Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6272 miejsce

Sara Bernhardt współcześnie i we Współczesnym

Historia Sary Bernhardt w Teatrze Współczesnym nadal żywa. Spektakl "Mimo Wszystko", grany już szósty sezon, zgromadził widownię wypełnioną po brzegi. Nie zabrakło wzruszeń.

Henriette Rosine Bernardt to prawdziwe nazwisko Sary Bernhardt, francuskiej aktorki z przełomu XIX i XX wieku. Tytułowe "mimo wszystko", jak się dowiadujemy z teatralnych źródeł, było dewizą bohaterki spektaklu, nazywanej "boską" przez sympatyków jej talentu. W swojej karierze stworzyła wiele ważnych kreacji, najważniejsze jej role to: Fedra, Dama kameliowa, Hamlet, Lady Makbet.

"Mimo Wszystko" w Teatrze Współczesnym to prezentacja schyłku kariery Sary Bernhardt. Na deskach gwieździe teatru, brawurowo zagranej przez Maję Komorowską (niekwestionowanej ikonie polskiego aktorstwa), partneruje Pitou (Wiesław Komasa), pełniący funkcje sekretarza i powiernika historii życia głównej bohaterki. Prezentacja schyłku kariery aktora w podświadomości może przywodzić konkluzje, iż spektakl był niemrawy, wręcz nudny. Nic bardziej mylnego, a wszystko to bez wątpienia zasługa tak doborowej obsady. W trakcie spektaklu, dzięki dialogom dwójki postaci, dowiadujemy się coraz to nowych informacji o scenicznych i pozascenicznych doświadczeniach wybitnej aktorki.

O jej wielkich rolach, transatlantyckich podróżach, ale również o życiu prywatnym dowiadujemy się ze swoistej gry pomiędzy gwiazdą a jej sekretarzem Pitou, który ma za zadanie inscenizować raz matkę aktorki, innym razem jej menadżerów, współpracowników, by wreszcie utożsamiać się z jej partnerami życiowymi. Wszystko w celu przypomnienia i jak najlepszego spisania historii życia Sary Bernhardt, ikony aktorstwa końca XIX i początku XX wieku. W trakcie spektaklu nierzadko występują nawiązania do śmierci, co bez wątpienia koreluje z życiorysem bohaterki i jej fascynacją tematyką śmierci. Nie sposób również nie wspomnieć o muzyce skomponowanej przez Krzesimira Dębskiego, która przy dość statycznej scenografii spina klamrą tę ciekawą opowieść o sławie francuskiego i światowego teatru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.