZPN Zdzisław Kręcina. - Jeżeli się ziszczą, to szanse na przyjęcie europejskich drużyn macie bardzo duże. Łódzkie jest w absolutnej czołówce.

Grzegorz Maliszewski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie wiedziałem, że mieszkam w tak bogatym mieście. Drugi stadion i czwarte boisko trawiaste plus jeszcze jedno ze sztuczna nawierzchnią. Na Słoku jest boisko, na Wawrzkowiźnie dwa - jak widać kopalnia i elektrownia cierpią na nadmiar gotówki. Tylko pracownicy tych zakładów od 4 lat nie dostali znaczących podwyżek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.