Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19828 miejsce

Satelita podobny do dyskotekowej kuli monitoruje Ziemię już czterdziesty rok

Amerykański satelita wyglądający niczym olbrzymia kula dyskotekowa monitoruje Ziemię z przestrzeni kosmicznej już czterdziesty rok. Będzie jeszcze pracować nawet przez kolejnych kilka milionów lat.

Satelita LAGEOS (NASA). By NASA (http://mix.msfc.nasa.gov/IMAGES/HIGH/7667283.jpg) [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. NASASatelita NASA o nazwie LAGEOS (skr. LAser GEOdynamics Satellite) został wystrzelony w dniu 4 maja 1976r. z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Jest obiektem o kształcie sferycznym na którego powierzchni umieszczono 426 retroreflektorów. Może przypominać ogromną piłkę do gry w golfa, jeszcze bardziej olbrzymią kulę dyskotekową.

Wspomniane retroreflektory (tzw. odbłyśniki) służą laserowym pomiarom dokonywanym przez stacje naziemne. Ich szczególna konstrukcja pozwala odbijać padające światło dokładnie w tym kierunku, z którego przybyło. Mierząc czas podróży światła wysłanego z Ziemi i powracającego po odbiciu się od odbłyśnika, naukowcy mogą uzyskać wartości z milimetrową precyzją, co do odległości w jakiej znajdował się LAGEOS.

Wcześniej korzystano z technologii laserowej, która pozwalała na pomiary satelitarne z dokładnością do jednego metra. LAGEOS umożliwił zmierzenie odległości od powierzchni Ziemi do orbity satelity (tj. 5,900 km nad Ziemią) z precyzją rzędu 1,5 centymetra.

Obiekt nie posiada na swoim pokładzie żadnych instrumentów elektronicznych. Wykonany został z aluminium pokrytego mosiądzem i waży 411 kilogramów, co można uznać za znaczną wartość, biorąc pod uwagę, że satelita jest kulą o średnicy zaledwie 60 centymetrów.

W ciągu ostatnich 40 lat, NASA posługiwała się satelitą LAGEOS przy badaniu ruchu płyt tektonicznych Ziemi, nieregularności w jej ruchu obrotowym, śledzeniu niewielkich zmian w orbicie satelity, które powoduje masa i rotacja Ziemi. Ponadto LAGEOS pomógł w wyznaczaniu samej masy naszej planety, weryfikacji innych stałych fizycznych, w rozwiązaniach systemów czasu.

Tablica z przesłaniem umieszczona na pokładzie satelity LAGEOS. By Карл Саган (Popular Science №7, 1976) [Copyrighted free use], via Wikimedia Commons / Fot. Carl Sagan"Dziś widzimy Ziemię jako jeden system, wraz z kształtem planety, rotacją, atmosferą, polem grawitacyjnym i ruchami kontynentów, razem wzięte. Obecnie uważamy to za rzecz oczywistą ale LAGEOS pomógł nam ugruntować te poglądy" - powiedział David E. Smith, który był naukowcem uczestniczącym w projekcie LAGEOS w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda; aktualnie Massachusetts Institute of Technology w Cambridge.

Nim LAGEOS zakończy swoją pracę na orbicie, minie około 8,5 mln lat, według obliczeń naukowców. Przez ten czas ukształtowanie powierzchni Ziemi ulegnie istotnym zmianom, przede wszystkim przesuną się kontynenty. Z tego i innych powodów, umieszczono w satelicie tablicę z nierdzewnej stali, zaprojektowaną przez Carla Sagana. Jej przeznaczeniem jest nieść przesłanie, podobnie jak słynne tablice sondy Voyager.

Tablica LAGEOS zawiera zapis kodu binarnego (cyfry od 1 do 10), miejsce Ziemi i historię zmian w jej morfologii przedstawioną na trzech mapach: świat przed 268 milionów lat, dzisiejszy stan rzeczy i wizja prawdopodobnego ukształtowania Ziemi za 8,4 mln lat.

Kosmiczna dyskotekowa kula doczekała się swojej siostrzanej satelity. LAGEOS-2 został wystrzelony w 1992 roku, otworzył jeszcze więcej możliwości i ostatecznie potwierdził przewidywania ogólnej teorii względności Einsteina.

Poniżej film nakręcony przez NASA w 1975 roku; zwiastun satelity LAGEOS:


źródło: Space
Urania (Google Books)


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.