Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3816 miejsce

Samorządy z głową w chmurach

Lokalni politycy są oskarżani na każdym kroku o brak ambicji i niechęć do zmian. Czasami jednak większy problem sprawiają zbyt wygórowane ambicje


W kraju borykającym się nadal z takimi problemami, jak niedożywienie wśród dzieci czy brak pracy i mieszkań dla młodych największym przykładem megalomani władzy samorządowej nie jest opisywany ostatnio przypadek burmistrza Olkusza, który wymarzył sobie nowe insygnia władzy w postaci łańcucha. Niestety problem ten sięga wyżej i niestety generuję coraz większe koszty.

Polska lotniskami stoi


Wysokie aspiracje samorządowców sprawiły, że do dzisiaj tylko trzy województwa nie posiadają własnego portu lotniczego: opolskie, podlaskie i świętokrzyskie. Co ciekawe dzieje się to w kraju gdzie statystyczny Polak lata rzadziej niż raz do roku. W tym rankingu spośród krajów europejskich niżej znajduje się tylko Rumunia i Albania. Jednak niektórzy lokalni politycy dalej uważają, że w takich realiach ich wyborcy oczekują mieć port lotniczy co 25 km. I nie jest tu mowa o nierealnych obietnicach wyborczych polityka chcącego na siłę przypodobać się lokalnej społeczności, ale o już powstałym lotnisku Gdynia-Kosakowo. Właśnie taka odległość dzieli tę inwestycje od mogącego odprawić 5 milionów pasażerów rocznie portu lotniczego w Gdańsku. W tej sytuacji informacja o przejęciu zarządu nad lotniskiem przez syndyka zdziwiła tylko lokalnych włodarzy, którzy lekką ręką utopili w tej inwestycji 100 milionów złotych.

Koszty to nie tylko budowa


Z mniejszymi lub większymi problemami z funkcjonowaniem boryka się aktualnie ponad połowa lotnisk. Nie mogą one przekroczyć pułapu rentowności określanego jako milion odprawionych pasażerów rocznie. Trzeba wziąć pod uwagę, że pieniądze zmarnowane na budowę portu to dopiero początek. W roku 2014 miasto Radom dopłaciło do funkcjonowania swojego nowo powstałego lotniska 12,4 miliona złotych i nie pobiło w tym Łodzi która dopłaciła do swoich podniebnych aspiracji prawie 14 milionów. Trudno żeby było inaczej. Loty z Radomia przynosiły straty dla dwóch linii operujących z lotniska, mimo że trasy były dofinansowywane z budżetu samorządu. Z podobnymi problemami borykają się też małe lotniska z bardziej ugruntowaną pozycją na rynku. Władze portu w Rzeszowie ujawniły, że w latach 2011-2014 zapłaciły Ryanairowi 5,7 mln euro w zamian za reklamowanie tamtejszego regionu na stronie internetowej irlandzkiego przewoźnika, służącej do rezerwacji biletów i w darmowych magazynach rozdawanych na pokładach samolotów. Kolejne 3 miliony euro kosztowała reklama u naszego krajowego przewoźnika- nieistniejącej już spółki Eurolot. Oznacza to, że aż 70 procent budżetu promocyjnego województwa podkarpackiego zostało przeznaczone na promocje lotniska Rzeszów-Jasionka. Zapytany o to na konferencji prasowej dyrektor generalny linii Ryanair Michael O'Leary powiedział: „Jeśli Rzeszów ma odpowiednią liczbę tanich połączeń, liczba zwiedzających może się zwiększać do miliona, 5 milionów, 10 milionów. Nie wiem, z czego słynie Rzeszów, ale z czegoś musi słynąć". Niestety wbrew temu, co powiedział ekscentryczny irlandzki biznesmen turyści spoza Polski dalej nie zaliczają Podkarpacia do czołówki miejsc, które należy odwiedzić.

To jeszcze nie koniec


Mimo klęski wielu takich przedsięwzięć nie tylko na w Polsce, ale i w europie, światowe aspiracje ma jeszcze kilka miast w Polsce. Własne porty lotnicze chce mieć Ełk, Koszalin, Kielce, Nowy Targ, a nawet 8-tysięczny Olsztynek na Mazurach.
Mieszkańcy słysząc takie obietnice polityków powinni jednak zastanowić się, czy brak lotniska kilka kilometrów od domu jest ich największym problemem. Często warto najpierw pomyśleć o tym, czy tych pieniędzy nie można by przeznaczyć na pilniejsze potrzeby lokalnych społeczności. Bo wbrew temu, co mówi Michael O'Leary samoloty Ryanaira nie zagwarantują każdej miejscowości statusu perły turystycznej europy, a koszty odlotowych pomysłów będziemy ponosić my wszyscy.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.