Facebook Google+ Twitter

Samorządowy kogel-mogel

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-06-30 16:23

W strukturach samorządowych z demokracją nie jest dobrze. Obywateli nie zawsze obchodzą sprawy miast i gmin. Przywykli już do tego, że prezydent nie jest potrzebny dla ludzi, tylko ludzie są potrzebni prezydentowi (podczas wyborów)...


W samorządach często dochodzi do różnego rodzaju paradoksów. W Radomsku (woj. łódzkie) od 12 lat miastem rządzi... ten sam prezydent (na zdjęciu obok). I rządzić chce kolejne cztery lata. Nieoficjalnie wiadomo już bowiem, że będzie startował w najbliższych wyborach. Jeśli wygra, może dojść do swoistego precedensu na skalę ogólnopolską: jeden prezydent będzie gospodarzył miastem 16 lat...

I jego szanse wcale nie są przekreślone. Stosunkowo niewielu mieszkańców obchodzi polityka samorządowa i wielu z niechęci do władz w ogóle nie chodzi na wybory. Frekwencję nabijają zaś najliczniej urzędnicy, pracownicy podległych miastu placówek czy właściciele miejskich spółek.

Tymczasem efekty rządzenia widać głównie w okresie wyborczym. Przez 12 lat miasto rozwijało się powoli. Nowych, prężnie działających inwestorów na razie jest jak na lekarstwo. Ale kuriozalnie to właśnie wieści o wielkich koncernach stały się wyborczą kiełbasą Jerzego Słowińskiego. Także w tym roku pojawiła się już informacja o wielkiej fabryce AGD Indesit, która chce wybudować tu swoją trzecią fabrykę w Polsce.

Czeski film

Ale mieszkańcy nie mają już podstaw, by ufać władzy. Przed czterema laty podobny szum był wokół fabryki, którą miała wybudować Toyota. Gdy podejmowała decyzję, emocje (przed wyborami) sięgały zenitu. Pracę mogło znaleźć przecież kilka tysięcy osób. Ale Toyota odjechała, wybierając czeski Kolin. Radomszczanie dostali chłodny prysznic. – To nic – komentowali wówczas włodarze miasta. – Na pewno ktoś chętny lada dzień się znajdzie.
Później zrobił się szum wokół fabryki Peugeot-Citroen, a jeszcze potem Hyundai (praca dla 3 tys. osób). Oba koncerny też zrezygnowały.

Nadzieje rozbudzono ponownie w ubiegłym roku budową magazynu JYSK. Magazyn powstał i stworzył 50 miejsc pracy. W maju tego roku podpisano w Radomsku akt notarialny z włoską firmą produkcyjną E. Bora S.r.l., która zatrudni... 40 osób.

Rajskie życie w miejskiej dżungli

W mieście w tym roku widać wyjątkowo dużo remontów, nawet na fontannę czy murek przy miejskiej placówce przeznaczono ostatnio bagatela... po 100 tysięcy złotych! Także teraz, przed wyborami odżyła sprawa klubu sportowego RKS Radomsko, który z powodu długów zmuszone było zlikwidować działalność. Jednak w tym roku prezydent dofinansował nawet młodzieżowy mecz Polska-Rosja i był wiernym kibicem na stadionie.

W opublikowanym kilka miesięcy temu sondażu internetowym, około 81% radomszczan wyraziło opinię, iż władze miasta w żaden sposób nie pomagają młodym, zdolnym i kreatywnym ludziom. Przeciwnego zdania było jedynie 17%. Większość młodych ludzi opuszcza Radomsko z powodu braku perspektyw. Nawet po studiach wyższych nie mają tu raczej czego szukać i mogą liczyć najwyżej na pracę w "Biedronce".

Radomsko znalazło się w ubiegłym roku na niepochlebnym, przedostatnim 17. miejscu w rankingu miast Dziennika Łódzkiego, opracowanym na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

"Czas na zmiany"

W 2005 roku opozycja zarzuciła prezydentowi niegospodarność i zorganizowała referendum o jego odwołanie pod hasłem "Czas na zmiany". Referendum poniosło jednak fiasko. W głosowaniu wzięło udział zaledwie 18,5 procent uprawnionych mieszkańców i choć przeważająco głosowano za odwołaniem, potrzebne było 30 procent głosów.

"Gmina Fair Play"

Urząd miasta jednak robi co może, by pokazać pozytywną twarz
prezydenta. Miasto zdobywa szereg wyróżnień w konkursach, m.in. na najlepszą działkę inwestycyjną w województwie łódzkim czy w programie "Przejrzysta Polska". W tym tygodniu Radomsko zostało zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu „Gmina Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji”, organizowanego przez... Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym.

Urząd NIE - Fair Play

Tymczasem "Dziennik Łódzki" dwa tygodnie temu ujawnił, że prezydent wykorzystuje służbowy telefon i pocztę elektroniczną w celach politycznych. W urzędzie ma bowiem siedzibę... komitet do spraw przeprowadzenia referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych utworzony przez stowarzyszenie polityczne Słowińskiego Razem dla Radomska. Członkami komitetu są m.in. prezydent i jego sekretarka. Wyjaśnień w tej sprawie zażadała już wojewoda łódzki.

Za miedzą jeszcze weselej...

O rzut beretem od Radomska – w Piotrkowie Trybunalskim – prezydent zaś ma spore kłopoty z prawem. W lutym tego roku Sąd Okręgowy w Łodzi skazał urzędującego prezydenta miasta na karę 4 lat więzienia i 25 tys. zł grzywny.

Prezydent Piotrkowa wcześniej przez dziewięć miesięcy "rządził" miastem z... aresztu. Po ostatnim wyroku oświadczył, że nie zrezygnuje ze swojego stanowiska - podkreślając - "dla dobra funkcjonowania miasta". Tyle, że Piotrków rozwija się znacznie lepiej niż Radomsko...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

\"Za miedzą jeszcze weselej...

O rzut beretem od Radomska – w Piotrkowie Trybunalskim\"

Używanie tego rodzaju porównań może skutkować oskarżeniem autora
publikacji o kpiny z wiary.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3452008.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim... Tutaj rzeczywiście jest bardzo wesoło...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jest w większośći małych miast i miasteczek - Radomsko to nie jakaś czarna wyspa. Zapewne większość młodych ucieka do Łodzi, tak jak z Kozienic do Warszawy. To normalne, że nie mają czego szukać w tak małej mieścinie. Aczkolwiek sytuacja się zmienia, w ogóle Polska się zmienia i to widać. Pieniądze z UE robią swoje - nie twórzmy też takiego obrazu, że sami złodzieje i wzędzie kłamstwa i bezprawie. Sam obserwuje, jak takie Kozienice zmieniły się przez ostatnie 2 lata, chociaż pracy nie przybyło. Ale na wszystko przyjdzie pora. Jesteśmy krajem rozwijającym się, do zakutych łbów wielu ludzi parających się polityką dociera, że trzeba iść do przodu. Normalna kolej rzeczy. W końcu ludzie sami zaczną rozumieć, że samorząd to ich reprezentacja i zainteresowanie lokalną polityką wzrośnie. Będzie obywatelom zależało na tym, kto kieruje ich rozwijającycm się podwórkiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.