Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17390 miejsce

Samowola w Wesołej, czyli właściciel kontra urząd

Adam Białas, właściciel nieruchomości w warszawskiej Wesołej uważa, że władze dzielnicy naruszyły jego prawo własności. Naiwnie myślał, że prawo własności w Polsce jest rzeczą świętą...

Pan Adam Białas jest właścicielem nieruchomości przy ulicy Wspólnej w warszawskiej dzielnicy Wesoła. Dysponuje księgą wieczystą, aktem notarialnym, wypisem z rejestru gruntów i mapą geodezyjną nieruchomości. W lutym  w jego domu pojawił się urzędnik, prosząc o wydanie zgody na wymianę słupów trakcji elektrycznej i oświetleniowej. Pan Adam po zapewnieniach, iż z wymianą trakcji nie wiąże się rozbudowa pobliskiej zatoki przystankowej, a jego własność zostaje nienaruszona, zgodził się. 

 

Zatoka przystankowa wzdłuż posesji

Jednak w marcu, chcąc się upewnić cz,y urzędnik nie kłamał, zażądał przesłania projektu uwzględniającego

teren jego posesji. Dokument ten otrzymał w dniu, który był ostatnim możliwym na wniesienie skargi.

– Oniemiałem. Zatoka przystankowa narysowana była wzdłuż całej mojej posesji, nie mogłem swobodnie wjeżdzać ani wyjeżdzać z domu, konieczne okazało się wycięcie siedmiu prawnie chronionych drzew i usunięcie ogrodzenia. A wszystko to zaplanowano na należącej do mnie posesji – mówi zbulwersowany właściciel.

Urząd w Wesołej nie chciał zmienić swojej decyzji, podtrzymał ją też Urząd Wojewódzki. Do pana Adama nikt się nie pokwapił, aby ustalić fakty czy też otrzymać stosowną dokumentację.

Podczas urlopu właściciela zostało wyburzone ogrodzenie, wykopano też fundamenty okalające posiadłość. Następnie zabrano się do wycinania drzew. Zgodę na ich wycięcie urząd w Wesołej przedstawił dopiero póżniej i to z datą już po przeprowadzeniu akcji.

Poszkodowany, który przerwał wakacje i wrócił do Warszawy, zawiadomił policję i prokuraturę, ochronę środowiska oraz straż miejską. Straty oszacowano na ponad 10 tys.zł.

Nic dziwnego – mówi pan Adam. - Ta sama i nstytucja wnioskuje i rozpatruje wnioski, wydaje sobie zgody jak i kiedy chce– dodaje. W oficjalnych decyzjach dotyczących budowy pisano, ze drzew nie ma (!), potem zapewniano ustnie, że nie są chronione. Okazało się, że są.  Gospodarz twierdzi, że urząd celowo zataił ten fakt, a wojewoda nie chciał go zweryfikować przy wydawaniu zezwolenia na budowę.

 

Bezradność wobec urzędników

– Przez cały ten czas wydałem fortunę na prawników. Naiwnie myślałem, że własność jest święta. Prawo własności w Polsce to fikcja - tłumaczy wzburzony właściciel - Powiadomiłem chyba wszystkie instytucje, które powołane są do przeciwdziałania takim sytuacjom i... nic. Poza wykopaniem rowu wzdłuż działki, który przez kilka dni uniemożliwiał mi nawet wyjście z domu. Zdesperowany dzwoniłem do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który poinformował mnie, że w takiej sytuacji państwo powinno zagwarantować mi pełna ochronę i nietykalność mojej własności. Zastanawiałem się, czy płakać, czy się śmiać? Chyba to pierwsze, drugie zarezerwowane jest dla tutejszych urzędników.

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (71):

Sortuj komentarze:

To już tak jest, kiedy czerwone robi się pajęcze:

http://www.wnowogardzie.pl/aktualnosci/burmistrz-i-sprawa-miesa/

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie, Paulina, może napiszsz, jak wygląda sytuacja po ponad miesiącu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto byloby od autorki dowiedziec sie, co sie dalej w tej sprawie dzieje? Czy publikacje i interwencje daly jakis efekt?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykul z wiadomosci 24 o Wesołej pojawił się też się an innych stronach:
http://www.staramilosna.info/news/23.htm
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak się okazuje projekt budowy zaakceptowany przez ZDM jest zupełnie inny od tego co zrobiono. Teren wspominanego tu wlasciciela jest nietknięty a zatoka zgodnie z logika przy sklepach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale rozumiem, ze sprawa byla z Panem uzgodniona i wydal Pan zgode na wyciecie czesci ze zwojej dzialki. W opisywanym przez mnie wypadku jest inaczej, gdyz rozpoczeto remont bez zgody wlasciciela na jego dzialce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • a b
  • 19.08.2006 04:37

juz mi slabo.
budujcie, do jasnej!
mi wykroili z dzialki (tez w wesolej) ponad metr, bo tak projektantowi pasowalo i nawet nie mruknąłem, bo projekt byl sensowny.

a 20letnie drzewa? pewnie ten sam pan rzucal kalumnie, kiedy musial sie starac o pozwolenie na wycinke przyschlej gruszy za slawojka

"a jako kto moze / niech ku pozytkowi dobra spolnego pomoze" (C) by kochanowski niejaki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda ze dziennikarze z Rzeczpospoliej, autorzy artykulu nie zdobyli sie na zaznaczenie, iz pierwszy tekst na ten temat ukazal sie w wiadomosci24. Z lektury artykulu raczej wynika, iz widzieli go w sieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykył na temat Wesołej ukazał się w dzisiejszym wydaniu Rzaczpospolitej
http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/warszawa_060818/warszawa_a_7.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie sprawy trzeba naglaśniać bo inaczej zwykły "śmiertelnik" zginie w urzędniczej machinie. Urzędnicy czują się bezkarni ponieważ w razie udowodnienia winy, ewentualną kare poniesie urząd, ewentualne odszkodowanie zaplaci urząd (czyli podatnicy z tego terenu). W stosunku do konkretnego urzednika który popełnił błąd nie zostaną wyciagnięte żadne konsekwencje. Profesjonalizm niektórych urzędników pozwala przypuszczać iż ludzie ci znaleźli się na swoich stanowiskach całkiem przypadkiem i nikt nie powiedział im co mają robić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.