Facebook Google+ Twitter

Sapkowski: Jestem Gucio truteń

- Nic nie muszę robić, a zarabiam - z rozbrajającą szczerością przyznał Andrzej Sapkowski na spotkaniu promującym jego najnowszą książkę. - To ideał egzystencjalny, na który długo pracowałem.

 / Fot. materiały promocyjneMiędzy innymi takimi wypowiedziami rozbawił publiczność Sapkowski na spotkaniu w ramach cyklu "kulturalna Środa" w Traffic Club. Spotkanie to zostało zorganizowane z okazji premiery najnowszej powieści twórcy Wiedźmina pod tytułem "Żmija" oraz audiobooka "Narrenturm".

W "Żmii" pisarz nie powrócił do wykreowanego przez siebie świata wiedźminów i smoków, nakreślił bardziej realistyczną fabułę. Akcja powieści rozgrywa się podczas wojny w Afganistanie, a bohaterem jest rosyjski żołnierz polskiego pochodzenia. Mimo oczywistych odniesień do obecnej sytuacji w Afganistanie, Sapkowski zaprzeczał jakoby inspirował się rzeczywistością i podążał za modą. Pomysł zaczerpnął z zasłyszanej od Rosjan legendy wojennej, która głosi, że żołnierz nakarmił głodnego węża a gad w ramach wdzięczności ochronił Rosjanina przed śmiercią z rąk mudżahedinów. Wydarzenie podobno miało miejsce w czasie wojny afgańskiej w latach 1979-1989.

- Gdy pierwszy raz usłyszałem legendę, spodobała mi się na tyle by zrobić z niej powieść wojenną - mówił najpopularniejszy polski pisarz. - Pomysł mnie zaskoczył, dlatego od pierwszej myśli do ukazania się książki na rynku minęło 10 lat.

Tyle czasu trwał proces tworzenia sensownej fabuły, także na bazie prasy, książek i map. Sapkowski nie zaprzeczał, że korzystał również z encyklopedii internetowych. Innych tajemnic zdradzić już nie chciał, gdyż jego zdaniem, byłoby to ujawnieniem warsztatu pisarskiego, a więc odarciem książki z tajemnicy.

"Żmija" - okrzyknięta bestsellerem od pierwszego dnia sprzedaży raczej nie doczeka się kontynuacji. Na razie nic nie wiadomo o adaptacji filmowej czy komiksach, pewne są tylko plany wydania jej w Rosji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ciekawa relacja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.