Facebook Google+ Twitter

Samozwańcze księstwo Filettino. Włoski sposób na niepodległość?

Księstwo Filettino, zwane samozwańczym, powstało decyzją niespełna 600 jego mieszkańców. W piątek 13 stycznia miała miejsce pierwsza prezentacja parlamentu, który nie ma jeszcze swojej siedziby.

Herb / Fot. Principato di Filettino, CC BY 2.5Monarchia reprezentowana przez znanego włoskiego adwokata Carlo Taormina wybija się na niepodległość w proteście przeciwko przepisom, które ogłosiły władze z Rzymu. Rządowe plany reform przewidują scalanie osad i wiosek, których populacja jest mniejsza niż tysiąc mieszkańców na organizm miejski. Grudniowe referendum zakończyło się ustanowieniem Księstwa Filettino (Principato di Filettino).

Brak siedziby nie przeszkodził w ceremonii pierwszego zaprezentowania prac parlamentu. Myśl przewodnia "Principato", którą Taormina zainicjował omówienie kierunków rozwoju i metod działania księstwa, została zakreślona przez niego, co podało RMF24: "Polityka w ogóle nas nie interesuje, chcemy tylko dobra naszej wspólnoty i radykalnego rozwoju tego terenu". Filettino jest zainteresowane modelem rozwoju wzorowanym na San Marino.

Filettino mieści się w stołecznym Lacjum, a jego powierzchnia zamyka się w granicach niecałych 80 km kwadratowych. Walutą, która ma jeszcze charakter souveniru, jest fiorito, co po włosku oznacza "kwiecisty". Można jednak znaleźć wzmianki o kursie tego pieniądza, który waha się od 1 do 2 euro. "Fiorito" nadal bite jest głównie ze względu na wartość kolekcjonerską. Księstwo Filettino czyni jednak starania, by regulacja monetarna księstwa nabrała pełnoprawnego statusu w jak najszerszym tego słowa znaczeniu.

Z dniem 1 stycznia 2012 roku Księstwo Filettino wystosowało oficjalną notę do rządu Włoch, w której domaga się uznania swojej niepodległości. Odpowiedź Rzymu jest jeszcze nieznana. "Principato" zabiega o to samo w Watykanie, co również może dodać splendoru tej niezwykłej inicjatywie niepodległościowej. Podobne oświadczenia zostaną przesłane rządom innych państw.

Wygląda na to, iż księstwo może rozkwitnąć jako europejska potęga i objąć pierwsze miejsca w większości statystyk ze szczególnym uwzględnieniem średniego dochodu na jednego mieszkańca oraz znikomego zagrożenia przestępczością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Wystąpił wyjątek krytyczny:

" @ antek patelmitrz
wystąpić z unii i ogłosić niepodległy kraj POLAND,bez prawa pobytu żydów i czarnuchów. "

Wolność słowa nie powinna wywoływać obrazu ochlokracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 16.01.2012 18:39

wystąpić z unii i ogłosić niepodległy kraj POLAND,bez prawa pobytu żydów i czarnuchów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mi się podobają takie inicjatywy monarchistyczne. Mam do nich sentyment, jako miłośnik historii. A poza tym jest coś w tym z bajki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko co zrobi księstwo Filettino jeśli Włochy:
- zgodzą się na ich niepodległość pod warunkiem wykluczenia księstwa Filettino z Schengen,
- wprowadzą, dla obywateli krajów Schengen, opłatę za przekroczenie granicy z księstwem Filettino w wysokości 1000 euro oraz wizę tranzytową dla pozostałych osób też za 1000 euro,
- dla obywateli księstwa Filettino wprowadzą opłaty za wizę wjazdową do strefy Schengen i wizę tranzytową w wysokości 10 000 euro,
- wprowadzą wysokie cło dla towarów importowanych i eksportowanych z i do księstwa Filettino, płatnych w złocie,
- itd., itp.
A dlaczego?
Dlatego, że za wolność i niepodległość trzeba płacić, albo krwią jak Polacy, albo dolarami jak Liberyjczycy.

P.S. Liberia "Powstała w wyniku umowy między tubylcami, a Amerykańskim Towarzystwem Kolonizacyjnym, podpisanej w 1821. Dzięki niej wyzwoleni niewolnicy mieli osiedlić się w tej części kontynentu i żyć w zgodzie z 18 plemionami autochtonów. 26 lipca 1847 uchwalono konstytucję, jednocześnie deklarując własną niepodległość" (Wikipedia).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sposób na reklamowanie i popularyzację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Toć piątek 13 dla rządu Włoch:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe :) przypomina mi się zamieszanie z Łebą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.