Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17283 miejsce

Saturn w szalonych barwach. Zobacz wspaniałe zdjęcie wykonane przez sondę Cassini

Nowy obraz Saturna wykonany przez sondę Cassini, został złożony i opracowany przez inżyniera NASA, Kevina Gilla. Zdjęcie nabrało niezwykłego waloru estetycznego; oprócz roli naukowej, może uchodzić za śmiałe dokonanie artystyczne.

Obraz północnej półkuli Saturna w fałszywych kolorach, prezentuje te szczegóły chmurnej atmosfery planety, które pozostają w zakresie światła niewidzialnego dla ludzkiego oka. http://www.space.com/33735-saturn-crazy-psychedelic-colors-cassini-photo.html / Fot. Credit: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute/Kevin M. GillTytuł na stronie Space.com głosi, iż prezentowane zdjęcie ukazuje Saturna w barwach psychodelii i szaleństwa. I przyznać trzeba, że obraz nie ustępuje wizjom goszczącym na okładkach rockowych płyt z lat 60-tych i innym przejawom artystycznej swobody wolnego ducha epoki flower power.

Jednakowoż fotografia przedstawia najprawdziwszego Saturna, jedynie przybranego w tak zwane fałszywe kolory (ang. false colour); w ten sposób tworzy się czytelniejsze astrofotografie, ze szczególnym wskazaniem na zakres światła, który przekracza zdolności percepcyjne przeciętnego Ziemianina.

Północna półkula szóstej planety od Słońca, została uwieczniona przez sondę kosmiczną Cassini. Obraz kłębiących się zielonych, niebieskich i purpurowych chmur, może przywodzić najróżniejsze skojarzenia. Efekt zawdzięczamy filtrom widmowym w jakie wyposażono kamery sondy; przepuszczają światło tylko w wybranym zakresie długości fali.

Kevin Gill, inżynier z Jet Propulsion Laboratory NASA (Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA) w Pasadenie (Kalifornia) i entuzjasta w amatorskim obrazowaniu przestrzeni kosmicznej, stworzył prezentowany obraz przez połączenie kilku zdjęć z szerokokątnej kamery sondy Cassini.

Gill użył kombinacji filtrów barwnych w zakresie podczerwieni; długości fali 750, 727 i 619 nanometrów. Ludzkie oko widzi światło tylko w zakresie od 390 do 700 nanometrów. Tak więc, zastosowanie filtrów pozwala zobaczyć to co pozostaje zazwyczaj niewidzialne. Ten rodzaj filtrów podczerwieni umożliwia naukowcom badania nad atmosferą Saturna, tego w jaki sposób odbija i pochłania określone długości fal światła słonecznego.

Bezzałogowa sonda Cassini została wystrzelona w 1997r., orbitę Saturna osiągnęła w 2004r. Misja ma na celu badania planety, jej pierścieni i księżyców. Koniec pracy sondy zaplanowano na wrzesień 2017 roku, wtedy statek wejdzie w atmosferę Saturna i ulegnie zniszczeniu.


źródło: Space.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.