Facebook Google+ Twitter

Saperzy szukają "złotego pociągu". Jak dotąd odnaleźli wyłącznie złom

Saperzy badają rzekome miejsce ukrycia tzw. "złotego pociągu". Jak dotąd nie natrafili na ślady poszukiwanego składu.

 / Fot. Dariusz Gdesz/Polska Press (aip)Saperzy sprawdzają miejsce ukrycia „złotego pociągu”. Na razie nie natrafili na żadne materiały niebezpieczne, tylko na metalowe odpadki.

We wtorek 29 września o godz. 8. ruszyły pełną parą prace wojska w okolicach 65 km linii kolejowej Wrocław - Wałbrzych, czyli miejscu rzekomego ukrycia „złotego pociągu”. Saperzy sprawdzają teren o powierzchni około pół hektara do głębokości metra, korzystając z georadarów Ground Shark, które mogą pracować w trybie wykrywacza metalu oraz wykrywaczy metali Vallon VMR 3. – Dzięki tym urządzeniom jesteśmy w stanie wykryć nawet miny porcelanowe, szklane, czy betonowe – mówi płk Artur Talik, przedstawiciel Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– W Wałbrzychu nie prowadzimy żadnych badań terenu, bo to zadanie archeologów. My tylko sprawdzamy teren pod kątem występowania w nim materiałów niebezpiecznych, np. niewypałów, niewybuchów, czy broni chemicznej. Od początku 2015 r. mieliśmy w Wałbrzychu pięć zgłoszeń związanych z materiałami niebezpiecznymi. Było to kilkanaście sztuk niewypałów lub niewybuchów, które zabrały patrole saperskie. Saperzy z Brzegu mają pracować w Wałbrzychu do soboty (3 października). Jeśli będą niesprzyjające warunki atmosferyczne lub jeśli na kontrolowanym terenie zostaną znalezione materiały niebezpieczne, pobyt żołnierzy zostanie przedłużony. Na razie w trakcie pierwszego dnia prac, poza ukrytymi w ziemi metalowymi śmieciami, saperzy nie odnaleźli nic niebezpiecznego.

Artur Szałkowski (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Złotego pociągu na pewno nie znajdą. Ale mafii politycznej z Dolnego Śląska to ostatnia szansa aby pozostać na następne 4 lata u koryta włączy.
W końcu wydanie astronomicznej sumy na kampanie promująca województwo musi się zwrócić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.