Facebook Google+ Twitter

Sarkozy i Merkel triumfują - greckie referendum odwołane

Grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos poinformował w imieniu greckiego rządu, że referendum w sprawie przyjęcia pomocy finansowej nie odbędzie się. Dzisiaj grecki parlament ma głosować nad przyjęciem pakietu ratunkowego i nad wotum zaufania dla rządu. Ważą się losy premiera Jeoriosa Papandreu.

 / Fot. EPA/GUILLAUME HORCAJUELOPod naciskami Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego grecki rząd się ugiął. Premier Jeorios Papandreu został sam. Stracił poparcie zarówno własnej partii, jak i ministrów, którzy przestraszyli się widma niewypłacalności i groźby wyeliminowania Grecji ze strefy euro, a być może i z Unii. Greckie referendum zostało odwołane, a świat odetchnął z ulgą. Natychmiast też zareagowały rynki finansowe. Indeksy giełdowe zaczęły piąć się w górę.

Wszystko wskazuje na to, że grecki parlament przegłosuje dzisiaj przyjęcie pakietu ratunkowego. Ma się też odbyć głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Wszyscy oczekują jednak, że premier Jeorios Papandreu sam poda się do dymisji.

Czytaj także: Obama: Europa musi poradzić sobie sama

Kryzys w Grecji, a także krytyczna kondycja włoskiej gospodarki zdominowały, odbywający się w Cannes, szczyt G-20. 3 listopada przywódcy najbogatszych państw świata wypracowali nowe kierunki światowej polityki monetarnej.
Postanowiono wprowadzić Międzynarodowy System Monetarny, który uwzględniałby rolę dynamicznie rozwijających się państw, takich jak Chiny, Indie, Brazylia. Wprowadzono też zmiany w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Stany Zjednoczone i Chiny potwierdziły swoje stanowisko, że Europa sama musi rozwiązać problem Grecji i innych zagrożonych krajów strefy euro, jak Włochy czy Hiszpania. Wszyscy oczekują też na wieści z Aten.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.