Facebook Google+ Twitter

Samorządy informują swoich mieszkańców

Samorządy w powiecie mrągowskim, nawet te najmniejsze, dostrzegają już wagę informacji i coraz lepiej wywiązują się z zadania informowania społeczeństwa lokalnego o swoich działaniach.

Strona Starostwa Powiatowego w Mrągowie - www.powiat.mragowo.pl / Fot. screen ze strony www.powiat.mragowo.plChcesz wiedzieć co się dzieje w twoim mieście, gminie czy powiecie? Niekoniecznie musisz sięgać po lokalną prasę – coraz częściej wystarcza łącze internetowe. Samorządy powiatu mrągowskiego coraz lepiej wywiązują się z zadania informowania mieszkańców o podejmowanych działaniach. Nie ograniczają się jedynie do uzupełniania Biuletynu Informacji Publicznej, gdzie znajdziecie dane teleadresowe, przetargi czy uchwały, ale tworzą serwisy informacyjne na wzór portali medialnych. Oczywiście, takie strony nigdy nie zastąpią niezależnej prasy lokalnej, bo wielu tematów nie będą podejmować, jednak nie można nie doceniać ich roli w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.

Większość samorządów powiatu mrągowskiego ma swoje strony internetowe. Zarówno mała gmina Sorkwity (niecałe 5 tys. mieszkańców), jak i nieco większe Mikołajki (około 6 tys. mieszkańców). Jednak na tym tle wyróżniają się pozytywnie Starostwo Powiatowe i Miasto Mrągowo, gdzie informacje pojawiają się praktycznie codziennie, a ich styl to nie suche, urzędnicze informacje, ale ciekawie przygotowane komunikaty prasowe, często wzbogacane zdjęciami. Aktywność tych dwóch samorządów przekłada się także na relacje z mediami – widać to w lokalnej prasie i słychać w audycjach radiowych, gdzie najczęściej pojawiają się newsy z tych instytucji.

Niestety są też dwa samorządy, które wyróżniają się negatywnie – największa w powiecie Gmina Mrągowo i Gmina Piecki. Wójtowie obydwu samorządów nie uznają za zasadne prowadzenia stron informacyjnych i ograniczają się do sporadycznego uzupełniania BIP-u. Gdyby nie lokalne media – nikt nie wiedziałby, co się w tych dwóch gminach dzieje.

Co na to mieszkańcy? Samorządy, które zdecydowały się prowadzić aktywną politykę informacyjną, poprzez internet, zaobserwowały wzrost liczby odwiedzin na swoich stronach nawet o 50 proc. Mniej jest także telefonów z pytaniami o to, gdzie, co i jak załatwić - petenci coraz częściej samodzielnie znajdują informacje o miejscach, do których powinni się udać i czego oczekiwać od swoich władz. Wzrosła również świadomość mieszkańców w ich prawach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plus za materiał, ale... Jak słusznie zauważyłeś, inetrnet to nie wszystko, tym bardziej, ze dla wielu Polaków jest to nadal kosztowny luksus. Informacja ma być udostepniana jak najszerzej poprzez media elektroniczne, ale tez w sposób tradycyjny, czyli prasa i tablice ogłoszeń( czytelne)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.