Facebook Google+ Twitter

Satelita telekomunikacyjny czy rakieta balistyczna

KRL-D znajduje się w ostatnim stadium przygotowań do uruchomienia rakiety. Zwiększa się aktywność wojsk Japonii i USA, które obawiając się wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej, przygotowują się do jej zestrzelenia.

Start rakiety balistycznej SM-3 / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e2/SM-3_launch_from_USS_Lake_Erie.jpg/800px-SM-3_launch_from_USS_Lake_Erie.jpgRząd w Phenianie informując oficjalnie o planach osadzenia na orbicie ziemskiej swojego satelity telekomunikacyjnego, nie podał konkretnej daty realizacji przedsięwzięcia. Media już wcześniej przekazały informację, że uruchomienie rakiety przez KRL-D może nastąpić w okresie między 4 a 8 kwietnia 2009 r.

Amerykański wywiad satelitarny stwierdził, że zainstalowana już na stanowisku startowym rakieta bardziej przypomina rakietę balistyczną "Taepong-2" niż satelitę telekomunikacyjnego. Władze Japonii, USA i Korei Południowej są przekonane, że pod przykrywką uruchomienia satelity telekomunikacyjnego Phenian usiłuje przeprowadzić próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Jest to działanie sprzeczne z prawem międzynarodowym i naruszające rezolucje ONZ.

USA są gotowe do przechwycenia rakiety. Trwają manewry armii południowokoreańskiej i amerykańskiej u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego. Dwa okręty marynarki wojennej USA wyposażone w rakiety przechwytujące SM-3 i rakiety "Tomahawk", znajdują się blisko granicy pomiędzy KRL-D i Koreą Płd. Torpedowce USA weszły w rejon bliski miejsca planowanego startu rakiety.

Japonia także zdecydowana jest na zestrzelenie północnokoreańskiej rakiety, jeśli będzie ona zagrażać terytorium tego kraju. Ostateczną decyzję w tej kwestii na specjalnym posiedzeniu rząd Japonii podejmie jutro. Ministrowie najprawdopodobniej oficjalnie nakażą dowództwu armii aktywowanie systemu obrony przeciwrakietowej. Japonia i USA wspólnie rozpatrują wariant zakładający, że decyzję o zestrzeleniu rakiety podejmą w zależności od tego, czy będzie to start aparatury kosmicznej czy próby wojskowe.

Rosja również uważnie śledzi sytuację związaną z planami KRL-D. Jeżeli trajektoria lotu północnokoreańskiej rakiety będzie przechodzić w pobliżu lub nad terytorium Rosji, wówczas wprowadzony zostanie stan podwyższonej gotowości wszystkich środków ostrzegania o ataku rakietowym i kontroli przestrzeni kosmicznej.

Minister Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, Siergiej Ławrow, oświadczył podczas wczorajszej konferencji prasowej w Moskwie, że uzasadnione są obawy i uwaga opinii światowej skierowana na planowane wystrzelenie północnokoreańskiej rakiety. Nie należy jednak wyciągać pochopnych wniosków i przy podejmowaniu decyzji trzeba opierać się na ocenie faktycznej sytuacji. Oczywistym jest, iż rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ muszą być bezwarunkowo wypełniane przez wszystkie państwa.

Źródło: Interfax

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Uzbrojeni i silni, wymuszają na sobie ogromne nakłady finansowe na "badania naukowe", a świat ogarnia groza ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł ciekawy, krótki. dobrze napisany. Pytanie - co przyniesie następny weekend?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zawsze: informacje krótkie, artykuł rzeczowy i ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.