Facebook Google+ Twitter

Saudyjska księżniczka Sara boi się o swoje życie

Światowe agencje prasowe podały, że saudyjska księżniczka Sara ibn Abd al-Aziz as-Saud wystąpiła z wnioskiem do władz Wielkiej Brytanii o przyznanie azylu politycznego dla siebie i czworga swoich dzieci.

"Polska The Times", powołując się na BBC informuje, że księżniczka Sara ma obawy, iż w ojczystym kraju mogą spotkać ją represje ze strony rodziny i władz.

Księżniczka Sara to córka, znanego z liberalnych poglądów, księcia saudyjskiego - Talala. Mieszka od pięciu lat w Wielkiej Brytanii i jest rozwódką. MSW Królestwa Brytyjskiego nie chce oficjalnie komentować jej wniosku. Tłumaczy, że nie ma w zwyczaju komentowania "indywidualnych spraw". Według angielskiej prasy, która cytuje saudyjskiego dyplomatę, jej sprawa ma charakter osobisty, a nie polityczny.

Z wnioskiem o azyl, księżniczka Sara wystąpiła po wygaśnięciu wizy pobytowej. Najpierw wniosła o przedłużenie dla siebie i swoich dzieci pozwolenia na pobyt w Wielkiej Brytanii. Ale w ubiegłym roku otrzymała odmowę. W oświadczeniu dla mediów stwierdziła, że jest zmuszona prosić o azyl, gdyż nie ma innego wyboru.

Podkreśla, że była obiektem ataków i szkalowania w saudyjskich mediach i że stała się ofiarą "bezpodstawnej i złośliwej kampanii oszczerstw". Jak tłumaczy - przez lata znosiła wszystkie niegodziwości, jakie ją spotykały; znosiła w milczeniu, a jednocześnie starała się rozwiązać swój problem "z godnością i poprzez odpowiednie kanały (...)". Zastrzega, że jej prośby kierowane do reprezentantów władz saudyjskich w Wielkiej Brytanii - były stale blokowane i odrzucane. Akcentuje w oświadczeniu, że ambasada Arabii Saudyjskiej w Londynie, odwróciła się od niej.

Nie zapomina o królu Arabii Saudyjskiej i dobrze się o nim wyraża. Zapewnia o swoim szacunku wobec króla, który jest jej wujem. W wywiadzie dla BBC wyraziła swoją opinię o braku równouprawnienia w jej kraju rodzinnym i opowiedziała się za wprowadzeniem równych praw dla kobiet i mężczyzn. Stwierdziła, że saudyjskie ustawodawstwo rozwodowe faworyzuje mężczyzn. Domaga się również reform w oświacie, w pracy instytucji publicznych i zwiększeniu uprawnień kobiet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.