Facebook Google+ Twitter

Sąsiad lepszy niż brat w oddali

Dobre sąsiedztwo jest lepsze, niż brat w oddali - powiedział prof. Bernard Vogel na konferencji "Polska - Niemcy 20 lat po Jesieni Narodów", która odbyła się w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie.

Podsumowując 20 lat koegzystencji dwóch narodów, naukowcy i politycy próbowali sobie odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądają stosunki między Niemcami i Polakami 20 lat po transformacji. Konferencja "Polska i Niemcy 20 lat po Jesieni Narodów" odbyła się 21 maja w Krakowie. Wzięli w niej udział m.in. prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Bernard Vogel, prof. Anna Wolff - Powęska, czy Jarosław Gowin - rektor WSE.

W dyskusji próbowano określić, w jakim miejscu po transformacji ustrojowej są obydwa narody. Dużą część debaty poświęcono odrębnej definicji polityki wschodniej Niemiec i Polski oraz efektom procesu przemian przełomu lat 1989-90. W polskiej polityce wschodniej ciągle dominowały zjawiska negatywne, jak chociażby reakcja negatywna Rosji w 1993 roku na plany Polski wobec UE, co wywołało falę niechęci do naszych wschodnich sąsiadów.

"Stosunkom polsko-rosyjskim nie sprzyjała również tzw. twarda demokracja w latach 2005-2007. Straciliśmy patent w oczach Unii Europejskiej odnośnie polityki wschodniej. Dostaliśmy metkę rusofoba. Po 10 kwietnia nastąpił pewien przełom psychopolityczny" - powiedział dr Jan Borkowski z MSZ. Przeciwne stanowisko do tego prezentowanego przez dr Borkowskiego miała profesor Jadwiga Staniszkis, która wyraźnie zaznaczyła, że dopiero premier Kaczyński rozwiązał ostatnią nitkę łączącą nas z komunizmem - Wojskowe Służby Informacyjne, które były poza wszelką kontrolą.

Obalenie muru czy "Solidarność"?Dużym problemem w dyskusji było ustalenie, który z symboli obalenia reżimów jest postrzegany na Zachodzie jako znak upadku komunizmu w Europie. Ambasador Janusz Reiter precyzował: "Polska wolność nie była efektem zjednoczenia Niemiec, ale wywalczona została przez samych Polaków. Trochę mieliśmy za złe, że świat uznał zburzenie muru berlińskiego za przełom, a nie polskie strajki czy początki ruchu "Solidarność". Jednak według profesora Vogela polskie symbole obalenia wschodniego reżimu są równie znane i szanowane na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.