Facebook Google+ Twitter

Sanepid: Sól przemysłowa nie jest szkodliwa dla zdrowia

Produkty zawierające sól przemysłową nie będą wycofane ze sprzedaży - ogłosił Sanepid. Z wyników badań wielkopolskiego oddziału wynika, że nie jest ona szkodliwa dla zdrowia.

 / Fot. kevindooley, CC 2.0Sól techniczna była kupowana jako spożywcza przez trzy firmy z województw: kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w laboratoriach Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przebadano pięć próbek soli, sprawdzając zawartość 13 substancji, które mogą być szkodliwe w nadmiarze. Wielkopolski inspektor sanitarny Andrzej Trybusz poinformował, że tylko w przypadku jednej próbki odnotowano przekraczającą normy zawartość siarczanów.

"Przedstawione wyniki nie wskazują na możliwość wystąpienia szkodliwych skutków zdrowotnych po spożyciu produktów, do wytworzenia których używana była badana sól" - zapewnił Trybusz.

Ponieważ sól nie jest szkodliwa, produkty, które ją zawierają, nie będą wycofane z obrotu. Kolejne nie będą jednak trafiały do sprzedaży. Sól przemysłowa przechowywana jest w niehigienicznych warunkach, dlatego nie może być wykorzystywana w przemyśle spożywczym.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

No cóż - na szczęście Czesi zareagowali i tak łatwo to nie przejdzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 07.03.2012 05:37

wkrótce będziemy jeść hamburgery z opon i popijać zużytym olejem silnikowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
konsument
 • konsument
 • 06.03.2012 22:17

Dlaczego używam...
... sól morską .Dlatego .Ja nie mam problemów z sola a tym bardziej z takim odpadem chemicznym o których zrobiło się głośno w mediach.
Nie pisałam na temat soli wcześniej, gdyż wydawało mi się oczywiste, że skoro lansuję zdrowe wypieki, używam również soli morskiej, uważanej za najwartościowszą.
Sól jest ważnym elementem diety i oddziałuje na poprawne funkcjonowanie naszego organizmu.
Sól morska pozyskiwana jest poprzez naturalne odparowanie wody morskiej. W odróżnieniu od soli kuchennej lub oczyszczonej, nie jest poddawana oczyszczaniu chemicznemu i w związku z tym nie traci ważnych mikroelementów.

W skład wartościowych elementów soli morskiej wchodzą: magnez, lit, selen, cynk i jod. Ponad to, sól morska ma działanie alkalizujące dla naszych tkanek, oczyszcza organizm z toksyn i resztek przemiany materii, poprawia wygląd cery, pomaga w leczeniu trądziku oraz „pomarańczowej skórki” oraz wpływa na poprawę krążenia.

Badania wskazują, że osoby, które spożywają jedynie sól morską rzadziej chorują na miażdżycę i białaczkę limfatyczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż. Sanepid to się chyba zapatrzył na Amerykanów, którzy każdą truciznę uznają za nieszkodliwą jak się ją da dobrze sprzedać. Moim zdaniem, to zwyczajnie nie chce im się robić badań jak taka sól może wpływać na człowieka. Łatwiej jest uznać, że jest nieszkodliwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ta wspaniała wiadomość oznacza, że już niebawem nasz rynek spożywczy zostanie zasypany tańszą solą wypadową (odpadem po produkcji chlorku wapnia), a odsądzani od czci i wiary trzej biznesmeni zostaną uhonorowani nagrodą państwową za odkrycie nowego rewolucyjnego zastosowania dla tej soli?

To jakieś jaja są .Zamknąć te Sanepidy, bo niczemu nie służą !!!!!! Za chwilę każą nm inne trucizny traktować jako pełnowartościowy pokarm !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
BUBA
 • BUBA
 • 06.03.2012 21:13

KUPIŁAM WOREK TEJ "SOLI' PRACUJĘ W BUFECIE W SANEPIDZIE BĘDĘ IM SOLIĆ

Komentarz został ukrytyrozwiń
bin
 • bin
 • 06.03.2012 20:06

Cos dla poprawnych europejczykow i jeszcze sprzedac lotos i miedz tak jak banki to takie europiejskie,a dla polakow zdrowa sol bedzie mniej kosztowac ich leczenie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robi
 • Robi
 • 06.03.2012 19:45

ok, to zrezygnować z soli spożywczej wogole skoro przemysłowa jest super i tanio

Komentarz został ukrytyrozwiń
konsument
 • konsument
 • 06.03.2012 19:17

Proponuję, tym co o tej soli nawpisywali tyle bzdur .Niech piszą i to bez nieskrępowanie o wszelkich emulgatorach i środkach konserwujących ,a które się znajdują w jedzeniu .Niech sobie poczytają o soli pozyskiwanej z wody morskiej -jest zdatna i pożądana do spożycia .Niech sobie poczytają o soli tej z Wieliczki , to ta kopalna .
Problem z tą solą był tylko jeden ;nie budżet polski na tym zarabiał a łebscy biznesmeni(ta sól była bez akcyzy a więc znacznie tańsza ) .Analogicznie jest olejem napędowym , ten z akcyza jest znacznie droższy od tego opałowego .TO JEST TO SAMO PALIWO , tylko że jeden jest z akcyza a drugi (ten opalowy ) nie .
Jakoś nikomu z rządzących ani nawet SANEPIDOWI nie przeszkadza pozyskiwania alkoholu z :płynów do spryskiwaczy , płynów hamulcowych a używanych do tanich win czy tak zwanych nalewek alkoholowych marki np."Bizon ".

Komentarz został ukrytyrozwiń

za małe ilości, jak do tj pory, ale na dłuższą mete lepiej jednak wrócić do Wieliczki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.