Facebook Google+ Twitter

Sarkozy: Wznówmy rozmowy o współpracy z Rosją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-16 08:41

Francja, kierująca pracami Unii Europejskiej, chce wznowienia negocjacji z Rosją na temat nowego porozumienia o współpracy, przeciwnych jest kilka krajów, w tym Polska. W drugim dniu unijnego szczytu w Brukseli będzie kontynuowana dyskusja o relacjach z Moskwą.

Rokowania z Rosją zostały zawieszone po jej interwencji wojskowej w Gruzji, a warunkiem wznowienia rozmów było wypełnienie planu pokojowego. Francja nie widzi już przeszkód, by do tego doszło, bo Moskwa wycofała wojska ze stref buforowych. Ponadto - jak przekonywał prezydent Francji Nicolas Sarkozy - trzeba rozmawiać ze wschodnim sąsiadem Unii, chociażby o bezpieczeństwie energetycznym.

Innego zdania jest Polska, a także kraje bałtyckie, Szwecja oraz Wielka Brytania. Te państwa przekonują, że Rosja nie wypełniła jeszcze planu pokojowego i nie wycofała swoich wojsk na pozycje sprzed wojny. W Abchazji i Osetii Południowej wciąż przebywa 3 razy więcej wojsk niż przewidują to wcześniejsze ustalenia.

Wiele wskazuje więc na to, że do wznowienia negocjacji nie dojdzie w najbliższym czasie. Oznacza to, że decyzje w tej sprawie nie zapadną też na szczycie Unia Europejska - Rosja zaplanowanym na połowę listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.