Facebook Google+ Twitter

Saturn, Księżyc, roje Lirydów... To wszystko w maju na niebie

Maj będzie sprzyjał podziwianiu uroków Saturna, ale planetę tę można oglądać już teraz. W maju znajdzie się ona w opozycji, czyli w najlepszym okresie do obserwacji. Za dwa dni warto też obserwować Księżyc, kometę i roje Lirydów.

 / Fot. NASA, Wikimedia CommonsSaturn - druga w Układzie Słonecznym, po Jowiszu pod względem masy i wielkości planeta, wkrótce wejdzie w opozycję, czyli w najlepsze i najdogodniejsze do obserwacji, położenie - powiedział mediom dr hab. Arkadiusz Olech, z Centrum Astronomicznego PAN, w Warszawie. Według astronoma, opozycja planety to takie jej ustawienie zewnętrzne, w którym świeci ona wyraźnie i dokładnie, po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Jak zapewnia naukowiec - taka konfiguracja zawsze stwarza nie tylko dogodne, ale też bardzo dobre warunki do obserwacji ciała kosmicznego, będącego w opozycji.

Objęte zainteresowaniem ciekawskich i miłośników astronomii ciało niebieskie, znajduje się w najdogodniejszym miejscu do oglądania i poważnych obserwacji, gdy "stanie" najwyżej nad horyzontem, a ma to miejsce w okolicach północy, przez co jego monitorowanie jest najłatwiejsze i najlepsze. Dodatkowo odległość tego obiektu (w tym przypadku Saturna) od Ziemi jest najmniejsza, a przez to blask - największy.

Saturn wchodzi w opozycję

Obecnie zbliża się do opozycji, druga pod względem wielkości, planeta Układu Słonecznego - Saturn. Dokładnie Saturn wejdzie w stan opozycji, 28 kwietnia 2013 roku, o godzinie 10.27 naszego czasu – podaje portal interia.pl - dobre warunki do oglądania Saturna. Okres kilku tygodni poprzedzających ten moment i po nim - to bardzo ważny czas, w którym warunki do obserwacji Saturna, są najlepsze - wyjaśnia doktor Olech.

Planeta Saturn, z barwnymi pierścieniami, świeci teraz na granicy konstelacji Wagi i Panny. Najlepiej widać ją już obecnie, w okolicach północy, kiedy góruje na wysokości 25 stopni nad południowym horyzontem. Do obserwacji Saturna – radzą astronomowie - warto użyć lunety albo teleskopu. Chodzi o to, aby praktycznie zastosować taki przyrząd, który powiększa minimum 20 razy. Natomiast powiększenie na poziomie 20-30 razy, umożliwi podziwianie widoku "wyraźnej tarczy planety", otoczonej pierścieniami, i – co nie mniej ważne - pozwoli dojrzeć "najjaśniejsze księżyce Saturna".

Saturn ma 62 naturalne satelity

Planeta Saturn jest gazowym olbrzym. W statystyce planet Układu Słonecznego zajmuje szóste miejsce, pod względem oddalenia od Słońca i drugie po Jowiszu, pod względem masy i wielkości. Cechą charakterystyczną Saturna są pierścienie, złożone (zbudowane) głównie z lodu i w znacznie mniejszej ilości - z odłamków skalnych; inne planety-olbrzymy mają również systemy pierścieni, lecz żaden z nich (pierścień) nie jest tak bardzo rozległy, ani też tak jasny. Według danych, z lipca 2012 roku, naukowcom znane są aż 62 naturalne satelity Saturna.

I jeszcze jedna ciekawostka. Promień Saturna jest około 9 razy większy niż promień Ziemi. Wprawdzie gęstość masy Saturna wynosi tylko ósmą część średniej gęstości Ziemi, jednak ze względu na wielokrotnie większą objętość planety, jej masa jest dziewięćdziesiąt pięć razy większa niż masa Ziemi.

Światło komety, Saturna i roje Lirydów

W trzecim tygodniu kwietnia 2013 roku, będą dogodne warunki do obserwacji także Księżyca, który będzie zwiększał swoją fazę i przechodził w połowie tygodnia, przez pierwszą kwadrę. Z tego powodu z każdym dniem będzie coraz bardziej przeszkadzał w obserwacjach nieba. Ale – jak zapewnia astronom – ma być jeszcze spora część nocy nad ranem, wolna od blasku Srebrnego Globu.

Warto właśnie po zachodzie Księżyca, "zapolować na kometę C/2011 L4 (PanSTARRS)". Będzie to o tyle łatwe, zastrzega astronom, że w tym tygodniu kometa PanSTARRS przejdzie blisko "jasnych gwiazd z charakterystycznego "W" Kasjopei".

Przez całą noc zaś, można swobodnie obserwować Saturna w opozycji oraz meteory z roju Lirydów, które w przyszłym tygodniu (po 20 kwietnia) "osiągną maksimum swojej aktywności".

W niedzielę 14 kwietnia, miało miejsce bliskie spotkanie Księżyca z Jowiszem. W dzień później Księżyc odsunął się od Jowisza, ale ciągle będzie świecił dość blisko niego, na tle gwiazdozbioru Byka. Teraz będzie rosła odległość między Księżycem, a "gwiazdą ζ Tauri", czyli "południowym rogiem Byka".

Księżyc w konstelacji Raka blisko Hydry

Dalszemu pogorszeniu ulegną warunki widoczności Jowisza. Mimo wszystko, korzystne nachylenie ekliptyki do widnokręgu, powoduje, że jest on wciąż jeszcze widoczny dość dobrze. Obecnie planeta Jowisz zachodzi około północy, i świeci z jasnością -2 magnitudo. Dla amatorów astronomii - warto przypomnieć, że Jowisz "2,5 godziny po zmierzchu, znajduje się na wysokości około 15° nad horyzontem". "Przez teleskopy można obserwować tarczę planety o średnicy 35".

Wczoraj, we wtorek 16 kwietnia, Księżyc przesunął się do gwiazdozbioru Bliźniąt. Wieczorem, jego tarczę w fazie 34 proc., można było zobaczyć w sąsiedztwie trzeciej, co do jasności gwiazdy tej konstelacji, czyli Alheny.

W piątek 19 kwietnia - według astronet.pl - Księżyc zostanie w konstelacji Raka, blisko położonej na południe od niej, Hydry. Nasz naturalny satelita będzie tego dnia już po pierwszej kwadrze i jego tarcza osiągnie fazę 62 proc. Księżyc przejdzie wtenczas na południe, od gwiazd 60 Cnc i Acubens (oznaczanej na mapach astronomicznych grecką literą α), a wcześniej zakryje gromadę otwartą, gwiazd M67. Do zjawiska tego dojdzie w okresie dnia i nie będzie można go obserwować z obszaru naszego kraju.

Natomiast 20 kwietnia, Księżyc odwiedzi słaby gwiazdozbiór Sekstantu, który znajduje się na południe od gwiazdy Regulus - najjaśniejszej gwiazdy Lwa. Tego wieczoru zbliżenie Księżyc z Regulusem będzie prawdziwą atrakcją, ponieważ od tej właśnie gwiazdy można szukać pozostałych gwiazd tej konstelacji, która – zdaniem znawców - ma kształt podobny do żelazka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pani Justyno. Zanosi się na to, że teraz już będzie znacznie łatwiej niż dotychczas, obserwować niebo a na nim wszystkie wspomniane obiekty, bo lepsza szykuje się pogoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuję za przypomnienie. Światło komety, Saturna i roje Lirydów można już obserwować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.