Facebook Google+ Twitter

Sarkozy wypowiedział wojnę Romom

W ciągu najbliższych trzech miesięcy we Francji zostanie zlikwidowana połowa nielegalnych obozowisk i squatów romskich. Stowarzyszenia romskie protestują.

Romowie Polscy podczas Taboru Pamięci Romów / Fot. Natalia GancarzWszystko zaczęło się dwa tygodnie temu we francuskim miasteczku Saint-Aignan. Jak donosi PAP, grupa uzbrojonych osób zaatakowała posterunek żandarmerii, spaliła kilka samochodów i zdemolowała budynki. Najprawdopodobniej były to osoby pochodzenia romskiego, które działały w odwecie za śmierć 22-letniego mężczyzny, który zginął od kuli żandarma po tym, jak próbował uciec po dokonaniu drobnej kradzieży.

21 lipca prezydent Francji Nikolas Sarkozy, nawiązując do zamieszek w Saint-Aignan, zapowiedział, że wypowie wojnę przestępcom i handlarzom narkotyków. Oficjalnie wyraził swoją dezaprobatę do zachowań społeczności romskich mieszkających na terenie Francji. Zapowiedział również likwidację nielegalnych obozowisk nomadów i Romów. Takich miejsc jest we Francji około 300. Sarkozy nazwał je "źródłem handlu ludźmi, prostytucji i wykorzystywania dzieci". Romów pochodzenia rumuńskiego i bułgarskiego, którzy przebywają na terenie Francji nielegalnie, czeka deportacja.

Romowie jako kozioł ofiarny

Po słowach Nikolasa Sarkozy’ego zawrzało - głównie w organizacjach romskich i stowarzyszeniach zajmujących się obroną praw człowieka. Zapowiedzianą deportację uznano za rasizm. Prezes Związku Romów Polskich Robert Chojnacki wystosował oświadczenie, w którym wyraził swoje oburzenie: "Wypowiedź pana Sarkozy`ego uważam za bulwersującą, nieprzemyślaną i godzącą w dobre imię społeczności romskiej. Stawianie Romów w roli kozła ofiarnego nie przystoi głowie państwa, która winna dążyć do tego, aby zarządzane przezeń państwo było wielokulturowe i mogło szczycić się mianem państwa tolerancyjnego" - możemy przeczytać w oświadczeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Uważam, że pochodzenie Sarkozego nie powinno mieć znaczenia przy podejmowaniu decyzji. Należy podjąć takie rozwiązania, które nie godzą w prawa człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.