Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9273 miejsce

Saudyjski bloger publicznie wychłostany. Czeka go jeszcze 950 batów i 10 lat odsiadki. Wyślij list w jego obronie

Saudyjski bloger skazany na 10 lat pozbawienia wolności i 1000 batów został publicznie wychłostany mieście Dżedda. 27-letni Raif Badawi został ukarany za obrazę islamu.

 / Fot. Amnesty InternationalSąd w Arabii Saudyjskiej nie okazał litości. 27-letni Raif Badawi, który za założenie bloga, na którym wymieniano swobodnie poglądy na temat m.in. religii został skazany na 10 lat więzienia i tysiąc batów. Pierwsze 50 już mu wymierzono.

Przed piątkowymi modłami w meczecie w porcie Dżedda nad Morzem Czerwonym Badawiemu został wychłostany na oczach gromadzącego się tłumu. To pierwsza część okrutnej kary, jaką wymierzono mu w 2012 roku za założenie liberalnego bloga. Kara przewiduje również - jak podaje "The Times" - odsiedzenie wyroku 10 lat więzienia oraz zapłatę grzywny w wysokości miliona riali (ok. 950 tys. zł.)

Na nic zdały się protesty międzynarodowe i apele, m.in. Stanów Zjednoczonych, o złagodzenie wyroku. - "Rząd Stanów Zjednoczonych wzywa władze saudyjskie do uchylenia tej brutalnej kary oraz zrewidowania sprawy i wyroku na Badawiego" - głosi oświadczenie Departamentu Stanu USA. Pozostało ono bez odpowiedzi w Rijadzie.

Badawi będzie co tydzień przez najbliższe cztery miesiące otrzymywał 50 batów, aż w sumie otrzyma ich tysiąc. Elham Manea, profesor na Uniwersytecie w Zurychu powiedział BBC, że najprawdopodobniej rodzina panująca w Arabii Saudyjskiej potrzebuje poparcia religijnego establishmentu w obliczu zagrożenia falą Arabskiej Wiosny.

Czytaj także: Kolejny numer czasopisma Charlie Hebdo ukaże się w milionowym nakładzie


Organizacja Amnesty International zachęca do pisania listów w obronie blogera. Na jej stronie znajdziemy instrukcje i potrzebne adresy. Adresaci listów to: król Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud, minister spraw wewnętrznych książę Mohammed bin Naif bin Abdul Aziz Al Saud, szef komisji praw człowieka w Rijadzie Bandar Mohammed Abdullah al-Aiban oraz ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej w Warszawie.

Źródła: AIP, Amnesty International

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Warto wiedzieć co o tym myślą amerykańscy protestanci, loże masońskie nie są w tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

3 wojna światowa lada dzień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Za tragedią 'Charlie Hebdo" nie stoi..." - no i proszę; w Arabii Saudyjskiej też siedzi żydowski świstak i w sreberka zawija.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja chata z kraja-niech sami się zabijają,listy w obronie ?czego ?kogo ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak możecie wypisywać takie okropne oskarżenia pod adresem dobrego króla - obrońcy jedynej prawdziwej wiary - który tak się troszczy o biedne dzieci? Oj, jego dobry przyjaciel - pan Prezydent RP, będzie musiał się rozgniewać. A tak w ogóle, nawet gdyby to była prawda, to przecież znacznie ważniejsza jest inna prawda: wszystkiemu są winni biali chrześcijanie, a nie rycerze Mahometa, więc ci pierwsi powinni żyć wyłącznie w rezerwatach pod opieką tych drugich, którzy odbiorą im ich kraje, ale w zamian zapewnią im niebo...

Armati Ahamadi ben-Sur ibn-Aut (wnuk Lewaka Lewakowskiego i Bożeny Bezbóstwowskiej de Soufrage)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tu zabijają, tam chłoszczą...

Popatrzcie Drodzy Katolicy jakie to bezeceństwa w innych fałszywych religiach. Wasza prawdziwa wiara na tle tamtych, to po prostu "miodzio"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.