Facebook Google+ Twitter

Satelita GOES-16 przesłał piękne fotografie Ziemi (zdjęcia)

Należący do Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej satelita GOES-16 przysłał pierwsze zdjęcie Ziemi w wysokiej rozdzielczości.

Zdjęcie przesłane przez satelitę GOES-16 powstało 15 stycznia i przedstawia zachodnią półkulę Ziemi. Wykonał je instrument o nazwie Advanced Baseline Imager. ABI jest w stanie zapewnić zdjęcie Ziemi co 15 minut. Monitoruje też obszary regionalne, w których występują huragany, wybuchy wulkanów, pożary lasów.

GOES-16, na którym operuje instrument to pierwszy z satelitów geostacjonarnych nowej generacji należących do Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej. Obiekt został wystrzelony z przylądka Canaveral 19 listopada 2016 r. Krąży on nad równikiem na wysokości 35 888 kilometrów. Na wiosnę 2018 roku wystrzelony zostanie drugi satelita tego typu. Wówczas podjęta zostanie decyzja w jakim obszarze operacyjnym będą pracować oba obiekty.


Satelita GOES-16 wykonał też 15 stycznia zdjęcie Ziemi z Księżycem w tle. Naturalny satelita Ziemi posłużył do kalibracji instrumentów.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

@Marek Chorążewicz - kilka lat temu na maturze z fizyki i astronomii, pojawiło się zadanie w którym występował czarny karzeł. CKE wybrnęła z licznych pytań od mniej lub bardziej zainteresowanych, albowiem wszystko było zgodne ze stanem wiedzy w danym czasie i czysto hipotetyczne. Coś w rodzaju WW na sam koniec.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Artur Wojnowski - Owszem, owszem, ale w takim układzie, nim zaczęto spekulować musiała mieć miejsce inflacja leksykalna :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze powstaje pytanie dużo pytań bez odpowiedzi, np.:

a co i jak było przed Wielkim Wybuchem?

Dlaczego rozszerzanie się Wszechświata przyspiesza? Przecież to przeczy prawom grawitacji.

A jakież to siły sprawiły, że po Wielkim Wybuchu, gdy materia rozszerzała się dzięki sile odśrodkowej, tu i ówdzie zaczęła się kondensować materia, tworząc galaktyki, gwiazdy i planety?

Dlaczego Wenus inaczej zachowuje się niż wszystkie inne planety Układu Słonecznego [a to już bliżej nas... ): ], obracając się odwrotnie niż pozostałe?

Tylko te kilka niewinnych pytań pokazują, że Wielki Wybuch to spekulacja, a nie nauka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hipotetycznej godziny 0 - miało być w dodatku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastąpić słowo "wiemy" słowem "spekulujemy" - w najgorszym razie.
A w najlepszym : wiemy, że bardzo blisko godziny 0 wszechświat był bardzo mały i bardzo gesty.

Pomiędzy tym stwierdzeniem, a stwierdzeniem: "powstał w Wielkim Wybuchu" - jest przepaść epistemologiczno-ontologiczna ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co zamiast oficjalnej "bajki"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też jestem zdania, ze ze względów wychowawczych bajki są wskazane.
Pytanie tylko: kogo i do czego maja wychować..? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teoria Wielkiego Wybuchu jest uznawana oficjalnie na tyle, że mieści się w granicach obowiązków edukacyjnych wedle praw RP. I niby lepiej się tego trzymać, co by na stosie w Atomicach nie skończyć, albo jeszcze gorzej... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale na pytanie, w jaki sposób powstał świat, odpowiedz w wiki jest jedna: "powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu".

Za górami, za lasami.. ;)
( już pomijając nawet semantykę: "powstał")
Albo spekulacja, albo bajka. Do wyboru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla paradoksu Olbersa znajdywanych jest wiele odpowiedzi, podobnie jak na zapytanie o absencję gwiazd na prezentowanym zdjęciu.

Kiedy Amerykanie publikowali pierwsze zdjęcia z łazęgi po powierzchni Księżyca, wielu ludzi dowodziło teorii spiskowych, wykazując brak gwiazd w tle. Wyjaśnienie co do techniki wykonywania fotografii, chyba jest najwłaściwsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.