Facebook Google+ Twitter

Samorządowe puzzle

W walce o samorządową władzę i pieniądze nie liczy się przynależność partyjna, ideowość czy bezideowość, tutaj rządzi aktualnie stworzony układ sił, potrzebny do zdobycia stanowisk

Ratusz / Fot. Alicja Nowak„Oko za oko, słowo za słowo, dotyk za dotyk” – śpiewa Justyna Steczkowska. Po powrocie z pierwszego w tej kadencji posiedzenia Rady Miasta Gorlice melodia znanej piosenki kołatała w mojej głowie, z jedną drobną zmianą, bowiem słowa – stołek za stołek – siłą wciskały się w treść refrenu, i to nie bez powodu.

Z zachowaniem wszelkich pozorów demokracji po raz trzeci Bogdan Musiał został wybrany stosunkiem głosów 14 do 6 na stanowisko Przewodniczącego Rady Miasta Gorlice. Przynależność partyjna nie jest w tym przypadku ważna, bo jak świadczy jego wieloletnia kariera samorządowa, startował z właściwych list i zawiązywał tzw. koalicje z odpowiednimi ludźmi i chociaż miasto podupada, „przyspawany” do stołka samorządowiec ma się dobrze.
Rola Przewodniczącego Rady Miasta teoretycznie nie niesie ze sobą szczególnych uprawnień. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym reprezentuje on radę, kontroluje zgodność z prawem podejmowanych działań, ze szczególnym uwzględnieniem uchwały budżetowej, organizuje sesje i czuwa nad ich prawidłowym przebiegiem.

Jak wynika z powyższego, podobnie jak przedstawiciele poszczególnych komisji, pełni rolę przede wszystkim reprezentacyjną, nie ma kompetencji decyzyjnych. Dlaczego więc walka o stołki pochłania tyle energii, determinacji i samozaparcia? Z doświadczenia wiem, że jak tylko ogłoszone zostają wyniki wyborów, rozpoczynają się pokątne negocjacje. Targi o pozycję w Radzie trwają do pierwszej sesji, czasami w jej trakcie dochodzi do przerw związanych z doprecyzowaniem wcześniejszych ustaleń.

Jedno jest pewne - wygrany bierze najwięcej, taka jest zasada nie tylko na warszawskich salonach. Najlepiej wypozycjonowanemu przypada fotel przewodniczącego i dieta, o którą w tym wszystkim pewnie najbardziej chodzi, chociaż prestiż społeczny i związane z pełnioną funkcją kontakty nie są do pogardzenia.

Brak zdecydowanej większości zmusza jednak do tworzenia koalicji i dzielenia się samorządowym tortem z konkurencją. Władza - to wymagająca i kapryśna pani, przekonał się o tym niejeden przedstawiciel politycznego establishmentu.

Wigilijne wyciszenie jest niczym w porównaniu z pierwszymi w kadencji głosowaniami. Rodzący się w bólach układ władzy samorządowej wtedy właśnie osiąga moment ekspiacji i w trakcie kilku sesyjnych godzin z wrogów czyni przyjaciół, dających przy okazji lekcję pokory samorządowej mniejszości, a przyjemność z tej lekcji płynąca jest tym większa, im wyższą pozycję pokonani wcześniej zajmowali lub im wyższe mieli aspiracje. Dla wybranych - satysfakcja gwarantowana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

33szwejk
 • 33szwejk
 • 28.12.2010 01:47

RE. wyborca
Jako zwolennik ZIELONYCH, bardzo cie proszę nie wchodź tam gdzie są legowiska jadowitych żmij, bo jak któraś cie ukąsi to sama zdechnie, tyle w tobie jadu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wyborca
 • wyborca
 • 20.12.2010 12:43

wyborca to osoba, która ma prawo głosowania na kogokolwiek a nie Ale bo wolałbym nie iść na wybory niż oddać na nią głos

Powiadasz Panie zadowolony, że ona nie potrzebuje stanowisk ? To na cholere się pchała na wiceprzewodniczącą Rady Miasta a poźniej na przewodniczącą komisji rewizyjnej ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
zadowolony
 • zadowolony
 • 20.12.2010 11:22

Ta radna nie potrzebuje stanowisk, żeby służyć społeczeństwu. Jeszcze nikt tyle dla zwykłych ludzi nie zrobił, co ona. Podpisując się wyborca dajesz do zrozumienia, że sam na nią oddałeś głos. I słusznie! Życzyć by sobie należało, żeby takich radnych było więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wyborca
 • wyborca
 • 19.12.2010 02:35

Ala wielka bojowniczka o ... no właśnie, cholera wie o co, postanowiła po raz kolejny zaspokoić swoją próźność poprzez zostanie przewodniczącą Komisi Rewizyjnej w gorlickiej Radzie Miasta, w skład której poza jednym radnym weszli wszyscy radni z pisowskiego nadania. Niestety Alunia musiała po raz kolejny pogodzić się ze sromotną klęską, tym razem zadaną "braterską" ręką kolegów z tej samej partii, który w żaden sposób nie widzili Alicja na fotelu przewodniczącego komisji

Komentarz został ukrytyrozwiń
33szwejk
 • 33szwejk
 • 14.12.2010 02:12

Serdyńko najdrozsze, nie występuj pod ksywą "wyborca", jesteś radną albo radnym a raczej radną (znając się chyba z własnego doświadczenia na menopauzie) również z poprzedniego poboru , twierdząc że nikt nie chciał siedzieć przy Alicji Nowak, skąd ta wiedza?Chyba z posiedzenia Rady.
Nie koniecznie trzeba być psychologiem aby stwierdzić, że w czasie osobistej rozmowy z panią Alicją Nowak, kadzisz jej niemożebnie jak mawiał tygrysek, przyjaciel Puchatka. Używasz nie tylko jak w tym komentarzu poufałej formy "ALU", ale prawdopodobnie " kochana Alu"
Jako nie zidentyfikowany obiekt dopuszczasz się jednak zwykłej dintojry.
Chamstwo niema odpowiednika menopauzy. Obrzydliwość

Komentarz został ukrytyrozwiń
33szwejk
 • 33szwejk
 • 14.12.2010 01:44

Myślenie ma kolosalną przyszłość, ale jak widzę nie koniecznie teraźniejszość.
Miś Puchatek o niezbyt dużym rozumku chociaż próbował myśleć, głośno powtarzając " myśl, myśl,myśl,"
Spróbujcie komentatorzy tego artykułu zastosować mądrość Puchatka,bez osobistych uprzedzeń.
Przecież to co w tym artykule napisała Alicja Nowak, dotyczy nie tylko Gorlic ale całego niezbyt mądrze zarządzanego kraju umieszczonego gdzieś w Europie.
Obojętnie czym się kierowała wystawiła idealną diagnozę polskiej samorządowej, przewlekłej chorobie.
Brawo Pani Alicjo!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko JOW, z tym się zgadzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wyborca
 • wyborca
 • 07.12.2010 16:45

Ha Ha Ha towarzystwo wzajemnej adoracji widać ciężko pracuje nad klikaniem minusów dla komentarzy w których jest prawdziwa prawda na temat Alicji. Dajecie na minus komentarze w których jest napisane jak było, że Alunia chciała do wiceprezydium się dostać ale jej nie chcieli. Buahahah śmiech i żenada !!! Może jeszcze ktoś napisze, że to bzdura, że może Nowakowa nawet radną nie jest co?

Komentarz został ukrytyrozwiń
fufufu
 • fufufu
 • 07.12.2010 14:15

Wielce szanowna pani Alicjo, to, że wybory na szczeblu lokalnym stały się arena partyjnych a co za tym idzie również koalicyjnych rozgrywek to tak koniec końców nie wina startujących w tych wyborach a już zupełnie niema w tym winy wyborców (przywołała pani tu 200 głosów przewodniczącego, ale rekordzista w naszym mieście to 73 głosy a największa liczba głosów to 335), winnym takiej a nie innej sytuacji jest tylko i wyłącznie ustawodawca (to coś nazywa się sejm RP), ustawodawca który traktuje nas wyborców jak idiotów, pozwala nam wybrać normalnie burmistrza ale uważa, ze na wybór radnych w okręgach jednomandatowych już nie, tu uznał, że jesteśmy zbyt głupi by ocenić własnych sąsiadów. Co ciekawe w małych gminach do 20 tysięcy mieszkańców ustawodawca łaskawie pozwala.
pani Alicjo, to że zwycięzca bierze wszystko to koszt demokracji, niema się co obrażać, można jedynie stanąć w jednym szeregu z bojownikami domagającymi się wprowadzenia JOW do czego serdecznie zachęcam

Komentarz został ukrytyrozwiń
wyborca
 • wyborca
 • 07.12.2010 10:04

No nie ma jak tak! Najlepiej wylewać publicznie żale za to, że samemu się przepadło w walce o funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miasta. Skoro to taka marna funkcja to na cholere Alu o nią walczyłaś?

Dlaczego też milczeniem pominęłaś, swój udział pasujący do opisu "przyspawany do stołka" Przecież startowałas do kolejnej kadencji o mandat radnego miasta. Tylko jak zwykle zapomniałaś o tym napisać i nieświadomy czytelnik stwierdzi jaka to Ty jesteś Prawa i Sprawiedliwa.

Jeszcze na dobre nie opadł powybrczy kurz, a Ty już jątrzysz, knujesz i intrygujesz w nowej radzie! Tak jak w ubiegłych latach! Dziwić się później, że nikt nie chciał koło Ciebie siedzieć na sali obrad.

Szanowni czytelnicy wszystkie artykuły Alicja przepełnione są jadem nienawiści, a wynikają z zakompleksionej natury kobiety z menopauzą. Szczerze radzę jej słowa dzielić przynajmniej przez 10

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.