Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12848 miejsce

Sanatoryjne Zielone garnizony. Dlaczego nie mamy możliwości wybor

Urzędnicy tak przyzwyczaili się do decydowania za nas, że nawet sprawę wyboru miejsca czy warunków w i otoczeniu sanatoriów wybierają za nas.

Byłem w ostatnich latach w kilku sanatoriach i przekonałem się, że proponowane warunki leczenia (zabiegów) i spędzania czasu w sanatoriach, są bardzo różnorodne. Są budynki sanatoriów w centrum (typowo kuracyjnych) miejscowości, są na poboczach tych miejscowości w lasach, na odludziu lub nawet na bagnach. Są kuracjusze, którzy chcieliby być w w środku wydarzeń, w centrum miejscowości sanatoryjnych, mając do dyspozycji promenady, mola, stragany, fajfy, wieczorki taneczne, możliwość spacerowania przy świetle elektrycznym także po zapadnięciu zmroku (szczególnie w zimie). Są też kuracjusze, którzy szukają odstresowania, spokoju, wypoczynku, najlepiej w lesie, na odludziu czy nawet na bagnach (nad morzem).

Zresztą ponad połowa kuracjuszy prawie wcale nie wychodzi poza obręb zabudowań sanatoryjnych, zadowalając się ewentualnym spacerem wokół budynków. Skrupulatni wieczni malkontenci napiszą zaraz, że sanatorium jest jedną z form leczenia poprzez zmasowane zabiegi, a nie rozrywki, czy zabawy. Jednak zabiegi trwają do godziny 14, pozostawiając kuracjuszom do zagospodarowania czas po obiedzie i wieczorem, nie wspominając sobót i niedziel (przeważnie wolnych od zabiegów). Oczywiście, ci najbardziej schorowani i starzy spędzają go w łóżku, odpoczywając po zabiegach.

Miłośnicy spokojnego, relaksującego wypoczynku wybierają się ewentualnie na spacer po parku, lesie, bagnie (sanatorium Borkowo, Kołobrzeg Podczele itp). Co mają po zabiegach robić ci kuracjusze, którzy lubią być w centrum wydarzeń, którzy lubią się bawić, jeżeli dostaną skierowanie do sanatoryjnych "zielonych garnizonów", bo nikt nie dał im możliwości wyboru miejsca pobytu w sanatorium? Bezproblemowi powiedzą, że w dzisiejszych czasach, gdy większość ma samochody, to żaden problem podjechać kilka kilometrów do centrum, jednak problemem jest konieczność wstrzemięźliwości od przysłowiowego piwa czy lampki wina na fajfach, czy wieczorkach tanecznych. Chyba że będziemy wracać samochodem po pijaku.

Tak się składa, że są kuracjusze, którzy np: ze względu na wiek, upodobania, chcą się w sanatorium odstresować, chcą spokoju i nieważne jest dla nich gdzie spacerują, np: do morza ścieżką między bagnami (Kołobrzeg Podczele), są jednak kuracjusze, którzy woleli by zamiast ścieżką między bagnami, spacerować kołobrzeską promenadą, wstępując do kawiarenek, czy to na kawę czy fajf, kupując pamiątki na straganach. Ponieważ szukających spokoju i walorów dzikiej przyrody jest większość, chyba nie byłoby problemem tych kuracjuszy szukających także rozrywki skierować do sanatoriów w w centrum miejscowości sanatoryjnych, a tych szukających odstresowania i spokoju do sanatoryjnych "zielonych garnizonów". Wystarczyłaby tylko odpowiednia rubryka w druku skierowania i dobra wola urzędników.


Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Czekam?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wkrótce następny artykuł: Szara sanatoryjna codzienność

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle komentujący niezbyt dokładnie czytają tekst, wysnuwając szereg nieziemskich nieraz teorii, do likwidacji i odpłatności za sanatoria 100 procent. A mi chodziło, tylko o możliwość wyboru miejsca kuracji w tej samej miejscowości, np: w centrum Kołobrzegu w sanatorium Bałtyk, czy w oddalonym kilka kilometrów od centrum sanatorium Kołobrzeg Podczele. A jeżeli chodzi o piwo, kieliszek wina, czy drinka, to jak myślicie dlaczego w każdej sanatoryjnej kawiarni są one dostępne w bufecie?.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.12.2012 18:49

Raz, jedyny raz udało mi się dostać do sanatorium. Cały pobyt poświęciłam swojemu zdrowiu - rano 5 km marszu, po powrocie wanna z solanką, potem śniadanie, potem gimnastyka szwedzka, potem bicze wodne, potem borowina i obiad. Po obiedzie odpoczynek i...20 km marszu. Po powrocie magnetoterapia. Późnym popołudniem zaglądałam jeszcze tylko do pijalni wód i już naprawdę nie chciało mi się żadnych wiecej wygibasów. Dzień kończyłam z książką w garści.

Ale od tamtego czasu zniknęły wściekłe ataki przez zaskoczenie unieruchamiające w akuratnie przyjętej pozycji, kiedy to autentycznie wyłam z szalonego bólu. Bez sanatorium czekała mnie operacja kręgosłupa, co mogło się zakończyć wózkiem inwalidzkim. I proszę mi wierzyć, że w tym sanatorium była wtedy większość prawdziwie cierpiących, co świadczyło, że "odsetek" potrzebujących fachowej pomocy był jednak spory. I nadal uważam, że chorych jest dużo za dużo.
Sanatoria, aby się utrzymać, pilnują biznesu i przyjmują prywatnie. Nie mniej i ci z własnej kieszeni płacący za łóżko, wyżywienie oraz rehabilitację nie po rozrywkę się zgłaszają tylko po autentyczną pomoc. Bo rozrywki oczekują na prywatnych wczasach.

P.S Poza sezonami w sanatoriach jest luźniej, co nawet umożliwia wybór.
Ten dziwny, pozasezonowy luz też na coś wskazuje, czyż nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.12.2012 18:39

@Andrzej Przybylski - panie Andrzeju, litości!
Albo Pan jest zdrowy jak rydz i nie ma pojęcia o przewlekłych dolegliwościach albo udaje, że nie wie, o czym rozmawiamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzej Przybylski - moja mama [ponad 80 - letnia] skorzystała z sanatorium raz. Postawiło ją na nogi, podreperowano kręgosłup i problemy stawowe. Gdyby nie sanatorium [między innymi] być może jeździłaby już na wózku i wymagała również nakładów. Gdyby była możliwość skorzystać z tego dobrodziejstwa tylko odpłatnie, nie stać jej byłoby. I wielu ludzi też. Nie uważam, że sanatoria powinny być w pełni odpłatne. Po prostu to, czego domaga się autor tekstu to zwykłe nadużycie i totalny brak przyzwoitości, jak zauważyła pani Elżbieta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A na co Pan cierpi autorze , że chce wybierać sanatoria ? Przecież one są o określonym profilu .
Jeździcie Państwo co roku , odwiedzacie się [ tak pisaliście ] wzajemnie .Trochę przyzwoitości . Ludzie czekają w kolejkach .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdzisław, Wincenty Sadowski
"Dlaczego NFZ nie chce tym 10 procentom kuracjuszy dać możliwości wyboru miejsca lczenia, odpoczynku i relaksu."

Dlatego, że sanatorium jest miejscem leczenia. LECZENIA.
Dlatego, że jest mnóstwo ludzi, którzy chcieliby się tam w ogóle dostać, gdziekolwiek, byle ich leczono.
Pańska postawa jest do bólu roszczeniowa.
We wszystkich postach "psów ogrodników" ma pan odpowiedź, dlaczego.
Jeśli ma pan ochotę na dodatkowe atrakcje proszę sobie wykupić prywatnie pobyt, jest taka możliwość. Będzie pan mógł sobie dogadzać - do wyboru, do koloru.
NFZ ciągle jęczy że mu brakuje pieniędzy - a to dla chorych na raka, a to na endoprotezy, a to dla CZD.. itd, itp. Nie bronię NFZ-u, nawet mi to nie w głowie. Ale marudzenie, że sanatorium jest nie to, które by pan sobie życzył [ po przykładowo napić się nie można (!!!)] to już przesada.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.12.2012 13:00

Czy tak trudno zrozumieć, że sanatorium jest miejscem leczenia?
Wypoczynkowi oraz relaksowi służą wczasy, których (niestety) już państwo nie gwarantuje, gdyż jego opiekuńcza rola zakończyła się 32 lata temu. Czas na pobudkę!
Pozdrawiam - pies ogrodnika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W komntarzach słyszę jakby wypowiedż "psa ogrodnika", co z tego że jak napisałem: "Zresztą ponad połowa kuracjuszy prawie wcale nie wychodzi poza obręb zabudowań sanatoryjnych, zadowalając się ewentualnym spacerem wokół budynków", i dla nich możliwość wyboru miejsca pobytu nie ma znaczenia, jednak dla 10 procent kuracjuszy ma Dlaczego NFZ nie chce tym 10 procentom kuracjuszy dać możliwości wyboru miejsca lczenia, odpoczynku i relaksu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.