Facebook Google+ Twitter

Samorządy wstrzymują się z przekształcaniem szpitali

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-30 07:30

Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że w tym roku z programu "Ratujmy polskie szpitale" skorzystają trzy samorządy. Rządowy plan B przewiduje pomoc z budżetu dla placówek ochrony zdrowia przekształconych w spółki.

Od kwietnia do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło 15 wniosków o przyznanie pomocy. Pomoc uzyskały 3 samorządy. Do szpitali, które są spółkami, trafi w tym roku 12 milionów złotych. Początkowo rząd planował, że w latach 2009-2011 przeznaczy na ten program 2,6 miliarda złotych, a w spółki przekształci się 400 placówek ochrony zdrowia. Później systematycznie zmniejszał tę kwotę. W przyszłym roku na realizację planu zarezerwowano 350 milionów złotych.

Wiele samorządów wstrzymuje się z decyzją o przekształceniach, bo zadłużenie ich placówek nie jest duże. Inne samorządy obawiają się zmian. Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek podkreśla, że oznaczają one wprowadzenie nowych zasad w zarządzaniu i organizacji pracy szpitala, a także zwiększoną odpowiedzialność właścicieli spółek. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że przekształceniom nie sprzyja też zła sytuacja finansowa NFZ. Szpitale - spółki nie mogą sobie pozwolić na zadłużanie się, tak jak to robią placówki publiczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.