Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5522 miejsce

Sandomierz to królewskie miasto. Tu wszystko Ci służy

Z czego słynie Sandomierz? Przede wszystkim ze swojej królewskości, mistyczności i średniowiecznego klimatu oraz wielu różnorodnych atrakcji.

Ratusz / Fot. Wiesław UrbańczykSandomierz to królewskie miasto. Tu wszystko Ci służy!

Pod takim hasłem przewodnim przebiega kampania promocyjna Sandomierza. Kampania rozpoczęła się 1 sierpnia i ma na celu promocję unikalnych atrakcji turystycznych, historycznych i kulturalnych. Zachęca do odwiedzenia miasta w okresie urlopowym i weekendowym.

Aby poczuć się jak królewska para, nie trzeba wyjeżdżać tak daleko, jak mogło by się wydawać. Czy szukacie miasta spokojnego, romantycznego? Taki właśnie jest Sandomierz. Lekki w swojej historycznej odsłonie, smaczny w swoich regionalnych specjałach, cichy i pełny zakamarków, w których można się zaszyć z drugą połówką.

Jeśli jesteś osobą zapracowaną, wiecznie zaganianą i poszukującą choć chwili wytchnienia, nie czekaj, każdy weekend jest dobry, aby oderwać się od codzienności i wyruszyć na odpoczynek pełen nowych doznań. Sandomierz to doskonałe miejsce na wspólne spędzenie czasu. Miejsce, do którego chętnie się powraca.

Z czego słynie Sandomierz?

Przede wszystkim ze swojej królewskości, mistyczności i średniowiecznego klimatu oraz wielu różnorodnych atrakcji. Tu, co roku odbywają się m.in. Jarmark Jagielloński, Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego, Festiwal Filmów Niezwykłych, Sandomierskie Wieczory Organowe czy jesienny koncert Witamina Jazz. Na weekend do Sandomierza można wybrać się specjalnie z okazji tych wydarzeń, ale Sandomierz to miasto dobre na każdą porę roku. Można w nim do woli spacerować oraz napawać się spokojnym klimatem Starego Miasta lub przeżyć niezapomniany rejs po Wiśle, o zachodzie słońca.

Pomysły na spędzenie czasu w Sandomierzu

Ważną rolę odgrywa zakwaterowanie, ale z tym w Sandomierzu problemu nie ma. Miasto przyjmuje gości z całego świata, więc zarówno ilość miejsc noclegowych, jak i jakość usług hotelarskich, spełnia potrzeby osób o zróżnicowanych wymaganiach.

Warte polecenia jest zamieszkanie w jednym z hoteli lub prywatnych kwater w okolicach Rynku. Po przebudzeniu można leniwie przejść się na poranną kawę i pyszne śniadanie do jednej z licznych kawiarni, znajdujących się na Starówce. Po tak dobrze rozpoczętym poranku, z pewnością warto odwiedzić główne zabytki Sandomierza - Bramę Opatowską, Ratusz, Collegium Gostomianum, Dom Długosza czy kościół św. Jakuba. Warto też odkryć, czym jest słynne sandomierskie Ucho Igielne. Wszystkie te miejsca są dowodem, na to, jak potężnym i znaczącym miastem był w przeszłości Sandomierz. W tym mieście większość najważniejszych zabytków oddalonych jest od siebie o kilka lub kilkanaście minut drogi piechotą.

Fascynująca może okazać się również wyprawa w pobliskie Góry Pieprzowe (góry o największym w Polsce skupisku dziko rosnących róż, na czele z rzadką i chronioną różą francuską) oraz spacer "bajkowym" Wąwozem Królowej Jadwigi.Wąwóz Królowej Jadwigi / Fot. Wiesław Urbańczyk

Obiad można zjeść w jednej z licznych restauracji usytuowanych na Rynku. Będąc już w Sandomierzu warto spróbować regionalnych przysmaków, np. żuru chłopskiego z kapustą, pożywnej zapalanki, czy zupy jarzynowej na mleku. Poobiednie lenistwo sprzyja wylegiwaniu się w Parku Piszczele, który znajduje się w centralnej części miasta. Dla osób lubiących aktywny wypoczynek jest to również świetne miejsce do uprawiania sportu.

Drugi dzień weekendu, również możemy wypełnić zwiedzaniem kolejnych zabytków: Zamku, Katedry oraz tajemniczej podziemnej Trasy Turystycznej.

Atrakcją Ziemi Sandomierskiej jest odkryty niedawno i występujący, wyłącznie na jej terenach, kamień - krzemień pasiasty - unikat na skalę światową. W licznych sandomierskich galeriach i zbiorach muzealnych znajdują się wyjątkowe kolekcje wykonanych z niego ozdób.
Krzemień pasiaty robi również zawrotną karierę międzynarodową - poznały i pokochały go nawet gwiazdy światowej sławy, takie jak Victoria Beckham czy Robbie Williams.

Sandomierz to miejsce, w którym można wybrać się na spokojny spacer, poobcować z naturą, pobawić się w średniowiecznym stylu, a także zachować na pamiątkę oryginalną biżuterię.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A ja błędnie, zakończyłem krótki pobyt na Rynku i podziemiach. Ale było to ho, ho, ....
Następnym razem skorzystam z pomocy tego przewodnika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachęcam do odwiedzenia Sandomierza. To bardzo przyjemne miejsce na ziemi.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.