Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15449 miejsce

Sanatorium czy hotel?

Dlaczego PKP doprowadza do upadłości i zniszczenia bardzo dużego, pięknie położonego sanatorium w Rabce Zdroju? Jest to chyba jedyna taka miejscowość w Polsce.

Tak wygląda obecnie niszczejące sanatorium dla chorych dzieci. / Fot. Grzegorz TamasDlaczego PKP doprowadza do upadłości i zniszczenia bardzo dużego, pięknie położonego sanatorium w Rabce Zdroju? Jest to chyba jedyna taka unikalna miejscowość w Polsce, ze specyficznym klimatem sprzyjającym leczeniu górnych dróg oddechowych, astmy, rozedmy płuc, itp.

Do 2005 r. PKP posiadało piękne sanatorium, które leczyło wiele chorych dzieci. W 2005 roku wykonano jeszcze wiele remontów, między innymi wymieniono wszystkie okna na PCV i sanatorium zamknięto. Do chwili obecnej cały kompleks trzech budynków niszczeje, pilnowany przez jednego dozorcę-emeryta. Przychodzi na myśl pytanie: czy PKP czeka, aż obiekt trochę zniszczeje, a potem ktoś za parę groszy wykupi go i przerobi na piękny hotel, z którego będzie czerpać duże zyski? Tak to w tej chwili wygląda. Ciekawe jednak, co stanie się z chorymi dziećmi?

W czasie rozmowy z mieszkańcami na zadane pytanie, co sądzą o zamknięciu kolejnego sanatorium, wielu z nich odpowiedziało jednoznacznie, że jest to wielki skandal, ponieważ nie tylko zamyka się dostęp do leczenia chorych dzieci, ale osłabia pozycję Rabki jako miejscowości uzdrowiskowej, słynącej jako miasto dzieci świata. Jeżeli PKP nie jest w stanie utrzymać sanatorium, to powinno zwrócić się o pomoc do państwa. Trudno nie przyznać im racji...

A co na to właściciel PKP? Na pytanie skierowane do dozorcy, jak skontaktować się z właścicielem obiektu, odpowiedz brzmiała: "Nie znam!" Ciekawe, czy władze PKP chorym dzieciom na pytanie, czemu nie mogą się leczyć, też odpowiedzą: "Nie wiem. Nie znam".

W sytuacji, kiedy kiedy WHO stwierdza, że coraz więcej dzieci choruje na górne drogi oddechowe, pozostaje tylko apel: leczmy nasze dzieci, bo od ich zdrowia zależy zdrowie społeczeństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Artur Suszek
  • Artur Suszek
  • 01.04.2011 13:03

Sam osobiście leczyłem się w tym sanatorium na astmę oskrzelową. Po kuracji w tym że sanatorium choroba poprostu odeszła w zapomnienie. Piękny obiekt, bardzo dobra opieka medyczna i wyzywienie, naprawdę wieka starata to bedzie dla Miasta ale i także dla społeczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.