Facebook Google+ Twitter

Satelita LEM w kosmosie. Nawiązano z nim łączność!

Zgodnie z planem, w czwartek o godz. 8.10, pierwszy polski satelita naukowy LEM rozpoczął kosmiczną misję na pokładzie rosyjskiej rakiety Dniepr. Naukowcom z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN udało się nawiązać kontakt z nanosatelitą, który bezpiecznie dotarł na wysokość 800 km.

Nanosatelita na ziemskiej orbicie - zdjęcie ilustracyjne / Fot. By Erik Kulu (University of Tartu, ESTCUBE team) [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsGodzinę i 38 minut po starcie rakiety Dniepr, podczas pierwszego przelotu satelity nad Europą, został nawiązany kontakt z "Lemem" - taka informacja pojawiła się na stronie programu BRITE Pierwszy polski satelita naukowy. Podczas 12-minutowego połączenia naukowcy wysłali do satelity komendę inicjującą włączenie komputera pokładowego, odebrali informacje o stanie maszyny i załadowali oprogramowanie.

Autorzy projektu poinformowali, że start rakiety Dniepr z LEM-em na pokładzie odbył się planowo o godz. 8.10 czasu polskiego z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu. Satelita odłączył się od niej po 15 minutach i 50 sekundach lotu, na wysokości 650 km nad Oceanem Indyjskim.

Satelity LEM oraz HEWELIUSZ (który ma rozpocząć swoją misję 29 grudnia) zbudowali w ramach programu BRIght Target Explorer Constellation - BRITE naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Pomagali im specjaliści z Uniwersytetu w Wiedniu, Politechniki w Grazu, Uniwersytetu w Toronto oraz Uniwersytetu w Montrealu. Na ten cel Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14,2 mln zł.

LEM przez najbliższe lata będzie obserwował 286 najjaśniejszych gwiazd w naszej galaktyce, za pomocą przypominających aparaty fotograficzne teleskopów. Jest to tzw. nanosatelita, czyli satelita o bardzo małych rozmiarach. LEM ma kształt kostki o boku długości 20 cm i waży niecałe 7 kg. Jego powierzchnię pokrywają panele słoneczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.