Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2522 miejsce

"Sąsiedzi" wracają! Wywiad z Markiem Benešem

Pamiętacie dwójkę niezdarnych postaci Pata i Mata? Popularni "Sąsiedzi" znowu wrócą na ekrany telewizorów. O nowych odcinkach i nie tylko rozmawiam z czeskim reżyserem Markiem Benešem.

 / Fot. Patmat film s.r.o.Dlaczego postanowił Pan kontynuować "Sąsiadów"?

Głównym powodem było to, że mieliśmy jeszcze wiele pomysłów na nowe odcinki. Wiemy także, że widzowie nadal lubią ten serial.

Jak długo przygotowuje się Pan do nakręcenia nowego sezonu?

Jeżeli rozumiem Pana pytanie, to pytanie dotyczy tego ile trwa preprodukcja? Otóż napisanie scenariusza zajmuje tydzień. Jeśli pomysł jest dobry to musimy przygotować scenorys i animację. Wtedy widzimy, czy to wszystko odpowiednio funkcjonuje. Następnie pracujemy nad rekwizytami oraz scenami. Łącznie zajmuje to jakiś miesiąc.

"Sąsiedzi" to serial nakręcony tradycyjną techniką. Co Pan sądzi o animacji komputerowej w filmach? Dla mnie współczesna animacja komputerowa m.in. ze Stanów Zjednoczonych, pozbawiona jest magiczności.

Lubię dobrą animację komputerową. Niewiarygodne jest to co w ostatniej dekadzie robi studio Pixar. Porównajmy chociaż "Toy Story" z ostatnimi produkcjami. Z drugiej strony nasze serca pozostają przy tradycyjnej, poklatkowej animacji, występującej w "Sąsiadach", "Wallace i Gromit" czy "Uciekających kurczakach". Te animacje mają duszę oraz atmosferę.

Pat i Mat są popularni w Europie, Azji czy Ameryce Południowej. Czy Pana ojciec spodziewał się takiego sukcesu?

Mój ojciec widział potencjał w tych dwóch postaciach. Lubił być zapraszany na festiwale filmowe oraz cieszył się z popularności serii.

Swego czasu w Polsce, pojawiły się zabawne reklamy z Patem i Matem. Przygotowując odcinek do telewizji, a tworząc reklamę, odczuwa Pan istotną różnicę?

Można powiedzieć, że jest to ta sama praca. Jednak mamy dużo propozycji od agencji reklamowych, których klienci są reżyserami i starają się wypływać na naszą pracę. Myślę, że udało się nam zachować Pata i Mata takimi jacy są w reklamach. Mam nadzieję, że to widać.

Pamiętam charakterystyczną muzykę z "Sąsiadów". Zna Pan historię tego utworu?

Tak. Do pierwszego odcinka muzykę skomponował Pan Fiser. Niestety zmarł po premierze. Mój ojciec musiał poszukać nowego kompozytora. Został nim Pan Skoumal, który tworzył muzykę dla czeskich seriali, poświęconym najmłodszym widzom. Była to oczywista decyzja by zaprosić go do współpracy.

Oglądał Pan polskie filmy animowane?

Szczerze znam tylko "Bolka i Lolka". Oprócz tego serialu nie znam za dobrze innych polskich animacji. Przepraszam z tego powodu.

Ostatnie pytanie. Kiedy zobaczymy nowe odcinki "Sąsiadów"?

Właśnie zakończyliśmy produkcję 13 odcinków z Patem i Matem na wsi. Na jesień zaczniemy przygotowywać kolejne odcinki. Do 2017 roku nakręcimy 52 nowe odcinki z Patem i Matem w wiejskiej scenerii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobra wiadomość. Może niektórzy oderwą sie od Wspaniałego stulecia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i fajnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.