Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3150 miejsce

Sandomierz. "Andrzej Wajda 40/90"

3 maja 2017 roku w Sandomierzu zakończył się 14. Festiwal Filmów - Spotkań NieZwykłych. Jednak jeszcze do 21 maja na Rynku Starego Miasta będzie można oglądać wystawę zatytułowaną "Andrzej Wajda 40/90".

Na wystawie 'Andrzej Wajda 40/90' w Sandomierzu. / Fot. Krzysztof Krzak40, bo tyle filmów zrealizował Andrzej Wajda podczas swojej sześćdziesięcioletniej kariery zawodowej, a 90, bo tyle lat miał reżyser w chwili śmierci 6 marca ubiegłego roku. Wystawa prezentuje w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy: od "Pokolenia", debiutu Mistrza z 1954 roku aż po "Powidoki", najnowszy film o Władysławie Strzemińskim z Bogusławem Lindą w roli głównej.

Na planszach wystawy, oprócz fotosów, werków i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów iNa wystawie 'Andrzej Wajda 40/90' w Sandomierzu. / Fot. Krzysztof Krzak zwiastunów. Fotosom towarzyszą teksty autorstwa prof. Krzysztofa Kornackiego są w języku polskim i angielskim (tłumaczenie: Edyta Skrobiszewska). Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami, przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Elementów związanych z jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureata Oscara (2000 r.) za całokształt twórczości, Mistrza NieZwykłego sandomierskiego festiwalu w w 2011 roku, było na tegorocznej imprezie zdecydowanie więcej. Biuro Sandomierz podczas festiwalu. / Fot. Krzysztof KrzakWystaw Artystycznych w Sandomierzu prezentowało plakaty do filmów Wajdy (w sumie 56 posterów) pochodzące ze zbiorów Piotra Dąbrowskiego, kolekcjonera i współzałożyciela International Vintage Poster Dealers Association (międzynarodowej organizacji zrzeszającej kolekcjonerów z Nowego Jorku). Kinomani, którzy przyjechali do Sandomierza na 14. Festiwal Filmów - Spotkań NieZwykłych mogli obejrzeć takie filmy wyreżyserowane przez Andrzeja Wajdę, jak "Panny z Wilka" czy "Powidoki" oraz dokument Marty Węgiel "Sceny z Wajdy. Kamera Wajdy". Gośćmi NieZwykłymi sandomierskiego festiwalu byli aktorzy, którzy zgrali główne role w Wajdowskiej "Ziemi obiecanej": Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn. Na zakończenie sześciodniowej imprezy wręczono im "Kamienie Optymizmu".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

W nawiązaniu do wcześniejszej rozmowy .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, Pani to z innej planety chyba ;-) Zacytowałem słowa hitu, znanego i lubianego power pley-a.
https://www.youtube.com/watch?v=fKTrTGl1GWo

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Robert K, doprawdy przeczytał Pan artykuł i nadal nie wie, że to twórca 40 filmów polskich?
Laurat OSKARA. i wielu innych nagród,wyróżnień. Gdzie się Pan podziewał przez 60 lat!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wajda , kto to taki ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystawa wędruje po Polsce . Była już w Warszawie, Gdynii, Krakowie, Nowej Rudzie, Mogilnie, Radomiu, Tarnowie
i będzie
23 maja–5 czerwca 2017 r., Konin, Centrum Kultury i Sztuki
6-26 czerwca 2017 r., Koszalin
27 czerwca - 5 lipca 2017r. Szczecin, Dąbskie Wieczory Filmowe
6 lipca - 7 sierpnia 2017 r., Płock, Płocka Galeria Sztuki
8 sierpnia - 24 września 2017r., Mirosławiec, Ośrodek Kultury w Mirosławcu
25 września - 16 października 2017r., Bydgoszcz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że wystawa trwa tak krótko. Pomysł jest doskonały. Może plakaty powędrują do innych miast...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo dzieje się w Sandomierzu... Wystawa godna obejrzenia, a przybliżona - jak zawsze w przypadku Krzysztofa Krzaka - w bardzo ciekawy sposób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.