Facebook Google+ Twitter

Samozwańczy dr House

Wizyta u lekarza? Większość ludzi nie ma na to czasu - wolą zabawić się w dr House'a i zażyć leki z domowej apteczki. Czy jest to bezpieczne?

Fot. ilustracyjna / Fot. Anna WłoszekObjawy takie jak katar, łzawiące oczy, bolące gardło są przeważnie diagnozowane jako infekcja organizmu. Większość ludzi automatycznie sięga po różnego rodzaju tabletki zwalczające przeziębienie czy pierwsze objawy grypy - często bez konsultacji lekarskiej. Okazuje się, że takie postępowanie może zaszkodzić zdrowiu.

Diagnozę postawię sam...

Żyje się coraz szybciej - człowiek nie ma czasu na wiele rzeczy. Kolejki w przychodniach zdrowia odstraszają i większość postanawia się leczyć na własną rękę. Diagnozę łatwo postawić - w zimie jest to przeziębienie albo grypa. Domowe apteczki są dobrze zaopatrzone w różnego rodzaju leki - wzmacniające odporność, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe itp. Można znaleźć także antybiotyki, które dawniej przepisał lekarz, ale nie zostały wykorzystane wcześniej. Sięga się po pierwsze z brzegu tabletki, nie czytając ulotek do nich dołączonych. Człowiek łyka specyfik i czeka czy objawy ustąpią - jeśli tak, tzn. że diagnoza była słuszna. Trochę jak zabawa w dr. House'a. Tylko większość ludzi zapomina o efektach ubocznych samodzielnego leczenia.

... i zobaczę co będzie.

Dołączone do lekarstw ulotki nie są lekturą, którą czyta się dokładnie przed spożyciem specyfiku. Być może mały format i mikroskopijna czcionka odstrasza. Jednak jeśli u kogoś stwierdzono chorobę, np. alergię, to powinien uważnie przyjrzeć się ostrzeżeniom na ulotce. Składniki leku na przeziębienie mogą bowiem powodować reakcje uczuleniowe: rumień, świąd, wyprysk, plamicę, pokrzywkę, obrzęk, a nawet groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny. W tym przypadku dobrze jest wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji. Najlepiej wyjaśniają to ratownicy medyczni w filmie Liczy się każda sekunda - wstrząs anafilaktyczny.

(O)błędne leczenie

Najgorsza jest sytuacja, w której ktoś zażywa leki na przeziębienie, a faktycznie cierpi na całkiem inną chorobę. Infekcję można mylić np. z alergią, o czym opowiada w filmie pt. Czy alergie u dzieci mogą być mylone z innymi chorobami? dr nauk medycznych Zygmunt Nowacki, specjalista alergolog z Krakowa.

Dlatego zanim sięgnie się po kolejną dawkę tabletek, trzeba się zastanowić czy warto tak narażać zdrowie. Istnieją różne alternatywy - domowe sposoby leczenia (np. syrop z cebuli) czy ziołowe mikstury. Jednak trzeba zapamiętać, że nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem - warto znaleźć chwilę by zadbać o swoje zdrowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mmm, wodzionka. Aż mi się zachciało takową spożyć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z domowych sposobów polecam jeszcze "grzane piwo" i tradycyjną śląską "wodzionkę" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.